Poniedziałek, 9 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Łódzka Straż Pożarna w kinie [film]
Kino Przytulne ŁDK (ul. Traugutta 18) zaprasza na cykl filmów dokumentalnych o dawnej Łodzi.
Filmy powstały w ramach projektu Filmowe Archiwum Historii Opowiedzianej, realizowanego przez Fundację “Aby Nikt Nie Zginął”.
Główna idea projektu opiera się na zapisie filmowym wspomnień mieszkańców Łodzi dotyczących wybranych tematów historii miasta, jego infrastruktury, przeobrażeń, itp. W ramach realizacji Filmowego Archiwum Historii Opowiedzianej w 2012 i 2013 roku zarejestrowane zostało ponad 40 godzin wywiadów-wspomnień z mieszkańcami Łodzi związanymi z instytucjami, które były bardzo ważne dla rozwoju naszego miasta przełomu XIX i XX wieku. Filmy są dodatkowo wzbogacone przez unikalne materiały fotograficzne i filmowe.
Po filmach o wodociągach, kanałach, schronach, sieci elektrycznej i komunikacji tramwajowej, Kino Przytulne ŁDK zaprezentuje w dniach 8-10 lutego film o historii Łódzkiej Straży Pożarnej, o której opowiedzą historycy oraz byli i obecni pracownicy oraz ich krewni, m.in. XIV Oddziału Ochotniczej Straży Ogniowej przy Zakładach N. Eitingona oraz plutonu Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej 2 w Łodzi.
Terminy pokazów:
9-10 lutego (poniedziałek-wtorek) godz.14.00. Wstęp wolny.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Warsztaty teatralne dla seniorów [zajęcia]
Warsztaty są częścią ogólnopolskiego projektu “Dotknij Teatru”. Ich finałem będzie pokaz warsztatowy, który odbędzie się na Sali Lustrzanej Pałacu Poznańskich.
Warsztaty skierowane są do wszystkich zainteresowanych dorosłych i seniorów 50+, nie jest wymagane doświadczenie w pracy na scenie ani wiedza z historii teatru. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o metody: Teatru Forum, Teatru ze społecznością, technik dramowych i teatralnych w nawiązaniu do Burzy Wiliama Szekspira.
Warsztaty to doskonała okazja do uruchomienia swojego twórczego potencjału, poznania bliżej klasyki teatru, poznania teatru od kulis oraz bycia twórcą i prezentacji własnych dokonań przed publicznością.
Zajęcia odbędą się 9 lutego. Start o godzinie 15:00.
Warto przeczytać

Ferie w Łodzi [PROGRAM]
Łódzkie kina, teatry, muzea i wiele innych instytucji przygotowało specjalną ofertę dla tych, którzy ferie zimowe spędzają w mieście.
Całą miejską ofertę dla dzieci na czas ferii można znaleźć pod adresem www.uml.lodz.pl.
Zobacz program:kliknij

#IdaThe Film. Wystawa w Muzeum Kinematografii [ekspozycja]
Fotografie, elementy scenografii, plakaty i nagrody złożyły się na wystawę “#Ida.The film”, którą oglądać można w łódzkim Muzeum Kinematografii.
Multimedialna ekspozycja odsłania kulisy “Idy”, wyprodukowanego przez łódzkie studio Opus Film, obrazu w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, który zdobył już ponad 80 nagród na całym świecie. Jednym z jej najcenniejszych eksponatów jest figura Chrystusa. – Film zaczyna się od sceny, w której Ida czyści, maluje Chrystusa. Sama figura była w opłakanym stanie, ale dzięki naszym konserwatorom udało nam się ją odnowić – mówi kuratorka wystawy Krystyna Zamysłowska.
Materiały prezentowane na wystawie pochodzą między innymi z archiwum Opus Film i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Swoje nagrody udostępnili producenci Piotr Dzięcioł i Ewa Puszczyńska, a także nominowani do Oscara operatorzy: Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. – Tej wystawy nie byłoby, gdyby nie bardzo życzliwa współpraca przede wszystkim z producentami. Jeszcze zanim przyszłam do pracy do Muzeum, byłam już umówiona z operatorami, którzy użyczyli nam swoje bezcenne nagrody – mówi Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii.
Wystawę #IdaTheFilm. Polska historia na światowych ekranach będzie można oglądać do końca maja. A już 22 lutego “Ida’ powalczy o Oscary.
