Sobota, 11 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Heavy Mental. Spotkanie z twórcami i projekcja [film]
Debiutancki film Sebastiana Buttnego to tragikomiczna opowieść o współczesnych trzydziestolatkach. Przedpremierowy pokaz filmu połączony będzie ze spotkaniem z twórcami.
-Ci trzydziestolatkowie,początkowo sobie obcy i niepasujący do siebie, przeżywają wspólną historię i w nieoczekiwany sposób stają się sobie nawzajembardzo potrzebni i bliscy – mówi Buttny.
Heavy Mental to opowieść o Mariuszu, bezrobotnym aktorze (Grzegorz Stosz), który dostaje propozycję odegrania roli we własnymżyciu. W zamian za mieszkanie ma poderwać pewną dziewczynę (Izabela Nowakowska), a potem – przekazać ją swojemuzleceniodawcy (Piotr Głowacki). Plan zaczyna działać, gdy cała trójka udaje się we wspólną wakacyjną podróż nad morze.
W pierwszoplanowe role wcieliła się trójka młodych aktorów – Piotr Głowacki (nagrodzony Orłem za rolę w filmie “Bogowie” orazlaureat nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za “Dziewczynę z szafy”), Grzegorz Stosz oraz Izabela Nowakowska. Partnerują im między innymi LechŁotocki, Joanna Szczepkowska, Katarzyna Maciąg i Weronika Migoń.
Pokaz w Kinie Charlie odbędzie się w sobotę, 11 kwietnia o godzinie 18.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Gdzie są moje obrazy? Warsztaty dla dzieci [zajęcia]
Kolejne zajęcia dla najmłodszych z cyklu “Obrazoinspiracje” w Muzeum Pałac Herbsta.
Spotkania w Galerii Sztuki Dawnej Pałacu Herbsta nawiązują tematycznie do prezentowanych w niej prac. Na warsztatach poruszane są takie tematy jak portret, pejzaż, światło, emocje, symbol w malarstwie, kopia.
Rodzinne zespoły odpowiedzą na pytania związane z obrazami: na co może patrzeć schowany pod stołem pies, dokąd idzie pan w cylindrze, kto trzyma gliniany dzbanek? Aby przekonać się, czy artysta miał taką samą wizję jak widz i co chciał opowiedzieć, uczestnicy będą musieli najpierw znaleźć odpowiedni obraz.
Warsztaty odbywają się w sobotę, 11 kwietnia od godziny 12 w Pałacu Herbsta przy Przędzalnianej 72.

Songwriter Festiwal w Łodzi [koncerty]
Impreza ma wynieść muzyczne grania na ulicy do rangi sztuki. Wielu znakomitych muzyków gra właśnie do przysłowiowego kapelusza a, że jednocześnie piszą znakomite piosenki można się przekonać na łódzkiej imprezie. Wszystkie koncerty odbędą się pod zegarem na Piotrkowskiej przy 6 sierpnia, Podwórzec Miejski. Impreza ma potrwać od wiosny aż do października.
Pochodzący z Wołowa (Dolny Śląsk) Peter J. Birch jest bez wątpienia jednym z najaktywniejszych polskich muzyków. W 2013 roku wydał album When The Suns Risin Over The Town. Płyta zebrała bardzo pochlebne recenzje w polskiej i europejskiej prasie. Wspomniany na początku ostatni album Petera Yearnniesie ze sobą dawkę eksperymentów. Począwszy od wyraźnego pojawienia się gitary elektrycznej, przez mglistą elektronikę i mrok towarzyszący części utworów, po melancholijne, zarówno długie, jak i wpadające w ucho kompozycje. Cztery z dziesięciu utworów Peter nagrał na tzw. setkę, czyli na żywo w studio, stosując zasadę maksymalnie dwóch podejść, żeby jak najbardziej oddać naturalność dźwięków, co jest charakterystyczną częścią koncertów artysty. Na Yearn odnajdziemy zarówno bogate, jak i minimalistyczne aranżacje. Podobnie jak w przypadku poprzedniego wydawnictwa When The Suns Risin Over The Town większość materiału artysta nagrał samodzielnie, pod czujnym okiem producenta Przemka Perły Wejmanna. Całość dopełnia głos Piotra, który eksperymentuje barwą, od niskich i głębokich wokali, po śpiewane falsetem chórki. Album ten zdecydowanie różni się od debiutanckiego longplaya When The Suns Risin Over The Town, na którym przeważały folkowe i alt-countryowe brzmienia.
Na łódzkim koncercie wystąpi zgodnie z zasadami imprezy solo z gitarą i ukuleleł

