Poniedziałek, 9 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Kubańskie klimaty w Bibliotece UŁ [wystawa]
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego oraz Zakład Etnologii i Folklorystyki Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ zapraszają na wystawę fotograficzną Rafała Pilarka pt. “Repblica de Cuba. Granma w obiektywie etnologa”.
Rafał Pilarek jest doktorantem w Zakładzie Etnologii i Folklorystyki Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień etnograficznych obecnych na łamach czasopism geograficznych. W tym kręgu zagadnień ważne miejsce zajmują badania nad najstarszym polskim czasopismem geograficzno-reportażowym Poznaj Świat, będącym przez szereg lat polskim odpowiednikiem National Geographic.
Na wystawie zostaną zaprezentowane fotogramy wykonane w lutym 2014 roku w miejscowościach: Marea del Portillo, Pilón, Manzanillo, Media Luna, Ceiba Hueca, San Ramón, położonych w południowo-wschodniej części Kuby (Oriente). Ekspozycja obejmuje 47 kolorowych fotografii.
Wernisaż wystawy zaplanowano na czwartek, 5 marca o godzinie 17:00 w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. Ekspozycja będzie otwarta do 6 kwietnia.
Akademia Polskiego Filmu [wykład]
Ekranizacje wielkiej literatury i kameralny realizm. Eksperyment i polityka. Film polityczny i science fiction. Kino schyłkowego PRL-u ma wiele twarzy. Wszystkie z nich poznamy na kolejnej odsłonie Akademii Polskiego Filmu. Zajęcia ruszają 9 marca
Akademia Polskiego Filmu to projekt Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej mający na celu upowszechnianie wiedzy o polskim kinie. Wykładowcami Akademii są najwybitniejsi filmoznawcy, profesorowie i doktorzy z wielu ośrodków akademickich z całej Polski. Zajęcia odbywają się co poniedziałek o godzinie 17 w kinie Kinematograf.
Trzeci semestr zajęć, który potrwa do 8 czerwca, obejmie jeden z najciekawszych okresów historii polskiej kinematografii lata 70. i początek lat 80. Kurs rozpocznie się od eksperymentów Andrzeja Żuławskiego i Grzegorza Królikiewicza, następnie zapoznamy się z wybitnymi ekranizacjami polskiej literatury, takimi jak Wesele i Ziemia obiecana oraz najlepszymi przykładami Kina Moralnego Niepokoju. O filmach opowiedzą m.in. prof. Tadeusz Lubelski, red. Andrzej Bukowiecki, dr hab. Natasza Korczarowska i dr Piotr Marecki.
Wystawa Magdy Moskwy w ms2 [ekspozycja]
Muzeum Sztuki przybliża dwudziestoletni dorobek artystki w ramach jej pierwszej obszernej retrospektywnej wystawy.
Zaliczana jest do grona najbardziej wpływowych i inspirujących osobowości łódzkiego środowiska artystycznego. Jej prace pokazywane były w najważniejszych instytucjach artystycznych w Polsce. Twórczość Magdy Moskwy to jedna z najciekawszych współczesnych postaw wobec malarskiego medium.
Artystka dotyka tematu cielesności: od wczesnych prac, poprzez okres charakterystycznych portretów kobiecych, aż po najnowsze, ekspresyjne cielesne reliefy oraz dzieła zacierające granicę między malarstwem a rzeźbą. W sztuce Magdy Moskwy nie chodzi jednak o odwzorowanie zewnętrzności, ale o jak to nazywa – ucieleśnienie wewnętrzności, pozwalające zobrazować interesujące ją warstwy psychiczne i stany emocjonalne.
Magdalena Moskwa jest absolwentką PWSSP(dziś ASP), uzyskała dyplom na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Obok malarstwa zajmuje się też projektowaniem artystycznych, często
niefunkcjonalnych ubrań. Krępujące ubrania-skorupy pojawiły się między innymi jako kostiumy w Makbecie w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Prace Moskwy znajdują się w zbiorach Miejskiej Galerii Sztuki, Galerii Opus i Muzeum Sztuki w Łodzi.Jej dzieła kolekcjonowało też Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, które w 2014 roku przekazało je w darze do Muzeum Sztuki.
Wystawa w ms2 będzie czynna do 16 maja.