Czwartek, 19 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
20-lecie płyty “Alboom”. Liroy zagra w Łodzi [koncert]
Liroy zagra w łódzkim klubie Scenografia w ramach ogólnopolskiej trasy koncertowej na 20-lecie płyty “Alboom” z legendarnym “Scyzorykiem”. O początkach swojej kariery Liroy opowiadał w rozmowie z Jakubem Wielgusem.
W 2015 roku przypada także 20-lecie trasy koncertowej, na którą Liroy zaprosił między innymi zespoły Wzgórze Ya-Pa 3 i Kaliber 44. Płytę “Alboom” wydaną w 1995 roku zakupiło ponad pół miliona fanów, krążek osiągnął największy sukces komercyjny w historii polskiego Rapu.
Cała trasa będzie filmowana i nagrywana, a nagrania posłużą do stworzenia filmu dokumentalnego dotyczącego twórczości Liroya oraz płyty. Na koncercie, który odbędzie się w czwartek, 19 lutego o godzinie 20, w łódzkiej Scenografii z Liroyem zagra liveband Steamlove.
A jak Liroy wspomina wydanie płyty “Alboom”? Posłuchaj rozmowy Jakuba Wielgusa.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Nowe spojrzenie na Grotowskiego. Film w ms2 [kino]
Czy można powiedzieć coś nowego o Jerzym Grotowskim? Czy można dowiedzieć się więcej o jego życiu, charakterze, osobistych rozterkach, z dystansem traktując jego mit? Karol Radziszewski uwielbia przepisywać polską historię sztuki, kwestionując jej kanon. W ramach Kina ms odbędzie się projekcja filmu Książę a po niej rozmowa z artystą, którą poprowadzi dyrektor Muzeum Sztuki – Jarosław Suchan.
“Książę” jest próbą spojrzenia na Grotowskiego z ukosa przez pryzmat aktorów z zespołu Laboratorium, a w szczególności Ryszarda Cieślaka. Jego rola w spektaklu Książę Niezłomny była przełomem. Bez niego Grotowski nie stałby się tak radykalny wobec ciała. Radziszewski szuka nowego spojrzenia na Grotowskiego właśnie przez pryzmat biografii Cieślaka zrekonstruowanej na podstawie fragmentów zachowanych przedstawień, zapisów treningów, listów, wywiadów.
Praca Radziszewskiego, poświęcona relacji wybitnego aktora i legendarnego reżysera, nie jest do końca filmem, dokumentem czy przedstawieniem. Radziszewski zatrudnia i rejestruje zmagania grupy młodych mężczyzn, którym każe się zmierzyć ze słynną sceną finałową z Księcia Niezłomnego.
Projekcję filmu zaplanowano na czwartek, 19 lutego w ms2 (Ogrodowa 19). Start o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
Matka polskiego kina. Premiera książki o Wandzie Jakubowskiej [promocja]
Monika Talaczyk-Gubała – historyczka kina, krytyczka filmowa i badaczka kina kobiet podjęła się wyzwania opisania postaci wybitnej reżyserki i wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi – Wandy Jakubowskiej.
– “Od nowa” to próba zrozumienia fenomenu postaci, w której życiorysie zawiera się niemal cały XX wiek – mówi autorka monografii. Monika Talarczyk Gubała dotarła do prywatnego archiwum reżyserki, rozmawiała z jej rodziną i współpracownikami, czytała co pisano o niej w Polsce i na świecie. Proponuje nowe spojrzenie na filmy, w kontekście biografii reżyserki i innych ówczesnych produkcji, przybliżając w ten sposób także tytuły uznawane dotychczas za zaginione, nieważne lub nieudane. Dzięki temu ocaliła od zapomnienia mniej znane reżyserki pracujące w cieniu Jakubowskiej.
Wanda Jakubowska jako jedna z pierwszych stanęł za kamerą, nazywana “matką polskiego kina”, jest jedną z najważniejszych kobiet nie tylko w historii polskiej kinematografii. We współczesnych opracowaniach anglojęzycznych światowego kina Wanda Jakubowska wymieniana jest obok Orsona Wellesa i Agnieszki Holland. “Ostatni etap”, oparta na jej wspomnieniach z Oświęcimia historia martyrologii obozowej kobiet, był pierwszym powojennym filmem, który odbił się tak szerokim echem na świecie.
