Środa, 8 kwietnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Tofifest. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Kinie Szpulka [kino]
Najlepsze krótkie filmy ostatnich piętnastu lat nagradzane na festiwalu w Gdyni, MFF Tofifest, IFF Slamdance w USA, Cinema du Reel w Paryżu lub honorowane nagrodą BAFTA zobaczymy w Kinie Szpulka Łódzkiego Domu Kultury.
8 i 9 kwietnia w ramach Festiwalu Filmowego Tofifest, odbędzie się przegląd filmów Movies from the Heart of Poland kina fabularnego i kina dokumentalnego. Znajdziemy w nich obraz współczesnej Polski i Europy na początku XXI wieku, pokazany na wiele filmowych sposobów. Filmy przeglądu łączy region kujawsko pomorski, z którego wywodzą się ich twórcy.
Przegląd “Movies from the Heart of Poland” składa się z dwóch, dwugodzinnych bloków kina fabularnego i kina dokumentalnego. W obu blokach filmy przeplatane są teledyskami. Do przeglądu wybrane zostały jedynie produkcje cechujące się wysokimi walorami artystycznymi, znakomicie sfilmowane i doceniane przez jurorów wielu festiwali.
W bloku fabularnym znalazły się m.in. Emilka Płacze Rafała Kapelińskiego (nagrody główne na Slamdance IFF, festiwalu w Gdyni i Grand Prix Tofifest 2006), Tajemnica spowiedzi Agaty Jagodzińskiej (BAFTA Award 2012) czy Na własne ryzyko Jacka Piotrowskiego (Złoty Anioł Tofifest 2013).
W bloku dokumentalnym nagrodzona na kilkunastu festiwalach Czarna niedziela Jarosława Piskozuba i Macieja Jasińskiego, Elektryczka Macieja Cuske (Cinerail FF Paris, Mediawave FF Gyor, Krakowski FF), Taksówkarz Ryszarda Kruka (KultOff Kino TVP, Floranopolis FF Brazylia, Tallin FF Estonia) czy Za płotem Marcina Sautera (Cinema du Reel Paris, Vilnius ESFF, London Film Schol FF).
Pokazy odbędą się w środę i czwartek o godzinie 18.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Specjalna noc pokoncertowa dla fanów Stevena Wilsona i Porcupine Tree [audycja]
Po koncercie Stevena Wilsona w Łodzi w środę 8 kwietnia od 22:00 do 01:00 na naszej antenie specjalna audycja “Noc pokoncertowa”. Autorami programu są Bartosz Florczak i Maciej Kierzkowski.
Noc pokoncertowa to audycja w całości poświęcona muzyce Wilsona. Zapraszamy także on-line.
,,Hand. Cannot. Erase.” to czwarty album studyjny brytyjskiego muzyka Stevena Wilsona. To własnie koncert promocyjny tej płyty cieszył oczy i uszy fanów w Klubie Wytwórnia. Wydawnictwo ukazało się 27 lutego 2015 roku nakładem wytwórni muzycznej Kscope Music. Nagrania zostały zarejestrowane we wrześniu 2014 roku w londyńskich AIR Studios. W trakcie sesji Wilsona wsparli gitarzysta Guthrie Govan, basista Nick Beggs, klawiszowiec Adam Holzman oraz perkusista Marco Minnemann. Ponadto gościnnie na płycie wystąpili m.in. perkusista Chad Wackerman, śpiewaczka Katherine Jenkins oraz flecista i saksofonista Theo Travis. Album dotarł do 39. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych sprzedając się w nakładzie 12 tys. egzemplarzy w przeciągu tygodnia od dnia premiery. W ramach promocji do pochodzącego z płyty utworu “Perfect Life” został zrealizowany teledysk, który wyreżyserował Youssef Nassar.

Historie teatralnych romansów [spotkanie]
O historii wielkich romansów rozgrywających się w kulisach polskich i światowych scen opowie w ramach projektu edukacyjnego Historia teatru dla niewtajemniczonych Anna Ciszowska.
Teatr rodzi się ponoć z miłości, ale i miłość rodzi się w teatrze. Bohaterami opowieści tragiczno-romantycznych będą między innymi W. Szekspir, Molier, J. B. Racine, I. Duncan, G. Craig, Witkacy, S. Wyspiański, O. Wilde, Kleist i wielu innych.
Będzie to kolejny wykład z cyklu Historia teatru dla niewtajemniczonych. Sylwetki: Miłość z teatrem w tle. Historie teatralnych romansów.
Wykład odbędzie się w środę, 8 kwietnia o godzinie 17 w sali prób, wejście od portierni przy Zachodniej 93. Wstęp wolny.

