Czwartek, 19 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Jazz i akordeon w Akademii [koncert]
Koncert jazzowy oraz występ akordeonistów z Krakowa to propozycje Akademii Muzycznej.
Do Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy Żubardzkiej zapraszają Tomasz Walczak i jego goście. Program koncertu to seria evergreenów, a wśród nich improwizacje na temat: Summertime Georgea Gershwina, Moon River Henryego Manciniego, Fly Me to the Moon Barta Howarda, Brasil Francisco Alvesa, All the Things You Jeromea Kerna, Bsame Mucho Consuelo Velzqueza, You Are So Beautiful Joe Cockera oraz Nie mogę Ci wiele dać Perfectu. Pianista Tomasz Walczak, główny bohater koncertu, wystąpi wspólnie z Anną Dzionek-Kwiatkowska (śpiew) i Michałem Nowakiem (kontrabas). Improwizować na fortepianie będą również studentki specjalności rytmika łódzkiej Akademii Muzycznej: Anna Nawrocka, Maria Warska i Katarzyna Weber.
Z kolei w sali kameralnej przy 1 maja 4 zaprezentują się studenci z Krakowa. W programie dominują solowe kompozycje na akordeon. Usłyszymy m.in. utwory Francka Angelisa i Andrzeja Krzanowskiego oraz wirtuozowskie kompozycje Rosjan: Wiaczesława Siemionowa, Wiktora Własowa i Władysława Zołotariowa. Na finał koncertu trio akordeonowe zagra efektowną kompozycję Lights & Shadows, której autorem jest 30-letni Włoch Fabio Massimo Capogrosso.
Oba koncerty rozpoczynają się o godzinie 18. Obowiązuje wstęp wolny.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Sztuka polska po 1945 roku w pryzmacie literatury [wykład]
Wykład Magdaleny Lachman inauguruje interdyscyplinarny projekt badawczy: Związki literatury i sztuki po 1945 roku.
Celem projektu jest wstępny ogląd sztuki polskiej tego okresu pod kątem jej szeroko pojętych literackichpowiązań. Prelekcje mają za zadanie sformułowane i poddanie pod dyskusję kluczowych pytań orazwskazanie problemów wartych podjęcia lub ponownego przemyślenia.
Pierwszy wykład Magdaleny Lachman odbędzie się w czwartek, 19 marca o godzinie 18 w ms2 przy Ogrodowej 19.
dr Magdalena Lachman adiunkt w Katedrze Literatury Polskiej XX i XXI wieku (Instytut Filologii Polskiej, Wydział Filologiczny, Uniwersytet Łódzki); autorka książki Gry z tandetą w prozie polskiej po 1989 roku (Universitas, Kraków 2004); główny obszar jej zainteresowań naukowych stanowi literatura i sztuka najnowsza, komparatystyka interdyscyplinarna, literatura stosowana oraz komunikacja literacka w konfrontacji z kulturą masową, sferą medialną i kodami wizualnymi.
Historia fotografii po raz ostatni [wykład]
“Fotografie życia współczesnego” to ostatni wykład z cyklu Historia Fotografii w Niebostanie.
Spotkanie jak zawsze poprowadzi dr Tomasz Załuski z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego. Wykład będzie ilustrowany bogatym materiałem ikonograficznym.
Celem całego cyklu było zarysowanie kilku punktów orientacyjnych w historii fotografii: od wynalezienia medium i pierwszych kulturowo-społecznych praktyk z jego użyciem, przez eksperymenty artystyczne, społeczny aktywizm i zanurzenie w kulturze nowoczesności, aż po krytyczny ogląd produkcji, dystrybucji i cyrkulacji obrazów oraz wydobywanie na jaw współczesnych form życia.
Ostatni wykład odbędzie się w czwartek, 19 marca o godzinie 19 przy Piotrkowskiej 17.
XVI edycja Kolorowej Tolerancji [PROGRAM]
Jak co roku łodzianie usuwać będą obraźliwe napisy znajdujące się na murach budynków, a także będą mieli okazję odwiedzić specjalnie dla nich otwarte świątynie i nekropolie.
W programie znalazły się takżewarsztaty antydyskryminacyjne dla młodzieży i dla dorosłych, projekcja filmu, spacer oraz specjalna edycja Żywej Biblioteki zaadresowana do nauczycieli. Zaprezentowana zostanie także wystawa fotografii Artura Gutowskiego z Bangladeszu, Kenii, Tanzanii i Indonezji, ukazująca historie osób skazanych na izolację i wykluczenie.
Zobacz program:
Otwarte łódzkie świątynie i cmentarze
19.03., godz. 10:00-13:00 Synagoga przy ul. Rewolucji 1905 r. nr 28 i Cmentarz Żydowski przy ul. Brackiej (oprowadzane po cmentarzu o godz. 11:00)
Festiwal Frankofonii 2015 [PROGRAM]
Festiwal Frankofonii rozpoczął się 4 marca w Łodzi i województwie łódzkim. W programie znalazły się między innymi warsztaty, koncerty i przedstawienia teatralne. Festiwal rozpocznie spektakl w języku francuskim “Petit Pierre” w Teatrze Lutnia.
Ideą nie jest zaprezentowanie kultury samej Francji, ale także państw należących do Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.
Grgoire Brault, współorganizator z Alliance Franaise w Polsce: -W organizacji Frankofonii są zrzeszone pięćdziesiąt cztery kraje. Są to zwłaszcza kraje afrykańskie, ale także inne kraje, które są bliskie Francji, takie jak Wietnam czy Rumunia. Także ideą jest pokazanie innej kultury niż tak, która dominuje, czyli kultura anglojęzyczna. Chcemy pokazać, że można żyć w inny sposób i wyznawać inne wartości.
Spektakl “Petit Pierre” rozpocznie się 4 marca o godzinie 12 w Teatrze Lutnia. Przedstawienie będzie prezentowane w języku francuskim z tłumaczeniem.
Impreza potrwa do końca marca.
20 marca przypada Międzynarodowy Dzień Frankofonii.
19 marca
czytanie sztuki
De memoire destomac
Antoinette Rychner i spotkanie z autorką
Szkoła Filmowa w Łodzi
ul. Targowa 61/63, godz. 16.00