Piątek, 23 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Łajza. Pożegnanie z tytułem [teatr]
Fuzja rocka z Bachem i tańca ultranowoczesnego z klasycznym – estetyczna mieszanka “Łajza” do zobaczenia, już po raz ostatni, w Teatrze Muzycznym.
Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o utwory, powstałego w 1999 roku, łódzkiego zespołu rockowego Normalsi. Obecnie w skład kapeli wchodzi czterech muzyków: Piotr ‘Chypis’ Pachulski (wokal, gitary), Mirek ‘Koniu’ Mazurczyk (gitara), Przemek Wyrwas (gitara basowa), Grzesiek Szelewa (perkusja). Ekspresyjne teksty Normalsów autorstwa Arka i Piotra Pachulskich zostały wybrane z trzech albumów zespołu, by utworzyć jedną spójną opowieść.
To historia znalezionego na ulicy, wychowanego w patologicznej rodzinie chłopca. Bez miłości i wskazówek na dalszą drogę życia.
Oprawa taneczna, za którą odpowiada reżyser i choreograf Teatru Muzycznego w Łodzi Artur Żymełka, stanowi innowacyjną interpretację fabuły. Tradycyjny balet dostaje zastrzyk ‘inności’ w postaci nowoczesnych technik tanecznych. Żymełka jest również autorem scenografii.
Niekonwencjonalny pomysł połączenia rockowych piosenek granych na żywo z barokowymi utworami J.S. Bacha w interpretacji Michała Jelonka z pewnością przykuje uwagę nawet bardzo wybrednych widzów.
Różnorodność form, zarówno tanecznych jak i muzycznych, synteza muzyki poważnej ze współczesną, sztuki wysokiej z uliczną, z pewnością zaintryguje zarówno młodzież, jak i dojrzalszych widzów.
Będzie to już ostatnia okazja (23 i 24 stycznia) do zobaczenia spektaklu. “Łajza” schodzi z afisza Teatru Muzycznego.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Prime Time 2014 w Muzeum Włókiennictwa [wystawa]
Prime Time to wystawa zawierająca najlepsze prace dyplomowe studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, jakie powstały w ubiegłym roku.
W tym roku zaprezentowanych zostanie 35 dyplomów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych z czterech wydziałów stanowiących Akademię: Wydziału Grafiki i Malarstwa, Tkaniny i Ubioru, Wzornictwa i Architektury Wnętrz oraz Sztuk Wizualnych. Na każdym z nich podstawą kształcenia jest ogólne przygotowanie artystyczne z takimi przedmiotami, jak malarstwo, rysunek, rzeźba, kompozycja, grafika warsztatowa, fotografika czy techniki multimedialne.
Nazwa “Prime time” to odwołanie do faktu, iż autorzy dyplomów znajdują się w najlepszym dla nich czasie – pełni pomysłów opuszczają mury Akademii i rozpoczynają przygodę na ścieżce kariery zawodowej. Ekspozycja jest formą promowania absolwentów poprzez stworzenie im szansy bezpośredniego kontaktu z przyszłym pracodawcą oraz mediami.
Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 13 w piątek, 23 stycznia, a ekspozycja będzie otwarta do 22.01.
Obcy atakują. Retrospektywa Romana Dębskiego [film]
Gospodarzem piątkowego (23.01) spotkania z WFO w kinie Polonia będzie Roman Dębski. Zaprezentuje publiczności trzy filmy ze swojego bogatego dorobku, obejmującego kilkadziesiąt produkcji.
Roman Dębski ukończył łódzką Filmówkę. Z zawodu jest operatorem filmowym i ma na swoim koncie wiele filmów dokumentalnych. Jest również nauczycielem wiedzy o kulturze w łódzkim XXXIV LO imienia Krzysztofa Kieślowskiego.