Radiowy kalejdoskop kultury. O filmowości Łodzi filmowej [audycja]
Podczas drugiej debaty z cyklu “Radiowy kalejdoskop kulturalny” zastanowimy się, jaki obraz Łodzi wyłania się z filmów, które powstawały w naszym mieście. Czy takie produkcje, jak “Edi”, “Aleja Gówniarzy” czy “Sąsiady” pokazują Łódź jedynie jako “złe miasto”?
Punktem wyjścia do wspólnej dyskusji dziennikarzy Kalejdoskopu i Radia Łódź jest artykuł Bogdana Sobieszka pt. “O filmowości Łodzi filmowej”, który ukazał się w kwietniowym numerze Kalejdoskopu.
Łódź jako miasto patologiczne, wymarłe i pozbawione perspektyw – tak najczęściej Łódź portretują filmowcy. Czy taki sposób ukazywania miasta psuje wizerunek legendarnej stolicy polskiej kinematografii? Czy może obowiązuje popularna zasada: “nieważne, jak o tobie mówią, ważne, żeby mówili”?
Czytaj także:Kasa teatru w Radiowym Kalejdoskopie Kultury
Na te pytania spróbują odpowiedzieć również goście w studiu: Monika Głowacka, łódzki komisarz filmowy, Dominika Kawczyńska, autorka książki “Łódź, k….! Szkic do portretu filmowej Łodzi”, a także dr hab Natasza Korczarowska-Różycka, filmoznawczyni z Uniwersytetu Łódzkiego. Komentarza udzielą także Grzegorz Królikiewicz i Piotr Szczepański.
Słuchajcie nas w środę, 8 kwietnia na 99,2, www.radiolodz.pl oraz przez aplikację mobilną. Startujemy o godzinie 13.
Radiowy Kalejdoskop Kulturalny to cykl debat przygotowanych przez Radio Łódź i redakcję “Kalejdoskopu”. Raz w miesiącu będziemy spotykać się w studiu Radia Łódź, by dyskutować o najważniejszych problemach artystów i ludzi kultury.

Tylko gobelin. Wystawa Jadwigi Leśkiewicz-Zgieb [wernisaż]
Na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa prezentowanych jest 47 gobelinów z lat 1992 2014 oraz 25 projektów tkanin autorstwa Jadwigi Leśkiewicz-Zgieb.
Jadwiga Leśkiewicz-Zgieb studia ukończyła na Wydziale Ceramiki i Szkła wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta). Do 1974 roku była starszym asystentem na Wydziale Ceramiki w macierzystej uczelni. Początkowo zajmowała się grafiką artystyczną i ceramiką. W 1979 roku odkryła tkaninę unikatową, którą uprawia do dnia dzisiejszego. Jej ulubioną techniką tkacką jest gobelin. W tym samym roku przystąpiła do grupy tkackiej 10 x Tak i rozpoczęła współpracę z Galerią Tkacką Na Jatkach we Wrocławiu.
Wartoprzeczytać
Zorganizowała kilkanaście wystaw indywidualnych w Bolesławcu, Dippoldiswaldzie (Niemcy), Jeleniej Górze, Kowarach, Wrocławiu, Zgorzelcu. Brała udział w wielu zbiorowych wystawach krajowych, międzynarodowych konkursach ceramiki oraz prezentacjach polskiej tkaniny artystycznej za granicą, m.in. w Międzynarodowym Biennale Ceramiki w Faenzie (Włochy; 1966), Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie (1966), Wystawie sztuki polskiej w Instytucie Kultury Polskiej w Sztokholmie (1971), Wystawie tkaniny polskiej w Hobro (Dania; 1986) oraz w Moskwie i Sofii (obie w 1988), IV Ogólnopolskiej Wystawie Tkaniny Unikatowej w Łodzi (1988), Textilkunst aus Polen, wystawie Wrocławskiej Grupy Tkackiej 10 x Tak w Tubingen (Niemcy; 1991), wystawie interdyscyplinarnej środowiska wrocławskiego w Reims (Francja; 1991), VI Ogólnopolskiej Wystawie Miniatury Tkackiej w Łodzi, Wystawie Małych Form Tkackich w Pradze i Meiningen (Niemcy; obie w 1997), XXXIV Międzynarodowej Wystawie Sztuki Włókna WT Kowary 07 w Kamiennej Górze (2008). Ponadto uczestniczyła w Międzynarodowych Plenerach i Sympozjach Sztuki Włókna Warsztat Tkacki Kowary (1978 1996) i Warsztat Twórczy Kowary (2007 2014).
Jest laureatką wyróżnienia i nagrody w konkursie Najlepsza grafika kwartału organizowanym we Wrocławiu (1968, 1969) oraz dwukrotną zdobywczynią I Nagrody im. Agnieszki Sienkiewicz przyznawanej na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Włókna Warsztat Twórczy Kowary w Kamiennej Górze (2008, 2010).
Prace Artystki znajdują się w zbiorach: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie, kolekcji Poltegoru we Wrocławiu, w kowarskiej Fabryce Dywanów oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Australii, Danii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, USA.
Łódzka wystawa prezentowana będzie do 3 maja.
