Sobota, 17 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Birdman. Show-biznes w krzywym zwierciadle [film]
Przedpremierowy pokaz filmu “Birdman” w Kinie Charlie.
Show-biznes w krzywym zwierciadle. Tragikomiczne perypetie aktora, który niegdyś zyskał sławę jako bohater serii hollywoodzkich filmów o komiksowym superbohaterze, a teraz próbuje wystawić na Broadwayu sztukę we własnej adaptacji i reżyserii, z sobą samym w roli głównej. Jeśli chce doprowadzić do premiery, musi stawić czoło licznym przeciwnościom losu i własnemu ego, odzyskać zaufanie bliskich, odbudować zrujnowaną karierę i odnaleźć siebie.
Pokaz odbędzie się w sobotę, 17 stycznia o godzinie 19:30 w Kinie Charlie.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Teatr w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej Przechowalnia [spektakl]
Od października Łódzka Piwnica Artystyczna kontynuuje cykl “Kojec Kultury i Sztuki”. Tym razem zobaczymy spektakl “Jaś i Małgosia”.
Jaś i Małgosia to barwny spektakl lalkowy oparty swobodnie na motywach baśni Braci Grimm, przeznaczony dla najmłodszych widzów.
Mały Jaś i jego siostra wyruszają w niedaleką i prostą z pozoru wycieczkę, by dostarczyć kosz z obiadem tacie drwalowi. Na swojej drodze spotykają m.in. wilka, który wyznaje, że nie je dzieci i czarownicę, która zamiast kogokolwiek wrzucać do pieca, obiecuje poprawę. Maluchy biorą aktywny udział w przedstawieniu, a sam spektakl często przenosi się ze sceny na widownię. Liczne piosenki z łatwym do powtórzenia refrenem sprawiają, że dzieci chętnie i głośno śpiewają razem z Jasiem, Małgosią, drwalem, a nawet czarownicą.
Scenografia i budowa lalek poruszają wyobraźnię i inspirują do domowych zabaw po przedstawieniu. Pod koniec przedstawienia wszyscy zapraszani są na scenę, gdzie każdy może wcielić się w rolę swojej ulubionej postaci, potrzymać lalkę, przedstawić się publiczności i spróbować zagrać. W spektaklu bierze udział trójka aktorów jego autor, Krzysztof Ciesielski, Danuta Siempińska aktorka lalkowa oraz aktor i satyryk Stanisław Bożyk.
Scena Lalkowa Łódzkiej Piwnicy Artystycznej Przechowalnia jest częścią cyklu Kojec Kultury i Sztuki, zainspirowanego przez Elżbietę Adamiak znaną łódzką artystkę i kompozytora, jednego z założycieli Przechowalni.
Przedstawienie trwa 45 minut i odbywa się w każdą sobotę o godzinie 12:00 w Łódzkiej Piwnicy Artystycznej Przechowalnia, na ul. 6 sierpnia 5.

Spacery po Łodzi [zwiedzanie]
Kolejna okazja do wspólnego zwiedzania Łodzi w spacerowym tempie. Tym razem wycieczka obejmuje ulicę Piotrkowską i Pałac Izraela Poznańskiego.
Najbardziej reprezentacyjna ulica Łodzi udowadnia, żedziedzictwo “Ziemi obiecanej” przeplata się z nowoczesnością i designem. Z kolei, Pałac Izraela Poznańskiego to największa rezydencja fabrykancka w Polsce. W jej architekturze można znaleźć elementy różnych stylów. Pałac jest siedzibą Muzeum Miasta Łodzi, w którym można zapoznać się z historią i kulturą miasta Łodzi.
Udział w spacerach jest bezpłatny.
Zobacz plan wycieczek:
godz. 11:00
ULICA PIOTRKOWSKA I NAJBLIŻSZE OKOLICE
Czas trwania: ok. 2 godz.
Miejsce spotkania:Pomnik Misia Uszatka przedCentrum Informacji Turystycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 87
godz. 14:00
PAŁAC IZRAELA K. POZNAŃSKIEGO I MANUFAKTURA
Czas trwania: ok. 2 godz.
Miejsce spotkania:Punkt Informacji Turystycznej na terenie Rynku Manufaktury

