Piątek, 13 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
OSPPT “Yapa” 2015[PROGRAM]
Program 40. “Yapy” zapowiada się imponująco. W piątek na scenie pojawią się zespoły i wykonawcy, którzy wygrali Przegląd w ostatnich latach. Z
kolei na sobotnim, wieczornym koncercie pojawią się wykonawcy, którzy tworzyli “Yapę” w latach 70. i 80.
Ten artykułmożesz również przeczytać wmobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
Znane są jużwyniki kwalifikacji do konkursu młodych zespołów. Komisja wybrała15 wykonawców spośród prawie 60 zgłoszeń.Organizatorzy Yapy przekonują, że w tym roku selekcja była wyjątkowo trudna, bo zewzględu na jubileusz koncert konkursowy zaplanowano tylko na sobotę. W poprzednichlatach konkursowi wykonawcy występowali również na piątek. – Tym samym przed łódzką publicznością wystąpi o dziesięćzespołów mniej niżzazwyczaj. Podczas koncertu konkursowego będziemy mogli usłyszeć między innymi: Albo i nie, AnnęCiaszkiewicz, Bractwo wiecznego natchnienia, Co Słychać?, zespół Huncwot, Korniszony, Łososie,Zagrali i poszli czy Zuzannę – wylicza Maciej Trojanowski, rzecznik prasowy Yapy.
ZOBACZ TAKŻE:Koncert PrzedYapowy w Radiu Łódź [ZDJĘCIA]
PROGRAM 40. OSPPT YAPA 2015
Piątek, 13 marca, godz. 19:00, Koncert Gwiazd
– Jerzy Bożyk
– Chwila Nieuwagi
– Shantażyści
– Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą
– Dom o Zielonych Progach
– Zgórmysyny
– Pod Dudą
– YesKiezSirumem
– Cisza Jak Ta

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Al Di Meola. Gigant jazzu w Wytwórni [koncert]
Jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych – Al Di Meola – wystąpi 13 marca w łódzkim klubie Wytwórnia.
Al Di Meola to amerykański gitarzysta, który na swoim koncie ma współpracę między innymi z gitarzystą flamenco Pacol De Lucią, czy gitarzystą jazzowym Johnem McLaughlinem. Jego twórczość oscyluje między improwizacją, elektrycznym brzmieniem, muzyką w stylu Beatlesów i latynoskimi rytmami.
Właśnie jazzowe opracowania słynnych utworów czwórki z Liverpoolu usłyszymy w Łodzi.
Program “Beatles & More” artysta zaprezentuje 13 marca w klubie Wytwórnia przy Łąkowej. Start o godzinie 20:00.

“Pytania” Grzegorza Kowalskiego [spotkanie]
Książka “Pytania” to forma prezentacji intymnych i osobistych działań artystycznych Grzegorza Kowalskiego, przeprowadzonych w latach 70. i 80., kiedy artysta współtworzył środowisko warszawskiej galerii Repassage.
Przedstawione w Pytaniach akcje: Czy mógłbyś i czy chciałbyś wcielić się w zwierzę przed obiektywem? (19771978), Czy mógłbyś i czy chciałbyś potraktować mnie jako przedmiot? (1979) oraz Czy chciałbyś powrócić do łona matki? (19811987) były dla Kowalskiego – który znał Oskara Hansena oraz jego teorię Formy Otwartej formą komunikacji. Egzystencjalnymi pytaniami prowokował przyjaciół, znajomych, a czasami również przypadkowe osoby do zajrzenia w głąb siebie.
Odpowiedzi krótkie teksty i pozowane fotografie, zestawiał jako tableaux lub książki artystyczne. Kowalski tak opisywał proces powstawania Pytań: Gdy rodzą się dręczące pytania staram się zadawać je kilku jeszcze osobom i poznać ich reakcje. Tworzy się suma reakcji, wypowiedź już nie tyle moja, co nasza. Wielość refleksów odbitych, jak w zwierciadłach, w cudzych doświadczeniach. Ktoś, kto potrzebował kontaktu z dziełem, zostaje włączony w proces jego powstawania.
Spotkanie odbędzie się w piątek, 13 marca o godzinie 18:00 w Muzeum Sztuki przy Ogrodowej. Wstęp wolny.

Noc Kina Polskiego [film]
ENEMEF: Noc Kina Polskiego to cztery rodzime produkcje, które w ciągu ostatnich miesięcy przyciągnęły miliony widzów do kin.
Podczas maratonu zostaną zaprezentowane cztery polskie produkcje, które weszły do kin w ciągu ostatnich kilku miesięcy. To kolejna noc, która udowadnia, że polskich twórców filmowych naprawdę na wiele stać. W repertuarze:
- zabawne i taneczne DISCO POLO,
- tajemnicze ZIARNO PRAWDY,
- kontrowersyjne POLSKIE GÓWNO,
- największy hit ostatnich lat – BOGOWIE.
Nocny maraton filmowy zaplanowano na piątek, 13 marca. Start o godzinie 22.

Francuski koncert w Filharmonii [koncert]
Utwory takich kompozytorów, jak Olivier Messiaen, Ernest Chausson, Maurice Ravel, czy Claude Debussy usłyszymy podczas piątkowego koncertu w łódzkiej Filharmonii.
Usłyszymy między innymi trzy szkice symfoniczne La Mer Claudea Debussyego. Każda z trzech części przedstawia żywioł w innym nastroju: pierwsza to spokojny poranek i delikatne promienie wschodzącego słońca tańczące na wodzie, druga to radosna gra fal, które niczym żywe srebro mienią się w słońcu, trzecia to potężny sztorm.
Obok kompozycji Debussyego wieczór wypełnią utwory trzech innych Francuzów impresjonisty Mauricea Ravela, słynącego z twórczości religijnej Oliviera Messiaena oraz jednego z największych pechowców wśród kompozytorów, Ernesta Chaussona, zmarłego w wieku 45 lat w wyniku niefortunnego wypadku na przejażdżce rowerem
Wartoprzeczytać
Na scenie wystąpią Stephanie Iranyi – mezzosopran i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej. Dyryguje Daniel Raiskin.
Koncert odbędzie się w piątek, 13 marca o godzinie 19 przy Narutowicza.
