Piątek, 27 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Dotknij Teatru 2015. Zobacz program
Prawie sto wydarzeń, spektakli, wystaw, warsztatów, projekcji filmowych przygotowali organizatorzy łódzkiej szóstej edycji akcji “Dotknij Teatru” realizowanej w związku z przypadającym 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru.
Ideą przewodnią tegorocznych spotkań jest “Wy-korzenienie”. – Wy-korzenie interpretowane w kontekście poszukiwania tożsamości. Taki temat został podjęty przez organizatorów, zwłaszcza przez teatry offowe, na przykład teatr Marcina Brzozowskiego, czy Adama Mortasa- podkreślakoordynatorka projektu Anna Ciszowska z Teatru Nowego.
To właśnie Teatr Nowy zainauguruje cały projekt premierą spektaklu”Melancholia/Violetta Villas” w reżyserii Tomasza Wygody.To fantazja na temat ostatnich chwil życia jednej z najbardziej znanych, podziwianych i jednocześnie wyśmiewanych, tragicznych postaci polskiego show-biznesu. Spektakl powstałw koprodukcjiz Teatrem Muzycznym Capitol w ramach 36. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
W Łodzi w ogólnopolską akcję zaangażowały się takżeTeatr im. Stefana Jaracza, Teatr Wielki (świąteczna edycja “Magicznych mocy sceny”), Teatr Muzyczny (warsztaty dotyczące oświetlenia teatralnego), Teatr Arlekin (premiera “Konika garbuska”), Teatr Chorea (spektakle “Wszędodomni” i “Po Ptakach”), Teatr Zamiast (premiera “Tajemnic kwiatu paproci”), Teatr Szwalnia (spektakl, akcje performatywne), Muzeum Miasta Łodzi (warsztaty teatralne dla seniorów) i Muzeum Kinematografii, które organizuje przegląd zarejestrowanych na potrzeby telewizji spektakli Tadeusza Kantora. Widzowie będą mogli obejrzeć także film dokumentalny, którego bohaterem jest Tadeusz Kantor.
Wydarzenia w ramach akcji “Dotknij Teatru” rozgrywać się będą w Łodzi od 27 marca do 3 kwietnia. Finałem będzie widowisko plenerowe “Dialogi De Passione#Pasja Dialogu” przygotowane przez zespoły teatrów “Pinokio”, “Chorea”, “Szwalnia”, Pracownię Fizyczną i grupę “Kijo” rozegrane na ulicy Włókienniczej.
Zobacz program Dotknij Teatru 2015:kliknij
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Wieczór z Zenonem Laskowikiem [koncert]
Jesienią 2003 roku Zenon Laskowik powrócił na scenę po dłuższej nieobecności i wystąpił w programie Niespodziewane powroty czyli twórzmy klimacik. Od tamtej pory powstały programy O’pyra za 3 grosze plus VAT, Co się dzieje, co się dzieje, Tego jeszcze nie było, Laskowik & Malicki i Chity dla Prosperity.
W jubileuszowym programie prezentowane są najlepsze skecze, scenki i piosenki z powyższych spektakli specjalnie wybrane przez twórców na tą okazję. W programie występuje Zenon Laskowik ze swoją Kabareciarnią w składzie: Adrianna Biedrzyńska, Adrianna Biernacka, Jacek Fedorowicz i Grzegorz Tomczak. Artystom towarzyszyć będzie zespół muzyczny Promile pod kierownictwem Michała Rukszy.
Spotkanie z Zenonem Laskowikiem poprzedzą występy niepełnosprawnych artystów z grupy teatralnej TON pod kierownictwem Sylwii Maszewskiej.
Artyści w Muzeum Miasta wystąpią w piątek, 27 marca o godzinie 19.
Lucy and the Loop. Kasia Stankiewicz w Wytwórni [muzyka]
Kasia Stankiewicz przyjedzie do Wytwórni z projektem Lucy and the Loop, w który włączyli się artyści z różnych stron świata. Przedstawiają oni historię Lucy, jej metamorfozę, która jednocześnie dotyka, doświadcza, porusza, ale przede wszystkim inspiruje.
