Sobota, 14 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Artur Rojek przy Łąkowej [koncert]
Artur Rojek – kompozytor, autor tekstów, wokalista, promotor – wystąpi w łódzkim klubie Wytwórnia.
Rojek nagrał bardzo osobisty album, ale to nie jest jego prywatna historia, to nie jego życiorys. To jego życie potencjalne. Alternatywne, ale niespełnione. To rozmowa z duchami, z bytami, których nie było.
Składam się z ciągłych powtórzeń może być płytą o rutynie codzienności, ale może też być opowieścią o tym, jak wiele od nas zależy i jak łatwo z tego rezygnujemy.
Utwory z tej płyty usłyszymy podczas sobotniego koncertu w Wytwórni. Start o godzinie 20.
Lwowska opera w Teatrze Wielkim [spektakl]
Najpiękniejsze duety i arie operetkowe świata usłyszymy w wykonaniu artystów Opery Lwowskiej.
W programie wieczoru znalazły się między innymi aria Adeli z operetki “Zemsta nietoperza” Straussa, duet Silvii i Edwina z operetki “Księżniczka czardasza” Kalmana, aria Księcia operetki “Kraina uśmiechu” Lehara, czy serenada Freddy’ego z musicalu “My Fair Lady”.
Na scenie łódzkiego Teatru Wielkiego wystąpią artyści baletu i soliści Opery Lwowskiej. Koncert odbędzie się w sobotę, 14 marca o godzinie 20:00.
Oscar pozostanie w Łodzi na dłużej [wystawa]
Pod wpływem wielkiego zainteresowania Oscarem prezentowanym w weekend w Muzeum Kinematografii reżyser Paweł Pawlikowski postanowił, że złota statuetka dla “Idy” będzie obecna na wystawie #IdaTheFilm jeszcze przez cztery dni.
Oscar powróci do łódzkiego Muzeum w czwartek 12 marca i pozostanie do niedzieli 15 marca. Na wystawie poza nagrodami prezentowane są także między innymi fragmenty scenariusza i elementy scenografii. – Chcieliśmy pokazać sam proces powstawania filmu, od pierwszych prób ze scenariuszem przez zdjęcia dokumentacyjne. Później także fotosy z planu. Zadbaliśmy także o materiały audiowizualne – mówi kuratorka wystawy Krystyna Zamysłowska.
Materiały prezentowane na wystawie pochodzą między innymi z archiwum Opus Film i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Swoje nagrody udostępnili producenci Piotr Dzięcioł i Ewa Puszczyńska, a także nominowani do Oscara operatorzy: Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. – Tej wystawy nie byłoby, gdyby nie bardzo życzliwa współpraca przede wszystkim z producentami. Jeszcze zanim przyszłam do pracy do Muzeum, byłam już umówiona z operatorami, którzy użyczyli nam swoje bezcenne nagrody – mówi Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii.
Wystawę “#IdaTheFilm. Polska historia na światowych ekranach” będzie można oglądać do końca maja.
Celtyckie szaleństwo ze Św.Patrykiem [koncert]
Jig Reel Maniacs, jedna z najlepszych kapel muzyki celtyckiej przyjeżdża do Łodzi w ramach trasy Św.Patryka. Zielone święto, Zielonej Wyspy z niezwykłą, skoczną muzyką i pokazami tańca odbędzie się 14 marca w Teatrze V6 na Żeromskiego ( dawne kino Przedwiośnie).
Jig Reel Maniacs zagrają łódzki koncert ztytułowany Celtic fusion w formie muzyczno-tanecznego spektaklu multimedialnego o charakterze rewiowo-edukacyjnym. Spektakl zatytułowany jest Eachtra – Podróż. Wystąpią wraz z rewelacyjną grupą tańca irlandzkiego – Ellorien oraz świetnym specjalistą od multimediów – Tomaszem Frąszczakiem. Jig Reel Maniacs grają muzykę celtycką już od blisko 25 lat. Obok wiodących klimatów irlandzkich w repertuarze grupy nie brakuje akcentów szkockich, walijskich i bretońskich. To co JRM odróżnia od wielu innych celt-folkowych formacji, to fakt, iż zespół łączy ludowe nuty krain celtyckich z nowoczesnymi aranżacjami nawiązującymi do różnych trendów szerokiego nurtu Word Music. Znajdziemy w ich muzyce także jazz, rock, reggae, funk. Dlatego muzycy nazwali swoją propozycję: Celtic fusion.
Spektakl odbędzie się w Teatrze V6 14 marca 2015 roku o godzinie 19.00 ( dawne kino Przedwiośnie na ul.Żeromskiego 74).