Wartoprzeczytać
Akademia Polskiego Filmu
Ekranizacje wielkiej literatury i kameralny realizm. Eksperyment i polityka. Film polityczny i science fiction. Kino schyłkowego PRL-u ma wiele twarzy. Wszystkie z nich poznamy na kolejnej odsłonie Akademii Polskiego Filmu. Zajęcia ruszają 9 marca

Akademia Polskiego Filmu to projekt Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej mający na celu upowszechnianie wiedzy o polskim kinie. Wykładowcami Akademii są najwybitniejsi filmoznawcy, profesorowie i doktorzy z wielu ośrodków akademickich z całej Polski. Zajęcia odbywają się co poniedziałek o godzinie 17 w kinie Kinematograf.
Trzeci semestr zajęć, który potrwa do 8 czerwca, obejmie jeden z najciekawszych okresów historii polskiej kinematografii lata 70. i początek lat 80. Kurs rozpocznie się odeksperymentów Andrzeja Żuławskiego i Grzegorza Królikiewicza, następnie zapoznamy się z wybitnymi ekranizacjami polskiej literatury, takimi jak Wesele i Ziemia obiecana oraz najlepszymi przykładami Kina Moralnego Niepokoju. O filmach opowiedzą m.in. prof. Tadeusz Lubelski, red. Andrzej Bukowiecki, dr hab. Natasza Korczarowska i dr Piotr Marecki.