To najnowszy, długo oczekiwany album wokalistki. Prace trwały w studiach w Polsce i Wielkiej Brytanii, a producentem albumu został Eddie Stevens, współpracujący z takimi artystami jak Zero 7 i Moloko. Kilkakrotnie przekładana premiera płyty spowodowana była pracą nad ostatecznym kształtem albumu, o którym sama sama piosenkarka powiedziała “to nie tylko mój nowy album, nad którym pracowałam ostatnie cztery lata, to multidyscyplinarny projekt, w który zaangażowali się artyści z całego świata.”
Ostateczny kształt albumu “Lucy and the Loop” Stankiewicz stworzyła na Islandii, w studiu Bedroom Community. Na Islandii powstał też teledysk do pierwszego utworu z płyty “Lucy”.
Materiału z tej płyty będzie można posłuchać w piątek, 27 marca o godzinie 20 w Klubie Wytwórnia.
Koncert pasyjny w Filharmonii [koncert]
Monumentalna Pasja według św. Mateusza Jana Sebastiana Bacha zabrzmi w łódzkiej Filharmonii.
Dzieło powstawało jesienią 1728 r. W trakcie pracy nad nim Bach otrzymał wiadomość o śmierci przyjaciela, księcia Leopolda z Kthen, wraz z poleceniem przygotowania na tę okoliczność muzyki żałobnej. Do skomponowanej muzyki, dodano tekst autorstwa Friedricha Henriciego. Podstawą literacką stała się relacja św. Mateusza zawarta w 26 i 27 rozdziale Ewangelii.
Po premierze partytura przeleżała sto lat zapomniana w archiwum, do czasu aż odkrył ją i przedstawił światu na nowo, 11 marca 1829 r. w berlińskiej Singakademie, niemiecki kompozytor i dyrygent, Felix Mendelssohn-Bartholdy.
Na scenie w Filharmonii zaprezentują się Sylwester Smulczyński (tenor), Adam Kutny (baryton), Marta Boberska (sopran), Dorota Lachowicz (alt),Tomasz Krzysica (tenor), Jarosław Bręk (bas). Solistą towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, Chór Filharmonii Łódzkiej, Chór Dziecięcy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi. Dyryguje Kai Bumann.
Koncert odbędzie się w piątek, 27 marca o godzinie 19 przy Narutowicza 20/22.
Wystawa Magdy Moskwy w ms2 [ekspozycja]
Muzeum Sztuki przybliża dwudziestoletni dorobek artystki w ramach jej pierwszej obszernej retrospektywnej wystawy.
Zaliczana jest do grona najbardziej wpływowych i inspirujących osobowości łódzkiego środowiska artystycznego. Jej prace pokazywane były w najważniejszych instytucjach artystycznych w Polsce. Twórczość Magdy Moskwy to jedna z najciekawszych współczesnych postaw wobec malarskiego medium.
Artystka dotyka tematu cielesności: od wczesnych prac, poprzez okres charakterystycznych portretów kobiecych, aż po najnowsze, ekspresyjne cielesne reliefy oraz dzieła zacierające granicę między malarstwem a rzeźbą. W sztuce Magdy Moskwy nie chodzi jednak o odwzorowanie zewnętrzności, ale o jak to nazywa – ucieleśnienie wewnętrzności, pozwalające zobrazować interesujące ją warstwy psychiczne i stany emocjonalne.
Magdalena Moskwa jest absolwentką PWSSP(dziś ASP), uzyskała dyplom na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Obok malarstwa zajmuje się też projektowaniem artystycznych, często
niefunkcjonalnych ubrań. Krępujące ubrania-skorupy pojawiły się między innymi jako kostiumy w Makbecie w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Prace Moskwy znajdują się w zbiorach Miejskiej Galerii Sztuki, Galerii Opus i Muzeum Sztuki w Łodzi.Jej dzieła kolekcjonowało też Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, które w 2014 roku przekazało je w darze do Muzeum Sztuki.
Wystawa w ms2 będzie czynna do 16 maja.