Niedziela, 8 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
75. rocznica utworzenia Litzmannstadt Getto [obchody]
8 lutego przypada 75. rocznica utworzenia Litzmannstadt Getto. Z tej okazji Centrum Dialogu im. Marka Edelmana razem z Instytutem Pamięci Narodowej, Uniwersytetem Łódzkim i Muzeum Miasta Łodzi zapraszają na wydarzenia poświęcone tej rocznicy.
Litzmannstadt Getto zostało utworzone przez Niemców 8 lutego 1940 r., było jednym z pierwszych na ziemiach polskich oraz najdłużej istniejącym. Przeszło przez nie ponad 200 tys. Żydów z Łodzi i okolic, a także Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga. Większość z nich straciła życie w Kulmhof, czyli w Chełmnie nad Nerem i w Auschwitz – Birkenau.
Program wydarzeń z okazji 75. rocznicyutworzenia Litzmannstadt Getto:
17.00 POCZĄTEK LITZMANNSTADT GETTO – Adam Sitarek (IPN, UŁ)
17.30 PREZENTACJA “DZIENNIKA LOLKA LUBIŃSKIEGO” – Anna Łagodzińska (MMŁ)
17.45 PROJEKCJA FILMU “ŁÓDZKIE GETTO” reż. Kathryn Taverna, Alan Adelson (1989 r., 103 min)
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, ul. Wojska Polskiego 83. Wstęp wolny.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Kingsman i Baranek Shaun. Pokazy przedpremierowe [film]
W najbliższy weekend Cinema City zaprasza na pierwszą kinową odsłonę historii sympatycznego Baranka Shauna oraz produkcję Kingsman: Tajne Służby z Colinem Firthem w roli głównej.
7 i 8 lutego Cinema City zaprasza na przedpremierowe pokazy dwóch głośnych i długo wyczekiwanych produkcji, które odbędą się na tydzień przed oficjalną premierą.
Baranek Shaun (godz. 14:45)
Baranek Shaun narodził się w 1995 roku dzięki Nickowi Parkowi twórcy animowanych filmów plastelinowych i lalkowych z Wielkiej Brytanii. Po 20 latach baranek znany jest jako milcząca, choć sympatyczna postać. W pierwszej pełnometrażowej produkcji kinowej Shaun wybierze się na wycieczkę do miasta w towarzystwie psa Bitzera i innych przyjaciół ze swojej farmy.
Kingsman: Tajne służby (godz. 18:00)
Adaptacja głośnego komiksu Marka Millara, Kingsman: Tajne służby przemieni kina Cinema City (bez kina Toruń Plaza) w główną siedzibę najbardziej tajnych i niebezpiecznych służb specjalnych na świecie. Produkcja przepełniona jest fantastycznymi scenami walki i pojedynkami na wszystkie rodzaje broni, jak również odpowiednią dawką humoru. W głównych rolach m.in. Samuel L. Jackson (Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz), Colin Firth (Zanim zasnę), Michael Caine (Dark Knight), Taaron Egerton (The Smoke) i Mark Strong (Gra Tajemnic).

Ferie w Łodzi [PROGRAM]
Łódzkie kina, teatry, muzea i wiele innych instytucji przygotowało specjalną ofertę dla tych, którzy ferie zimowe spędzają w mieście.
Całą miejską ofertę dla dzieci na czas ferii można znaleźć pod adresem www.uml.lodz.pl.
Zobacz program:kliknij

Klenczon. Retrospekcja. Prezentuje Janusz Yanina Iwański [koncert]
Niezapomniane przeboje, takie jak “Port”, czy “10 w skali Beauforta” usłyszymy w Teatrze Małym w Manufakturze.
W niedzielę, 8 lutego na deskach Teatru Małego w Manufakturze z projektem “Klenczon. Retrospekcja” wystąpi Janusz Yanina Iwański. Podczas koncertu, który rozpocznie się o godzinie 18:00, będzie można usłyszeć wiele przebojów takich jak: “Port”, 10 w skali Beauforta czy niezapomniane “Kwiaty we włosach”. W program wplecione zostaną także autorskie kompozycje Iwańskiego.
Krzysztof Klenczon, kompozytor, wokalista, gitarzysta rockowy, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w polskiej muzyce. Mimo że od jego śmierci minęło ponad 30 lat, jego twórczość wciąż zachwyca melomanów, a piosenki rozbrzmiewają na polskich i zagranicznych scenach.
Janusz Yanina Iwański znany jest głównie ze współpracy z zespołem MAANAM, duetu Soyka Yanina oraz występów z gwiazdami jazzu tj. Tomaszem Stańko, Adamem Rodgersem i Bobem Stewartem. Piosenki Klenczona towarzyszyły mu od najmłodszych lat, a sam wokalista był dla niego pierwszym źródłem muzycznych fascynacji i inspiracji do tworzenia własnych kompozycji.
Koncert rozpocznie się 8 lutego o godzinie 18:00 w Teatrze Małym w Manufakturze.

“Zew morza”. Arcydzieła kina niemego w OiW [film]
W klubokawiarni Owoce i Warzywa trwa przegląd kina niemego. Tym razem zaplanowano projekcję filmu “Zew Morza”.
“Zew Morza” to najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego.
Wątek miłosny splata się tu z sensacyjną akcją rozgrywaną na morzu. Film pełen jest scen plenerowych (Gdańsk, Gdynia, Puck), a także ujęć zrealizowanych na żaglowcu “Lwów” Szkoły Morskiej w Tczewie czy na torpedowcu Polskiej Marynarki Wojennej ORP Kujawiak. W filmie wykorzystano również: hydroplan, pociąg oraz samochody marki Morris.
W obsadzie znane i lubiane gwiazdy tamtych czasów Maria Malicka, Jerzy Marr, Nora Ney. Rolę 10-letniego chłopca otrzymał Tadeusz Fijewski i – jak się okazało – była ona filmowym debiutem jednego z największych polskich aktorów powojennych.
Projekcja filmu odbędzie się w niedzielę, 8 lutego o godzinie 18:00 w Owocach i Warzywach przy Traugutta 9. Wstęp wolny.
