Czwartek, 26 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Kult bez prądu w Wytwórni [koncert]
Legenda polskiego rocka po raz kolejny zaprasza swoich fanów na niezwykłą trasę “KULT UNPLUGGED”.
Pierwszy z unikatowej serii koncertów akustycznych zespołu KULT został zarejestrowany 22 września 2010 roku w warszawskim Och-Teatrze. Wiele zainteresowania wzbudziła nowa, oryginalna wersja przeboju Tadeusza Woźniaka “Zegarmistrz Światła” oraz premierowy utwór “Szantowy”. Wydawnictwo, zawierające niepowtarzalne wersje utworów zarówno z nowszych, jak i starszych krążków grupy, osiągnęło szczyty popularności i zyskało rzadko spotykane, najwyższe wyróżnienie muzyczne status “diamentowej płyty”.
Po pięciu latach od pierwszej trasy koncertowej, na której KULT wystąpił z tym materiałem akustycznym, grupa po raz kolejny zabierze swoich fanów w muzyczną podróż.
W Łodzi Kult wystąpi w czwartek, 26 marca w klubie Wytwórnia przy Łąkowej 29. Start o godzinie 19:00.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
“Sąsiady”. Spotkanie z Grzegorzem Królikiewiczem [film]
Grzegorz Królikiewicz będzie gościem Muzeum Kinematografii podczas projekcji jego najnowszego filmu “Sąsiady”.
To pierwszy od osiemnastu lat fabularny film Grzegorza Królikiewicza, do którego zdjęcia robił Krzysztof Ptak, a w obsadzie wystąpili m.in. Marek Dyjak, Krystyna Tkacz, Ewa Błaszczyk, Katarzyna Herman, Jacek Poniedziałek, Anna Mucha. Jego bohaterami są mieszkańcy starej, sypiącej się kamienicy. Jak mówi sam reżyser – Sąsiady to opis choroby, jaką jest życie wykluczonych.
Czytaj także: “Sąsiady”. Za nami łódzka premiera
Film powstawał między innymi na ulicy Ogrodowej, w sąsiedztwie centrum handlowego i luksusowego hotelu. Otrzymał również finansowe i organizacyjne wsparcie działającej przy Urzędzie Miasta Łódź Film Commission.
Projekcja “Sąsiadów” i spotkanie z reżyserem odbędzie się w czwartek, 26 marca o godzinie 18 w Muzeum Kinematografii na Placu Zwycięstwa.

Miasto Bałuty. Kolejny wykład [spotkanie]
Kolejne spotkanie z cyklu “Miasto Bałuty” będzie poświęcone obszarowi w obrębie ulic Ogrodowej, Północnej, Franciszkańskiej, Wojska Polskiego, Lutomierskiej i Zachodniej.
Prezentację poprowadzi Adam Brajter – wiceprzewodniczący Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – oddział w Łodzi oraz Michał Gruda – koordynator całego przedsięwzięcia i pracownik Muzeum Miasta Łodzi.
“W poszukiwaniu zaginionego kwartału” to projekt realizowany przez Muzeum Miasta Łodzi, mający na celu zbudowanie historycznej makiety fragmentu Łodzi oraz realizację licznych działań edukacyjnych z zakresu architektury i urbanistyki. Makieta w skali 1:400 ukaże jak wyglądał, nieistniejący dziś w pierwotnej formie, obszar Łodzi w obrębie ulic Ogrodowej, Północnej, Franciszkańskiej, Wojska Polskiego, Lutomierskiej i Zachodniej. Ciągle zbyt mało łodzian ma świadomość, że przed II wojną światową był to bardzo gęsto zabudowany i zaludniony teren, który kipił życiem, handlem i wieloma językami, z których najbardziej dominujący był jidisz. Całoroczne badania, wnikliwa analiza zdjęć oraz archiwalnych planów architektonicznych sprawiły, że nasz stan wiedzy na temat kwartału znacznie wzrósł. Zanim zostanie on dokładnie zobrazowany za pomocą makiety, zapraszamy na opowieść na podstawie zdjęć, które przeniosą nas w czasy bezpowrotnie minione i pozwolą chociaż w małym stopniu uchwycić klimat lat 30. XX wieku w naszym mieście. Prezentację poprowadzi Adam Brajter – wiceprzewodniczący Towarzystwa Opieki nad Zabytkami – oddział w Łodzi oraz Michał Gruda – pracownik Muzeum Miasta Łodzi i aktywista lokalny, realizujący z powodzeniem projekty edukacyjne przy wsparciu Fundacji Orange oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którym to instytucjom należą się podziękowania za wsparcie finansowe powyższej inicjatywy.
Wykład odbędzie się w czwartek, 26 marca o godzinie 18 w Centrum Dialogu przy Wojska Polskiego.

Tydzień Kina Hiszpańskiego [kino]
Od 25 do 31 marca kino Charlie zaprasza na łódzką odsłonę ogólnopolskiego 15. Tygodnia Kina Hiszpańskiego, największego przeglądu hiszpańskiej kinematografii poza samą Hiszpanią.
Widzowie festiwalu odbędą filmową podróż po najciekawszych zakątkach hiszpańskiej kinematografii ostatnich miesięcy. W programie znajdą się najnowsze produkcje, od hitów kasowych, po kameralne kino artystyczne
Na widzów pokazu inaugurującego tegoroczną edycję festiwalu czeka degustacja hiszpańskiego wina oraz drobny poczęstunek, a także koncert muzyki hiszpańskiej w wykonaniu Krzysztofa Jusiaka, który odbędzie się na sali kinowej przed projekcją. W programie znajdą się utwory Federico Moreno Torroba (Suite Castellana, Fandanguillo, Arada, Danza) praz Isaaca Albeniza (Asturias).
Zobacz program:
26 marca (czwartek)
18:00 Blue Lips (85`)
19:45 Kanibal (116`)

Lucjan Kintopf – mistrz żakardu i jego uczniowie [wernisaż]
Na wystawie zostaną zaprezentowane najsłynniejsze tkaninowe realizacje Lucjana Kintopfa oraz projekty i szkice artysty.
Towarzyszyć im będą kompozycje jego żony Haliny Karpińskiej-Kintopf, z którą wspólnie pracował w Ładzie, wystawiał w galeriach, zajmował się architekturą wnętrz, wykładał w poznańskiej uczelni.
Wartoprzeczytać
Centralne Muzeum Włókiennictwa pokaże również, zachowany w archiwum Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, zespół kilkudziesięciu żakardów ówczesnych uczniów i absolwentów artysty pierwszy z rezultatów działalności Lucjana Kintopfa w Łodzi. Będą także eksponaty z Muzeum Narodowego w Warszawie, z Muzeum Warszawy i z warszawskiej Fundacji Sztuka Stosowana Roberta Szuby oraz od rodziny artysty, a także od Pani Danuty Jaworskiej-Thomas, która z tej okazji przekazuje cenny dar dla muzuem.
Wystawa “Lucjan Kintopf – mistrz żakardu i jego uczniowie” będzie otwarta od 26 marca do 30 sierpnia wCentralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
