Sobota, 24 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Łajza. Pożegnanie z tytułem [teatr]
Fuzja rocka z Bachem i tańca ultranowoczesnego z klasycznym – estetyczna mieszanka “Łajza” do zobaczenia, już po raz ostatni, w Teatrze Muzycznym.
Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o utwory, powstałego w 1999 roku, łódzkiego zespołu rockowego Normalsi. Obecnie w skład kapeli wchodzi czterech muzyków: Piotr ‘Chypis’ Pachulski (wokal, gitary), Mirek ‘Koniu’ Mazurczyk (gitara), Przemek Wyrwas (gitara basowa), Grzesiek Szelewa (perkusja). Ekspresyjne teksty Normalsów autorstwa Arka i Piotra Pachulskich zostały wybrane z trzech albumów zespołu, by utworzyć jedną spójną opowieść.
To historia znalezionego na ulicy, wychowanego w patologicznej rodzinie chłopca. Bez miłości i wskazówek na dalszą drogę życia.
Oprawa taneczna, za którą odpowiada reżyser i choreograf Teatru Muzycznego w Łodzi Artur Żymełka, stanowi innowacyjną interpretację fabuły. Tradycyjny balet dostaje zastrzyk ‘inności’ w postaci nowoczesnych technik tanecznych. Żymełka jest również autorem scenografii.
Niekonwencjonalny pomysł połączenia rockowych piosenek granych na żywo z barokowymi utworami J.S. Bacha w interpretacji Michała Jelonka z pewnością przykuje uwagę nawet bardzo wybrednych widzów.
Różnorodność form, zarówno tanecznych jak i muzycznych, synteza muzyki poważnej ze współczesną, sztuki wysokiej z uliczną, z pewnością zaintryguje zarówno młodzież, jak i dojrzalszych widzów.
Będzie to już ostatnia okazja (23 i 24 stycznia) do zobaczenia spektaklu. “Łajza” schodzi z afisza Teatru Muzycznego.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Uczta w Kinie Charlie [film]
Kino Charlie zaprasza na weekendowy pokaz specjalny dokumentu Uczta, filmu opowiadającego o ludziach zwanych foodies, czyli maniakalnych smakoszach, dla których smak jest wartością nadrzędną.
“Uczta” zabiera widza w świat rozmaitych smaków. Wraz z twórcami filmu śledzimy grupę niezwykle bogatych foodies, którzy objeżdżają cały świat w poszukiwaniu najlepszych restauracji i najbardziej wykwintnych lub ekstrawaganckich dań. Jeśli film smakowałby tak jak wygląda, to w tym wypadku byłaby to niezwykła uczta.
Pokaz w Kinie Charlie odbędzie się w sobotę, 24 stycznia o godzinie 18:00.

Spacery po Łodzi [zwiedzanie]
Kolejna okazja do wspólnego zwiedzania Łodzi w spacerowym tempie. Tym razem wycieczka obejmuje ulicę Piotrkowską i Księży Młyn.
Najbardziej reprezentacyjna ulica Łodzi udowadnia, że dziedzictwo “Ziemi obiecanej” przeplata się z nowoczesnością i designem. Z kolei, poprzemysłowa dzielnica Łodzi przetrwała w sposób niemal kompletny z okresu rozkwitu w XIX w – zespół fabryczno-mieszkalny, rodzaj miasta w mieście.
Zobacz plan wycieczek:
Sob. 24.01., o godz. 11:00
ULICA PIOTRKOWSKA I NAJBLIŻSZE OKOLICE
Miejsce spotkania: Pomnik Misia Uszatka przed Centrum Informacji Turystycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 87
Sob., 24.01. o godz. 14:00
KSIĘŻY MŁYN
Miejsce spotkania: Pomnik Dziwny Świat Kota Filemona i Bonifacego przed Muzeum Kinematografii, pl. Zwycięstwa 1

Premiera”Holendra tułacza” [opera]
Będzie to pierwsza od 20 lat realizacja opery wagnerowskiej na łódzkiej scenie.
“Holender Tułacz” powstał dzięki współpracy Teatru Wielkiego i Festiwalu wagnerowskiego w Wels w Austrii. W obsadzie spektaklu znaleźli się utytułowani niemieccy artyści, a kierownictwo muzyczne objął austriacko-włoski dyrygent Eraldo Salmieri. – Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie kontynuowana. Szczególnie, że jest ona bardzo korzystna ekonomicznie dla Teatru Wielkiego. Wszystkie liczące się sceny operowe mają w repertuarze Wagnera. Pomyślałem sobie, że najwyższy czas skończyć z erą włoszczyzny, czyli wyłącznie włoskim repertuarem – mówi Wojciech Nowicki dyrektor Teatru Wielkiego.
Premierze towarzyszą dwie wystawy, które oglądać można w sali kameralnej teatru. – Pierwsza z nich jest stricte wagnerowska, przygotowana przez Juliusza Multarzyńskiego. To znakomity od lat rejestrator życia operowego w Polsce. Druga wystawa jest redaktora Adama Czopka, dotycząca plakatów zgromadzonych przez lata w Europie i w Polsce – dodaje Nowicki.
Pokazy premierowe “Holendra Tułacza” zaplanowano na 24 i 25 stycznia.

5. edycja Łódź Street Food Festival [festiwal]
Minął rok od kiedy miłośnicy ulicznego jedzenia po raz pierwszy spotkali się podczas Łódź Street Food Festival. W weekend, 24-25 stycznia odbędzie się kolejna odsłona tego wydarzenia.
Wartoprzeczytać
Do tej pory Festiwal trwał jeden dzień, jednak ze względu na ogromną popularność, jaką cieszy się ŁSFF, tym razem organizatorzy postanowili zaprosić Łodzian na Piotrkowską 217 na dwa dni w sobotę w godz. 1119, niedzielę 1018. Styczniowe menu festiwalowe z pewnością zaspokoi oczekiwania wszystkich miłośników street foodu. Wśród wystawców znajdą się reprezentanci kuchni włoskiej, węgierskiej, indyjskiej, ukraińskiej, etiopskiej i amerykańskiej, dobrze wszystkim znani z poprzednich edycji. Nie zabraknie też nowości.
Niezmieniona pozostanie jednak formuła – w jednym miejscu spotkają się najlepsi lokalni restauratorzy oraz food trucki z całej Polski.