Najstarszy z filmów, prezentowanych w piątek, to zrealizowany w 1982 roku reportaż Życie na dializie. Obraz w reżyserii Wojciecha Maciejewskiego, ze zdjęciami Dębskiego powstał na Oddziale Dializ Kliniki Nefrologicznej wrocławskiej Akademii Medycznej.
Kolejna produkcja to Bóg stworzył świat i dał go człowiekowi z 1989 roku. Dokument pozwala poznać Romana Dębskiego nie tylko jako autora zdjęć, ale również reżysera. Bohaterem filmu jest przyroda Załęczańskiego Parku Krajobrazowego i przedstawiciel pokolenia, które umiało współżyć z przyrodą w zgodzie i harmonii.
Ostatnia z piątkowych propozycji to bogaty w warstwie wizualnej film przyrodniczy z 2012 roku z serii Obcy – gatunki inwazyjne w Polsce. Roman Dębski zrealizował cykl we współpracy z Mikołajem Haremskim. Panowie wspólnie wyreżyserowali filmy, wspólnie przygotowali scenariusz serii i komentarze.
Początek pokazu o godzinie 18:00 w Kinie Polonia przy Piotrkowskiej 67. Wstęp wolny.
Homo Urbanus Europeanus w Atlasie Sztuki [ekspozycja]
Niezwykły projekt “Homo Urbanus Europeanus” Jean-Marc Caracci zobaczymy w Atlasie Sztuki.
Projekt “Homo Urbanus Europeanus” Jean-Marc Caracci realizuje od 2007 roku. Artysta fotografuje samotne postacie ludzkie uchwycone w miejskiej przestrzeni.
Zapoczątkował swój cykl w stolicy w Bratysławie, aby potem odwiedzić, między innymi: Rygę, Wilno, Sofię, Madryt, Warszawę, Rzym, Lublanę, czy Helsinki. – Wszystkie europejskie kraje są lub mogą zostać włączone do cyklu, bez względu na to czy należą do Unii Europejskiej, czy jeszcze nie. To pewien sposób na powiedzenie, że wszyscy jesteśmy Europejczykami i jesteśmy z tego dumni. Tak naprawdę z tego powodu wiele Przedstawicielstw czy Delegatur Komisji Europejskiej nabyło prawa do zorganizowania wystawy Homo Urbanus Europeanus. Z tego samego powodu ten cykl został wybrany do wystawy Pilzno 2015, Europejska Stolica Kultury- tłumaczy Jean Marc Caracci.
Homo Urbanus Europeanus był już wielokrotnie prezentowany w Europie, a także w Azji i Australii. W Polsce fragmenty projektu pokazano w 2008 roku w Warszawie i w 2009 roku w Szczecinie. Teraz będzie go można również zobaczyć w Łodzi. Wernisaż wystawy 23 stycznia. Ekspozycja otwarta będzie do 1 marca.
Komedia i farsa w Teatrze Małym [spektakl]
“Zwariować można” i “Trzy razy łóżko” to propozycja Teatru Małego na weekend.
Zwariować można to duża dawka śmiechu. Tekst Rosińskiego przedstawia międzyludzkie relacje za pomocą skrzących dowcipem dialogów opartych na docinkach i ironii, a sytuacje i postaci pokazuje w krzywym zwierciadle. Co więcej, akcja rozgrywa się w typowym mieszkaniu na Widzewie, czyli tak blisko, a jednocześnie (nie)zwyczajnie.Komedia i farsa w Teatrze Małym.
Z kolei Trzy razy łóżko umiejscawia bohaterów w sypialni. Trzy odsłony, trzy noce, trzy momenty z życia małżeństwa tyle wystarczy by opowiedzieć zabawną historię o różnicach między kobietami a mężczyznami.
Oba spektakle zobaczymy w Teatrze Małym. “Zwariować można” – 23 i 24 stycznia (godz. 19:15), “Trzy razy łózko” – 25 stycznia (godz. 17:15).