Poniedziałek, 2 marca
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Na miłosną nutę w Akademii [koncert]
Pieśni Maklakiewicza, fragmenty operetek, czy musicali wykonają studenci Akademii Muzycznej w Łodzi.
Koncert na miłosną nutę to między innymi utwory Maklakiewicza, Moniuszki, fragmenty operetek Lehara i musicali Harrisona, czy Sondheima. W programie nie zabraknie też znanych przebojów Ewy Demarczyk.
Na scenie przy Żubardzkiej wystąpią studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Koncert odbędzie się w poniedziałek, 2 marca o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Prime Time 2014 w Muzeum Włókiennictwa [wystawa]
Prime Time to wystawa zawierająca najlepsze prace dyplomowe studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, jakie powstały w ubiegłym roku.
W tym roku zaprezentowanych zostanie 35 dyplomów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z czterech wydziałów stanowiących Akademię: Wydziału Grafiki i Malarstwa, Tkaniny i Ubioru, Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz Sztuk Wizualnych. Na każdym z nich podstawą kształcenia jest ogólne przygotowanie artystyczne z takimi przedmiotami, jak malarstwo, rysunek, rzeźba, kompozycja, grafika warsztatowa, fotografika czy techniki multimedialne.
Nazwa “Prime time” to odwołanie do faktu, iż autorzy dyplomów znajdują się w najlepszym dla nich czasie – pełni pomysłów opuszczają mury Akademii i rozpoczynają przygodę na ścieżce kariery zawodowej. Ekspozycja jest formą promowania absolwentów poprzez stworzenie im szansy bezpośredniego kontaktu z przyszłym pracodawcą oraz mediami.
Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 13 w piątek, 23 stycznia, a ekspozycja będzie otwarta do 22.01.

#IdaThe Film. Wystawa w Muzeum Kinematografii [ekspozycja]
Fotografie, elementy scenografii, plakaty i nagrody złożyły się na wystawę “#Ida.The film”, którą oglądać można w łódzkim Muzeum Kinematografii.
Multimedialna ekspozycja odsłania kulisy “Idy”, wyprodukowanego przez łódzkie studio Opus Film, obrazu w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który zdobył już ponad 80 nagród na całym świecie. Jednym z jej najcenniejszych eksponatów jest figura Chrystusa. – Film zaczyna się od sceny, w której Ida czyści, maluje Chrystusa. Sama figura była w opłakanym stanie, ale dzięki naszym konserwatorom udało nam się ją odnowić – mówi kuratorka wystawy Krystyna Zamysłowska.
Materiały prezentowane na wystawie pochodzą między innymi z archiwum Opus Film i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Swoje nagrody udostępnili producenci Piotr Dzięcioł i Ewa Puszczyńska, a także nominowani do Oscara operatorzy: Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. – Tej wystawy nie byłoby, gdyby nie bardzo życzliwa współpraca przede wszystkim z producentami. Jeszcze zanim przyszłam do pracy do Muzeum, byłam już umówiona z operatorami, którzy użyczyli nam swoje bezcenne nagrody – mówi Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii.
Wystawę #IdaTheFilm. Polska historia na światowych ekranach będzie można oglądać do końca maja. A już 22 lutego “Ida’ powalczy o Oscary.
