HaMakom. Nowe miejsce w Łodzi dla współczesnej kultury żydowskiej
Od pół roku w Łodzi funkcjonuje stowarzyszenie HaMakom, które promuje współczesną kulturę żydowską, a także zrzesza i integruje osoby pochodzenia żydowskiego oraz wszystkich, którym bliska jest ta społeczność.
Stowarzyszenie organizuje otwarte spotkania dla młodzieży, warsztaty edukacyjne i wykłady. Z okazji tradycyjnych świąt, takich jak Purim czy Chanuka, twórcy HaMakomu zapraszają nie tylko na spotkania, ale również na festiwale, pikniki, koncerty i imprezy drum’n’bass’owe. Wszystko po to, aby przełamywać stereotypy i udowodnić, że kultura żydowska jest w Łodzi nadal obecna. Odwołując się do tradycji i martyrologii, członkowie stowarzyszenia chcą przede wszystkim przybliżać tę kulturę w sposób ciekawy dla młodych ludzi.
Działania grupy HaMakom, co po hebrajsku oznacza “miejsce”, mają stworzyć nową przestrzeń i warunki dla “inicjatyw mających na celu aktywizację społeczności żydowskiej w Łodzi”. Wydarzenia skierowane są do wszystkich – niezależnie od pochodzenia, wyznania, wieku i znajomości żydowskiej tradycji, kultury i historii. Formą aktywizacji mają być, między innymi, świeckie wieczory szabatowe.
Choć tożsamość Łodzi na zawsze związana jest z historią Żydów, to stowarzyszenia, które “przypomina, że życie żydowskie w Łodzi nadal prężnie funkcjonuje” brakowało. – Mamy wrażenie, że nasze działanie to mówienie: “Patrzcie, jesteśmy w tym mieście, rozwijamy się” tłumaczy Tomasz W. Michałowski z grupy HaMakom. – Chcemy włożyć swoją energię do tego miasta. Przyjdźcie do nas, zaprzyjaźnijcie się z nami, pomóżcie nam, róbmy to wspólnie. Przywracajmy wielokulturowość Łodzi, która gdzieś zniknęła.
Jak grupa HaMakom odnosi się do tradycji? Jakim miejscem dla społeczności żydowskiej jest współczesna Łódź?
Posłuchaj rozmowy Katarzyny Szklarek z Tomaszem W. Michałowskim, Andrzejem Jagodzińskim i Borysem Weiningerem z HaMakom.
Nazwa | Plik | Autor |
HaMakom. Nowe miejsce w Łodzi dla współczesnej kultury żydowskiej | audio (m4a) audio (oga) |
HaMakom działa przy Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju i Integracji Osób Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym Czemu nie?.