Wtorek, 20 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Dwa dni, jedna noc. Pokaz przedpremierowy [kino]
Marion Cotillard, zdobywczyni Oscara i Europejskiej Nagrody Filmowej w najnowszej produkcji braci Dardenne, wielokrotnych laureatów festiwalu w Cannes.
Sandra staje przed zadaniem z pozoru niemożliwym. Musi przekonać ludzi, z którymi pracuje, aby zrezygnowali ze swoich premii. Jeżeli jej się nie powiedzie ona sama straci pracę. Wspierana przez męża, kobieta wyrusza na spotkania z kolegami i koleżankami z pracy. Ma tylko jeden weekend, by uratować posadę. Czeka ją spotkanie z pełną gamą ludzkich charakterów i reakcji na jej trudną prośbę.
Pokaz przedpremierowy zaplanowano na wtorek, 20 stycznia o godzinie 19:30 w Kinie Charlie na Piotrkowskiej 203/205.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Bolszewicy i apostołowie. Spotkanie z Sylwią Frołow [literatura]
“Bolszewicy i apostołowie” to osiem fascynujących życiorysów i osiem postaci, które wywarły istotny wpływ na dzieje dwudziestowiecznej Rosji. Spotkanie z autorka odbędzie się w Teatrze Nowym.
Wielki pisarz Maksym Gorki, który stał się człowiekiem instytucją. Bracia Aleksander i Włodzimierz Uljanowowie, którzy byli niczym awers i rewers tej samej monety. Mikołaj II, czyli Hiob zasiadający na tronie cara. Aleksander Parvus czerwony kapitalista, który kupił rewolucję. Borys Sawinkow, terrorysta i romantyk. Maria Spiridonowa, która stała się świętą pośród rewolucjonistów. I Aleksandra Kołłontaj apostołka miłości, chcąca udowodnić kobietom, że w niczym nie są gorsze od mężczyzn.
Stali po przeciwnych stronach rosyjskiej barykady. Rewolucjonista i wstecznik, ofiara i kat, zdrajca i zdradzony jak pisał Joseph Conrad. Zasługują na pamięć, abyśmy mogli z tej pamięci wyciągać wnioski na przyszłość.
Spotkanie z Sylwią Frołow, dziennikarką Tygodnika Powszechnego odbędzie się we wtorek, 20 stycznia o godzinie 19:15 na Małej Sali Teatru Nowego przy Zachodniej 93. Z autorką porozmawia historyk dr Mikołaj Mirowski. Wstęp wolny.
Requiem dla snu w Szafie [film]
Czwórka znajomych z Brooklynu w pogoni za realizacją swoich marzeń odbywa podróż w głąb piekła uzależnień. Ucieczka od rzeczywistości kończy się dla rozprowadzającego narkotyki Harryego, jego uzależnionej od pigułek na odchudzanie matki, Sary, pogrążonej w nałogu dziewczyny, Marion, i najlepszego przyjaciela, tragedią.
Każdy z nich, nie mogąc sobie poradzić z chaosem otaczającego ich współczesnego świata, popada w uzależnienie od narkotyków, słodyczy, czy telewizji. “Requiem dla snu” to hipnotyczna opowieść o tęsknocie za miłością, życiu w iluzji, kłamstwie i zjawisku uzależnienia.
Projekcja filmu odbędzie się w Szafie we wtorek 20 stycznia. O godzinie 18:00 seans dla niepalących, a o 21 projekcja z “dymkiem”. Wstęp wolny.
Amanci Polskiego Kina. Franciszek Brodniewicz [wernisaż]
Bohaterem wystawy w Muzeum Kinematografii jest przedwojenny aktor filmowy i teatralny – Franciszek Brodniewicz.
Jeden z amantów polskiego kina międzywojennego, znany jest głównie ze swoich kreacji w “Trędotowatej”, “Doktórze Murku”, czy”Wiernej rzece”.
Muzeum Kinematografii przypomni sylwetkę artysty podczas wystawy, którą oglądać można od 20 stycznia do 1 marca na Placu Zwycięstwa.