Sztuka Wyboru w OFF Piotrkowska [wystawy, warsztaty]
Strefa OFF Piotrkowska zaprasza na II edycję Sztuki Wyboru. Na chętnych czekają projektanci i producenci.
Sztuka Wyboru to nie tylko ogromna przestrzeń showroomu, ale także wystawy i specjalne strefy.
Pierwszego dnia odbędzie się wernisaż wystawy reKREakCJA, studentów Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Będzie to zbiór prac konkursowych, dyplomowych licencjackich i magisterskich reprezentatywnych przez Wydział kierunków studiów w zakresie wzornictwa oraz architektury wnętrz. Na prezentowane projekty składają się prototypy, czyli projekty, które bardzo niewiele dzieli od zaistnienia na rynku.
Studenci kierunku Grafika Społecznej Akademii Nauk zaproszą również nas wernisaż swoich prac stworzonych w ramach Pracowni Grafiki Projektowej i Ilustracji. Zaprezentowane zostaną prace z szeroko pojętej dziedziny grafiki projektowej, w tym projekty identyfikacji wizualnej, plakatu oraz typografii. Kuratorem wystawy jest dr Milena Romanowska i mgr Jagoda Krajewska.
Dla wszystkich, którzy myślą o zaistnieniu w świecie designu i mają ciekawe pomysły, czeka 13 m2 czyli Imagination is everything Startup. To event skierowany do designerów, innowatorów, majsterkowiczów i wizjonerów. Powinien wziąć w nim udział każdy kto chce, by życie w miejskiej dżungli na kilkunastu metrach kwadratowych stawało się barwniejsze. Przez 52 godziny od południa w piątek do godz. 16 w niedziele uczestnicy będą tworzyć kreatywne rozwiązania mające zastosowanie w przestrzeni domowej. W pracach nad pomysłami, ich urynkowieniem i sposobami promocji będą uczestnikom towarzyszyć mentorzy z wielu dziedzin. Zaproszeni zostali specjaliści od designu, inżynierii, biznesu, marketingu, finansów. Eksperci będą towarzyszyć zespołom biorącym udział w imprezie przez cały czas jej trwania.
Także dzieci i rodzice znajdą na Sztuce Wyboru coś dla siebie. Będzie przygotowana strefa przeznaczona właśnie z myślą o najmłodszych. Zaplanowanospotkanie “Jak projektujemy książki dla dzieci”. Na nim będzie można m.in. Zapoznać sie z takimi pojęciami jak format, grzbiet, obwoluta. Zaprezentowane zostaną różne techniki ilustracji. Przedstawionych zostanie wiele pomysłowo wykonanych książek ilustrowanych. A wszystko po to aby zainspirować uczestników do stworzenia projektów okładek do własnych książek.
Sztuka Wyboru w OFF Piotrkowska potrwa do niedzieli, 12 kwietnia.
Wartoprzeczytać

“Cyberiada” na początek artystycznej działalności EC1 [teatr]
Spektakl “Cyberiada” studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej wyreżyserowany przez Wojciecha Kościelniaka zainauguruje artystyczną działalność zrewitalizowanego kompleksu EC1.
“Cyberiada” to muzyczna adaptacja wybranych opowiadań mistrza fantastyki Stanisława Lema. Według reżysera Wojciecha Kościelniaka przestrzeń elektrociepłowni przy ulicy Targowej 1/3 daje nowe możliwości interpretacyjne. – Myślę, że przede wszystkim chcielibyśmy przełożyć te wartości projekcyjne, które zanurzają nas w świat kosmosu i wyobraźni scenografa Damiana Styrny. Ta przestrzeń jest sama w sobie bardzo interesująca, niesie własne wartości i obiecuje więcej kosmosu, bo jest szersza, większa, ma naturalny pogłos – wymienia.
W EC1 zaprezentują się studenci IV roku Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, od których wyszła inicjatywa zorganizowania premiery w nowej przestrzeni. – To był pomysł studentów, to wszystko w zasadzie było ich marzeniem. I to jest dla mnie najciekawsze, ta pasja, determinacja i przy tym współpraca z dyrektorem Błażej Moderem – mówi prof. Zofia Uzelac, dziekan Wydziału Aktorskiego.
Muzyczną oprawą spektaklu zajął się Marcin Steczkowski, autorem słów piosenek jest Rafał Dziwisz a o wokalną stronę spektaklu zadbał Adam Rymarz. Za choreografię odpowiada Jarosław Staniek. Autorem scenografii do “Cyberiady” jest Damian Styrna.
Premiera spektaklu na terenie zabytkowej Hali Maszyn w EC1 odbędzie się 12 kwietnia, wcześniej (10 i 11) zaplanowano pokazy przedpremierowe.Na wszystkie przedstawienia obowiązuje wstęp wolny.
