Poniedziałek, 19 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Łódzkie ABC – wykład senatora Ryszarda Bonisławskiego [wykład]
Pierwszy wykład z cyklu Łódzkie ABC poprowadzi senator Ryszard Bonisławski.
W dniu 19 stycznia 1945r. oddziały 1 Frontu Białoruskiego podczas operacji wiślańsko-odrzańskiej wyzwoliły Łódź spod okupacji niemieckiej. Przewodnik po Łodzi, senator RP Ryszard Bonisławski opowie nam o Łodzi po 1945, o zmianach jakie zaszły w naszym mieście po zakończeniu II wojny światowej, o końcu Łodzi wielokulturowej i wielonarodowej.
Spotkanie odbędzie się 19 stycznia o godzinie 18.00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (park Ocalałych, ul. Wojska Polskiego 83). Wstęp wolny.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Nie tylko tańce [koncert]
Nie tylko tańce to tytuł koncertu z cyklu Wieczorów muzycznych Akademii Muzycznej w Łodzi z karnawałowym programem złożonym m.in. z utworów Georgea Gershwina i Straussów: Jana ojca i Jana syna
W poniedziałek 19 stycznia (godz. 18.15) w Sali kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi (al. 1 Maja 4) wystąpią dwa studenckie zespoły kameralne: trio złożone z oboju, fagotu i fortepianu oraz kwartet klarnetowy. Pierwszy z nich zagra nietaneczne, ale jazzujące za to Trio napisane w 1994 roku przez amerykańskiego dyrygenta i kompozytora Andre Previna. W wykonaniu kwartetu klarnetowego usłyszmy dwa evergreeny Georgea Gershwina (Somebody Loves Me, Oh, Lady Be Good!), Prelude et Funk Guillaumea Connessona oraz dużo tańców. Będą to: Taniec węgierski nr 5 Johannesa Brahmsa, Pizzicato Polka Johanna Straussa-syna, Radetzky Marsch Johanna Straussa-ojca oraz cykl taneczny urugwajskiej kompozytorki Beatriz Lockhart pt. Estampas Criollas, na który składają się cztery części obok walca Merengue, Bambuco, Valse i Joropo, czyli tańce z Kolumbii, Wenezueli i Dominikany.

A teraz zażyjmy sobie piegów! Wystawa w Galerii Bałuckiej [ekspozycja]
Wystawa prac Kasi Turajczyk zainspirowanych ilustracjami do książek dla dzieci, będzie otwarta do 1 lutego w Galerii Bałuckiej na Starym Rynku.
Jak twierdzi sama artystka, tworzenie jest jej powołaniem. – Myślę, że nie mogłabym bez tego istnieć. Sztuka, odkrywanie, poszukiwanie, myślenie, wyobraźnia, fantazja jest moim istnieniem. Dzielę się tym, co najbardziej kocham, i tym co potrafię najlepiej – mówi Kasia Turajczyk.
Pierwsze doświadczenie jako malarka zdobyła w Austrii. W roku 2003 miała dużą indywidualną wystawę w AWC Galerii w Hadze. Od tego czasu wystawia regularnie, zarówno na wystawach grupowych, jak i indywidualnych, m.in. w Holandii i Anglii.
Na wystawę “A teraz zażyjmy sobie piegów!” składają się prace z motywami zaczerpniętymi z ilustracji do książek dla dzieci. Prace zwracają uwagę odbiorcy swoją różnorodnością form, stylów oraz swobodą podejścia do tematu. Turajczyk maluje stosując technikę olejną i akrylową. Wykorzystuje żywą i różnorodną kolorystykę – kolory dziecięcych emocji, pobudzających ich wrażliwość.
Wystawa w Galerii Bałuckiej na Starym Rynku 2 otwarta będzie od 10 stycznia do 1 lutego.