Była jednym z pierwszych wykładowców Szkoły Filmowej w Łodzi, obok Antoniego Bohdziewicza, Jerzego Toeplitza czy Jerzego Bossaka. Tworzyła struktury polskiego kina: była współzałożycielką Stowarzyszenia Miłośników Filmu Artystycznego “Start” (1930), kierownikiem artystycznym zespołów filmowych; ZAF (1948-49) i “Start” (1955-1968). Profesor PWSF w Łodzi (1949-74). Jej zawodowa biografia obejmuje dwie epoki kina: przedwojenne i powojenne, awangardę i socrealizm. Dla wielu pozostaje do dziś postacią kontrowersyjną, a wiele z jej artystycznych wyborów określane są jako niewygodne.
Spotkanie promocyjne książki “Wanda Jakubowska. Od nowa” zaplanowano 19 lutego o godzinie 19 w Kinie Szkoły Filmowej. Wstęp wolny.
“John”. National Theatre Live [projekcja]
Australijczyk Lloyd Newson, dyrektor artystyczny międzynarodowej sławy teatru tańca DV8, przeprowadził wywiady z ponad pięćdziesięcioma mężczyznami, zadając im szczere pytania dotyczące miłości i seksu. Jednym z pytanych był John. Jego historię poznamy w Kinie 3D Wytwórnia.
Lata przestępczości, narkotyków i walki o przetrwanie doprowadziły go do poszukiwania życia z innymi. John znalazł się w nieoczekiwanym miejscu, nikomu prawie nieznanym. O tym rzadkim doświadczeniu powstał spektakl.
Projekcję zaplanowano na czwartek, 19 lutego. Start o godzinie 19:30. Spektakl przeznaczony jest tylko dla widzów dorosłych. Zaprasza Kino 3D Wytwórnia przy Łąkowej 29.
Big Band i 10 trębaczy dla Andrzeja Rokickiego [koncert]
Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi pod kierunkiem Jacka Delonga oraz 10 trębaczy, w tym Piotr Wojtasik znany trębacz jazzowy oraz pedagodzy i studenci łódzkiej Akademii zagrają koncert poświęcony pamięci Andrzeja Rokickiego niezapomnianego trębacza, kompozytora muzyki filmowej i teatralnej, aranżera i pedagoga.
Podczas koncertu zabrzmi kilka utworów kameralnych Erica Moralesa, Georgea Gershwina, Andrzeja Krauze, Jerzego Bauera, Mirosława Gąsieńca i Krzysztofa Grzeszczaka, który na tę okazję skomponował Elegię na 4 trąbki poświęconą Andrzejowi Rokickiemu A. R. in memoriam. Pięć utworów zagra Big Band Akademii Muzycznej w Łodzi prowadzony przez Jacka Delonga. Będą to m.in. Maria z West Side Story Leonarda Bernsteina i I remember Clifford Bennyego Golsona.
W dwóch finałowych numerach wieczoru usłyszymy Piotra Wojtasika trębacza jazzowego o światowej renomie, który wielokrotnie wygrywał w ankietach Jazz Top magazynu Jazz Forum, zdobywał Fryderyki w kategorii Najlepszy Jazzowy Album roku i Najlepszy Jazzowy Muzyk, grał na scenach największych jazzowych festiwali z Montreal Jazz Festiwal na czele, w słynnych klubach, takich jak wiedeński Porgy & Bess czy paryski Sun Set. W Łodzi wspólnie z Big Bandem zagra standard Manninga Sherwina A Nightingale Sang in Berkeley Square i własną kompozycję Blackout.
Poza muzyką na żywo w czasie koncertu będzie można wysłuchać kilku nagrań, udostępnionych przez Radio Łódź, z udziałem z udziałem dwóch legendarnych zespołów: Orkiestry Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia pod dyrekcją Henryka Debicha i Orkiestry Mandolinistów Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia pod dyrekcją Edwarda Ciukszy oraz Andrzeja Rokickiego w roli solisty.
Koncert odbędzie się w czwartek 19 lutego o godz. 18.00 w Sali Koncertowej łódzkiej Akademii (ul. Żubardzka 2a).