Budżet obywatelski. Nowe zasady głosowania
W tym roku zmienią się nie tylko zasady budżetu obywatelskiego, ale również sam sposób głosowania.
Żeby zagłosować będzie potrzeby telefon komórkowy za pomocą, którego będzie można potwierdzić wybór zadań. Jak wyjaśnia dyrektor biura partycypacji społecznej Grzegorz Justyński chodzi o zminimalizowanie ryzyka wykorzystywania cudzych numerów PESEL. – Chodzi o to żeby ten system uszczelnić, żeby nikt nie mógł wykorzystać naszego numeru, żeby to było bardziej odpowiedzialne i świadome głosowanie – tłumaczy.
Podczas głosowania trzeba będzie podać swój numer telefonu i w zwrotnym SMS otrzyma się kod potwierdzający głos. – I te cztery cyferki wpisujemy w odpowiednie miejsce i potwierdzamy głosowanie. Z każdego numeru jest pięć takich możliwości, co oznacza, że będzie można pomóc tym, którzy na przykład nie mają telefonu – dodaje dyrektor Justyński.
W zeszłym roku podczas głosowania nad budżetem obywatelskim mogło dojść nawet do kilkuset przypadków wykorzystania cudzego numeru PESEL. Między innymi dlatego władze rozważają, żeby w kolejnych latach całkowicie zrezygnować z głosowania za pomocą kart papierowych i przenieść cały proces do internetu.