Wiesława Kuberska: Chrońmy nasze dane
Sędziowie apelują do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by nie podpisywał ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Nowe przepisy dają ministrowi sprawiedliwości prawo do wglądu w akta prowadzonych i zakończonych już spraw sądowych.

Jak przekonuje szefowa łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich “IUSTITIA”, Wiesława Kuberska, akta zawierają wiele danych wrażliwych. Także osobistych, dotyczących życia prywatnego obywateli. – Proszę zwrócić uwagę, że minister zgromadzi dane, o których nie wiemy jak będą przechowywane, kto w ramach ministerstwa będzie maił do nich dostęp. Czy te dane będą niszczone na przykład po załatwieniu jakieś konkretnej sprawy, interwencji, czy one będą gdzieś przechowywane – rozważaKuberska.
Sędziowie rozpoczynają akcję wysyłania listów i maili do kancelarii prezydenta z prośba o niepodpisywanie ustawy. Ich zdaniem nowe przepisy zagrażają obywatelskiej wolności zagwarantowanej w konstytucji. – Chyba nikt z nas nie chce, szczególnie w dobie zagrożeń związanych z cyfryzacją, digitalizacją, aby po jakimś czasie, w zupełnie nieodpowiedzialnych rękach znalazły się dane osobowe, które dotyczą na przykład niepłacenia alimentów, spraw rozwodowych i podobnych – oceniaszefowa łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich “IUSTITIA”.
Przeciwko ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych protestuje również Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.
Posłuchaj Rozmowy Dnia i dowiedz się więcej:
Nazwa | Plik | Autor |
– brak tytułu – | audio (m4a) audio (oga) |