Łódzkie zabytki Pomnikiem Historii. Tu sprawdza się powiedzenie: “Mieć kłopot bogactwa”
– To dla Łodzi szansa na skuteczne staranie się o pieniądze przeznaczone na renowację zabytków i rewitalizację – przekonywał Bronisław Komorowski. Prezydent w Pałacu Poznańskiego przekazał Hannie Zdanowskiej rozporządzenia o uznaniu wielokulturowego krajobrazu miasta przemysłowego Łodzi za Pomnik Historii.
Ten artykułmożesz również przeczytać wmobilnej aplikacji Radia Łódź. Kliknij i dowiedz się więcej.
Podczas uroczystości w zabytkowych wnętrzach Pałacu Poznańskiegoprezydent podkreślał, że jesteśmy przykłademmiasta, gdzie dużo już zrobiono.- W Łodzi sprawdza sięfrancuskie powiedzenie “Mieć kłopot bogactwa”. Oprócz tych wspaniałych, zrewitalizowanych już obiektów, zostało jeszcze wiele do zrobienia. Nie brakuje willi, domów czy kamienic – mówił BronisławKomorowski.
O to jedno z najważniejszychwyróżnień w Polsce, Łódź starała się od 2008 roku.- Obecnie żadne miasto nie inwestuje tyle środków co my. Zachowujemy w ten sposób dziedzictwo kulturowe, zasłużyliśmyna dołączenie do najważniejszych polskich zabytków – przekonywała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
Bronisław Komorowski przekazał na ręce Hanny Zdanowskiej rozporządzenia o uznaniu wielokulturowego krajobrazu miasta przemysłowego Łodzi za Pomnik Historii. Obecnie na tak zwanejliście prezydenckiej znajduje się niespełna 60 obiektów.
ZaPomnik Historii uznano szlak “Łódź wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego. W jego skład wchodzą układy urbanistyczne placu Wolności i ulicy Piotrowskiej, zespoły fabryczne Ludwika Geyera, Karola Scheiblera oraz Izraela Poznańskiego, a także Stary Cmentarz przy ulicy Ogrodowej oraz Nowy Cmentarz Żydowski przy ulicy Brackiej.
Po uroczystości w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej, prezydent Komorowski razem z prezydent Zdanowską odsłonili pamiątkową tablicę upamiętniającej nadanie tytułu Pomnika Historii. Tablica wmurowana jest w elewację Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104.
Nazwa | Plik | Autor |
Oficjalne odsłonięcie tablicy przed UMŁ | audio (m4a) audio (oga) |