Czwartek, 5 lutego
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
#IdaTheFilm. Polska historia na światowych ekranach [wernisaż]
Po wielkim, światowym sukcesie film Pawła Pawlikowskiego Ida powraca do Łodzi. W Muzeum Kinematografii miłośnicy kina będą mogli podziwiać nie tylko sam obraz, ale przede wszystkim poznać kulisy jego powstawania.
Specjalną, multimedialną wystawę przygotowało łódzkie Muzeum Kinematografii. Na ekspozycję złożyły się plakaty z całego świata, fotografie z planu zdjęciowego, elementy scenografii, statuetki i nagrody. – Pokażemy bardzo dużo materiałów z okresu przygotowawczego, czyli takie rzeczy, które trochę odsłaniają kulisy tworzenia magii kina, bo przecież kino to magia – mówiła Marzena Bomanowska, dyrektor Muzeum Kinematografii.
Bomanowska dodaje, że to fotografie stanowią prawdziwą wartość wystawy. – Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal zgodzili się pokazać rozmaite zdjęcia w różnych formatach. Na przykład zdjęcia próbne. Jest jedno niesamowite zdjęcie Agaty Kuleszy.
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 5 lutego o godzinie 18:00. Zaplanowano również projekcję “Idy”, która rozpocznie się o godzinie 19:00. Ekspozycja będzie czynna do 31 maja.
Materiały i eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z archiwum Opus Filmu, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Polskiego Radia, Instytutu Adama Mickiewicza, Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC, Instytutu Polskiego w Budapeszcie oraz zbiorów Muzeum Kinematografii w Łodzi. Nagrody udostępnione zostały przez Piotra Dzięcioła, Ewę Puszczyńską, Łukasza Żala, Ryszarda Lenczewskiego i Jarosława Kamińskiego.
“Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego i wyprodukowana przez łódzki Opus Film zdobyła już ponad 80 nagród na całym świecie, w tym pięć statuetek Europejskiej Nagrody Filmowej. 22 lutego będzie również walczyć o Oscara.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
DV8 Physical Theatre przedstawia “John” [retransmisja]
Multikino zaprasza na retransmisję wyjątkowego spektaklu John w wykonaniu DV8. Sztukę zobaczymy w ramach cyklu “Scena brytyjska na dużym ekranie”.
Międzynarodowej sławy teatr tańca DV8 Physical Theatre ma w swoim dorobku osiemnaście cenionych dzieł teatralno-tanecznych, cztery filmy telewizyjne, które zdobyły ponad 50 brytyjskich i międzynarodowych nagród. Swoja najnowszą produkcję, łączącą ruch, taniec i słowo mówione pt. John prezentuje na deskach National Theatre.
Australijczyk Lloyd Newson, dyrektor artystyczny DV8, przeprowadził wywiady z ponad pięćdziesięcioma mężczyznami, zadając im szczere pytania dotyczące miłości i seksu. Jednym z pytanych był John. Jego historia okazała się niezwykła i wzruszająca.
Po latach wypełnionych przestępczością, narkotykami i walką o przetrwanie, poszukiwanie nowego życia doprowadza Johna do miejsca nieznanego większości z nas. O tym rzadkim doświadczeniu powstał spektakl.
W roli tytułowej wystąpił Hannes Langolf, tancerz współpracujący Random Dance, Punchdrunk oraz Fabulous Beast Dance Theatre, który wystąpił również we wcześniejszych produkcjach DV8 Physical Theatre To Be Straight With You” oraz Can We Talk About This?”.
Spektakl przeznaczony dla dorosłych zobaczymy 5 lutego o godzinie 19:00 w kinie Silver Screen.

Industrial odrodzony. Wykład Thibaut de Ruyter [wykład]
Wykład oparty będzie na dwóch przykładach: dwutygodniowej podróży po Polsce i wystawy w Dortmundzie.
Prezentacja dotyczyć będzie estetyzacji przemysłu, narodzin pojęcia dziedzictwa przemysłowego i powstania podziemnego ruchu muzycznego określanego jako “industrial”.
Thibaut de Ruyter jest architektem, krytykiem sztuki i kuratorem. Mieszka i pracuje w Berlinie. Regularnie pisze do magazynów takich jak: Art Press, Il GiornaledellArchitettura, FuckingGood Art, Frieze d/e, architectuul. Jest również autorem esejów do wielu katalogów. Był kuratorem wystawy radiowej Badając EVP (www.radiogallery.org). Kuratorował m.in. wystawy: Nie śpią tylko duchy O duchach i ich mediach z InkeArns w HMKV w Dortmundzie w 2009 roku oraz w CSW w Toruniu w roku 2010, Ghosts Off The Shelf (Kunstraum Kreuzberg/Bethanien – CTM, Berlin 2012) oraz The Empty House (MuseumAngewandte Kunst, Frankfurt/Main 2013). Wspólnie z Inke Arns kuratorował dwa projekty dotyczące przemysłu: INDUSTRIAL on tour (Gdańsk – Tarńów – Kraków – Bytom – Łódź, 2011) oraz INDUSTRIAL (research) (HMKV, Dortmund 2014).
Wykład odbędzie się w czwartek, 5 lutego o godzinie 18:00 w ms2 przy ul. Ogrodowej 19.

Bylejak po raz drugi [pokaz]
Drugie przedstawienie Grupy Bylejak w Owocach i Warzywach będzie operować w obszarze formatu zaproponowanego podczas premierowego występu.
Punktem wyjścia dla aktorskiej improwizacji będą poszczególne programy telewizyjne wybrane przez publiczność.
Bylejak to grupa odruchowa. Jej główną działalnością są żywiołowe, nieprzemyślane, nieprzygotowane i wymyślone na poczekaniu działania w warunkach scenicznych.Grupa została założona w 2013 roku przez grupę przyjaciół (Łukasza Chmielowskiego, Michała Sękiewicza, Marcina Łuczaka oraz Kasię i Bartka Błaszczyńskich), absolwentów wydziału aktorskiego łódzkiej filmówki.
Pokaz “Byleco-Pilot” #2 odbędzie się w czwartek, 5 lutego o godzinie 20:00 w Owocach i Warzywach przy Traugutta 9. Wstęp wolny.
Wartoprzeczytać

Ferie w Łodzi [PROGRAM]
Łódzkie kina, teatry, muzea i wiele innych instytucji przygotowało specjalną ofertę dla tych, którzy ferie zimowe spędzają w mieście.
Całą miejską ofertę dla dzieci na czas ferii można znaleźć pod adresem www.uml.lodz.pl.
Zobacz szczegółowy program:kliknij
