Strajk studentów łódzkich w 1981 roku z nowej perspektywy
Uczestnicy studenckiego strajku w 1981 roku doczekali się kolejnej publikacji opisującej wydarzenia z tamtego okresu. W piątek, razem z pracownikami naukowymi Instytutu Pamięci Narodowej i Uniwersytetu, a także obecnymi studentami wzięli udział w spotkaniu autorskim, promującym najnowszą książkę o łódzkim strajku studentów.
Ten artykułmożesz również przeczytać wmobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
“Łódzki Strajk Studencki. Styczeń – Luty 1981. Spojrzenie po latach” to zbiór nowych faktów i innego spojrzenia na strajk społeczności akademickiej.
Profesor Krzysztof Lesiakowski, współautor: – Naszym zamiarem było spojrzenie na ten strajk z najnowszej perspektywy. Przez pryzmat narzędzi, którymi posługują się specjaliści różnych dziedzin. Chcieliśmy skonfrontować dawną wiedzę, spróbować wprowadzić do obiegu nowe fakty. W mojej ocenie, udało się opracować rzecz, która przedstawia najnowszy stan badań na temat strajku studenckiego w Łodzi.
Nowym spojrzeniem na wydarzenia ’81 roku są m.in. relacje zagranicznych mediów. – Dziennikarze się tu pojawiali. Wiedzieliśmy, że o nas mówią, ale nie wiedzieliśmy co. Jest to bardzo ciekawy rozdział w tej książce. Publikacja ukazała się bez żadnych nacisków, sugestii z naszej strony. Jest to taka praca naukowa, książka o nas, tak jak widzą to po trzydziestu kilku latach naukowcy. Bardzo się z tego cieszę – Wiesław Urbański, wówczas wiceprzewodniczący NZS Uniwersytetu Łódzkiego, uczestnik strajku.
Nad publikacją pracowało kilkunastu autorów. Byli to nie tylko historycy, ale też etnolodzy, socjolodzy czy medioznawcy.
Posłuchaj pełnej relacji i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
Promocja książki o studenckim strajku w Łodzi | audio (m4a) audio (oga) |