Wtorek, 24 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
To jest Twoja Filharmonia. Tydzień atrakcji na stulecie [program]
Po jubileuszowych koncertach przyszedł czas na kolejne atrakcje z okazji 100-lecia łódzkiej Filharmonii.
Jak brzmi orkiestra, gdy siedzi się na estradzie? Czy tuba jest ciężka? Z ilu piszczałek składają się organy? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź, biorąc udział w wydarzeniach tygodnia edukacyjnego To jest Twoja filharmonia w dniach 24 lutego (wtorek) 1 marca (niedziela).
Chętni będą mogli uczestniczyć w otwartych próbach orkiestry i chóru. Zasiądą wśród muzyków na estradzie, a także zobaczą filharmonię “od kuchni”.
Podczas imprez w cyklu To jest Twoja Filharmonia będzie można również zapoznać się z ksiazkąjubileuszową Filharmonia Łódzka. Spacer w przestrzeni, podróż w czasie, wydana z okazji stulecia Filharmonii Łódzkiej. To publikacja, która zabierze czytelników w podróż w czasie i przestrzeni spacer po budynku filharmonii będzie okazją do refleksji nad tym, jak orkiestra oraz publiczność zmieniały się w kolejnych dekadach.
Zobacz program:
24.02.2015 (wtorek)
17.0017.45
POZNAJ SWOJĄ FILHARMONIĘ
zwiedzanie budynku
18.0019.30
NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY
projekcja archiwalnych odcinków programu współtworzonego przez Henryka Czyża (sala kameralna)
Program pochodzi z zasobów TVP Łódź
19.3021.00
ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE
otwarta próba Chóru dla nie(opornych) (sala koncertowa)

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Wtorkowe Kino Szafy. “Leon Zawodowiec” [film]
Leon to płatny morderca z kodeksem honorowym. Jest najlepszy, jednak pewnego dnia łamie swoje reguły i otwiera drzwi Matyldzie, dziewczynce, której skorumpowani policjanci pod wodzą szalonego Stansfielda z DEA zabili całą rodzinę. Chcąc nie chcąc ci dwoje zostają skazani na siebie.
Leon uczy Matyldę fachu, a ta w zamian uczy Leona czytać. Między nimi rodzi się więź, która powoduje, że Leon staje się innym człowiekiem. Zobowiązał się on zabić Stansfielda i jego kolesi. Stansfield jednakże jest szalenie nieobliczalnym i przebiegłym przeciwnikiem
Projekcja filmu odbędzie się w Szafie we wtorek 24 lutego (wstęp wolny). Pierwszy seans dla niepalących odbędzie się o godzinie 18, projekcja “z dymkiem” o godzinie 21.

Teatr Nowy dla dzieci i seniorów [spotkania]
Dobrze znane “Spotkania w Nowym” i nowy cykl “Bardzo Mała Literacka” to propozycje Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka.
Bardzo Małą Literacką rozpocznie spotkanie o bajkowych królewnach i królach. Będzie ono poświęcone najpopularniejszym literackim portretom władców (król, królowa, cesarz, książę, księżniczka, a także damy dworu i rycerze). Dzieci opowiedzą o swoich ulubionych bohaterach, zmierzą się w konkursie wiedzy oraz odegrają królewskie scenki.
Spotkanie poprowadzi dr Karolina Kołodziej, autorka książki dla dzieci “Odkryj Łódź”. Bardzo twórcza książka o niezwykłym mieście, pracownik Katedry Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu Łódzkiego. Początek o godzinie 17:30 we wtorek, 24 lutego.
Z kolei seniorzy będą mieli okazje spotkać się z tymi, bez których żaden spektakl by nie powstał. Anegdoty, tajemnice warsztatu, plotki i podsceniczne historie złożą się na spotkanie pod hasłem “Niewidzialni – wielkie postaci teatralnej kuchni”. Gośćmi będą między innymi Leszek Pawlak – kierownik sceny oraz Hanna Molenda – inspicjentka. Spotkanie rozpocznie się o 17:00.
Spotkania z Nowym. W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi seniorzy rozmawiali dotychczas z aktorami Dariuszem Kowalskim i Sławomirem Sulejem oraz kostiumografką Zuzanną Markiewicz. Teraz przyszła kolej na bohaterów drugiego planu, bez których żaden spektakl by nie powstał. Niewidzialni wielkie postaci teatralnej kuchni. Anegdoty, tajemnice warsztatu, plotki i podsceniczne historie takich opowieści wysłuchają goście przyszłotygodniowego spotkania.

Wielcy polscy pianiści. Dwa koncerty i seminarium [koncert]
Na dwa recitale fortepianowe znamienitych pianistów-wirtuozów Karola Radziwonowicza oraz Roberta Marata zaprasza Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi.
“Wielcy polscy pianiści i kompozytorzy: Aleksander Michałowski i Ignacy Jan Paderewski” to tytuł zbliżającej się sesji Katedry Fortepianu łódzkiej Akademii. Projekt ma na celu przybliżenie sylwetek i twórczości tych dwóch wybitnych muzyków, kontynuatorów chopinowskiej tradycji wykonawczej. Michałowski studiował bowiem pod kierunkiem Karola Mikulego ucznia Chopina. Z kolei Paderewski zasłynął interpretacjami utworów Chopina i redakcją wszystkich jego dzieł.
We wtorek 24 lutego o godz. 18.15 w Sali kameralnej Akademii (al. 1 Maja 4) będzie można usłyszeć Roberta Marata, profesora katowickiej Akademii Muzycznej, specjalistę w wykonawstwie muzyki polskiej, w tym Aleksandra Michałowskiego (nagrania dla wytwórni Selene). Wykona on również 2 chorały organowe J. S. Bacha (w opracowaniu F. Busoniego), walce i etiudy Fryderyka Chopina, 104 Sonet Petrarki i Etiudę transcendentalną f-moll Franciszka Liszta, kilka miniatur Aleksandra Michałowskiego oraz jego Parafrazę Walca Des-dur Chopina.
