Wartoprzeczytać
90. urodziny Wojciecha Jerzego Hasa w Muzeum Kinematografii
Okazją do wspomnień twórczości Wojciecha Jerzego Hasa jest 90. rocznica urodzin mistrza, przypadająca 1 kwietnia.

Wśród zaproszonych gości będzie m.in.: Wanda Ziembicka-Has (żona Wojciecha Jerzego Hasa), Konstanty Lewkowicz (współpracownik Hasa, kierownik produkcji filmów Nieciekawa historia,Osobisty pamiętnik grzesznika przez niego samego spisany), Grzegorz Małecki (student Hasa, dziś wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi), dr hab. Małgorzata Jakubowska (autorka książki Kryształy czasu. Kino Wojciecha Jerzego Hasa wydanej przez UŁ i PWSFTviT w Łodzi). Swoją obecność
zapowiedziała także Jadwiga Kukułczanka, autorka legendarnego scenariusza do filmu Osioł grający na lirze, którego nie udało się Hasowi zrealizować.
Po spotkaniu zaplanowano projekcję filmu “Niezwykła podróż Baltazara Kobera” (1988). To ostatni film Wojciecha Jerzego Hasa, utrzymany w poetyce sennego marzenia.Młodemu Baltazarowi, synowi mistrza Sigismunda, ukazuje się na drodze archanioł Gabriel i każe mu oczyścić się w ogniu. Po powrocie do domu Baltazar twierdzi, że odbył podróż do Jerozolimy i modlił się z prorokami Młodzieniec przeżywa wiele niezwykłych przygód; podróżuje w trumnie w kondukcie zmarłych na dżumę, odwiedza Wenecję, uciekając przed Inkwizycją trafia do środowiska drukarzy i wolnomyślicieli. Wreszcie odwiedza dom schadzek.
Spotkanie rozpocznie się w środę, 1 kwietnia o godzinie 19:30 na Placu Zwycięstwa 1. Wstęp wolny.
Wojciech Jerzy Has urodził się 1 kwietnia 1925 roku w Krakowie, zmarł 3 października 2000 roku w Łodzi (został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym na Dołach).
Naukę, przerwaną wybuchem II wojny światowej, kontynuował w Krakowie w latach okupacji, z początku w Szkole Handlowej, a po jej ukończeniu w Szkole Przemysłu Artystycznego na Wydziale Grafiki. Po rozwiązaniu szkoły podjął pracę w kopalni. W 1943 pracował w dziale graficznym wydawnictwa książkowego. W 1945 rozpoczął studia w ASP w Krakowie, gdzie do 1947 uczył się w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. W tym samym czasie był słuchaczem krakowskiego Kursu Przysposobienia Filmowego, który ukończył w 1946 i rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. W latach 1951 – 1956 pracował w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, realizował filmy dokumentalne, oświatowe i instruktażowe. Od 1955 pracował w Zespole Autorów Filmowych Syrena, następnie w Iluzjonie i od 1958 w Kamerze. W latach 1981-87 był kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego Rondo. W latach 1987 – 1989 był członkiem Komitetu Kinematografii. Wykładał w PWSFTviT w Łodzi, gdzie pracował na Wydziale Reżyserii od 1974 (dziekan Wydziału w latach 1989 – 1990), w okresie 1990 – 1996 pełnił funkcję rektora tej uczelni. Był dyrektorem i opiekunem artystycznym Studia Indeks działającego przy Szkole Filmowej w Łodzi.
Za swoją twórczość nagradzany na wielu festiwalach filmowych, m. in. w Locarno, San Francisco, Edynburgu, San Sebastian, Panamie, Cannes, Trieście, Łagowie, Gdyni.
W 1995 za twórczość artystyczną otrzymał Nagrodę Miasta Łodzi.
27 października 2000 przyznano mu doktorat honoris causa Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, w tym samym roku uhonorowany za szczególną wrażliwość wizualną na 8. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage w Łodzi.