Pingwiny z Madagaskaru w Manufakturze
Jak zrobić napęd rakietowy z niczego? Jak być szybszym od dźwięku? Tych oraz innych niesamowitych umiejętności nauczą się 17 stycznia goście Manufaktury.
17 stycznia, od godziny 12:00 w rotundzie galerii handlowej Manufaktury, chętni poznają historię sympatycznych szpiegów i przeżyją z nimi przepełnioną zabawą przygodę. W tajemniczej organizacji pod kryptonimem Północny Wiatr razem z Kowalskim, Szeregowym, Skipperem i Rico stawią czoła dr Oktawiuszowi Mackiewiczowi, który planuje zniszczyć świat. By temu zapobiec uczestnicy nauczą się jak ślizgać się po betonie czy zrobić buty, w których można chodzić po jajkach nie tłukąc ich. Dowiedzą się także jak zniszczyć dane przy pomocy kuchenki mikrofalowej oraz zmontować poduszkowiec z dmuchawy do liści, kasku, peleryny i wentylatora. Dodatkowo będą mogli zmierzyć się na torze przeszkód Kowalskiego i skorzystać z pingwiniego dmuchańca Szeregowego. Do 19:00 na odwiedzających czekać będą także inne atrakcje: strefa perfekcyjnego kamuflażu, quizy i konkursy zręcznościowe dla całych rodzin.
Sobotnie spotkanie jest organizowane w związku z premierą filmu “Pingwiny z Madagaskaru”, który pojawi się w kinach 30 stycznia. Opowiada on o przygodach bohaterów znanych z bijącego rekordy popularności serialu TV i trzech filmów z serii Madagaskar.
Wartoprzeczytać

Lśnię. Premiera w Teatrze Nowym [teatr]
“Lśnię” to spektakl inspirowany twórczością i postacią popularnego autora horrorów Stephena Kinga oraz jedną z bardziej znanych jego powieści “Lśnieniem”.
Jerzy Król nie pisze powieści grozy, to one piszą jego. Autor wydawanych pod pseudonimem opowiadań oraz przemów dla polityków pragnie wyzwolić się ze społecznych miejskich więzów, zamieszkać na odludziu i zmierzyć się ze swoją mroczną stroną, aby wreszcie uwięzić ją na kartkach maszynopisu. Dzięki agentce otrzymuje posadę dozorcy zapomnianego Studia Ogląd, ambitnej inicjatywy Toeplitza, pierwszego rektora łódzkiej filmówki. Razem z żoną Wandą, artystką wideo, oraz synem Danielem przeprowadzają się do miejsca, które oprócz kurzu i niepamięci pokryła nienawiść nieznanego pochodzenia. Uwięzieni w kleszczach filmu i literatury bohaterowie konfrontują się ze strachem o utratę talentu.
Premiera odbędzie się w piątek, 16 stycznia o godzinie 19:00. Kolejne pokazy zaplanowano na 17 i 18 stycznia. Przedstawienie dedykowane jest widzom dorosłym.

Animowane laurki dla Babci i Dziadka w Se-ma-for Muzeum Animacji [warsztaty]
Kolejne warsztaty w Se-ma-for Muzeum Animacji poświęcone będą babciom i dziadkom w przeddzień ich święta.
W najbliższą niedzielę (18 stycznia) uczestnicy warsztatów wykonają animowaną laurkę. Z kolei na sobotnich warsztatach plastycznych własnoręczną trójwymiarową kartkę pop-up dla Babci i Dziadka będą tworzyć też młodsze dzieci.
Weekendowe warsztaty w Se-ma-for Muzeum Animacji rozpoczną się o godz. 12:00. Sobotnie zajęcia skierowane są do dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Będzie to wspaniała okazja do przygotowania fantazyjnych, trójwymiarowych kartek. Zajęcia plastyczne potrwają godzinę.
Niedzielne warsztaty filmowe to z kolei propozycja dla starszych dzieci, w wieku 6-12 lat. Podczas zajęć dzieci stworzą wspaniałą, kolorową, animowaną laurkę dla Babci i Dziadka. Wykonają ją w technice poklatkowej używając rysunków, wycinanek oraz plasteliny. Warsztaty filmowe odbędą się w godz. 12:00-13:30.
17.01.2015 (sobota), godz. 12.00-13.00 Święto Babci i Dziadka warsztaty plastyczne
Dla: 3-6 lat; Czas: 1 godz.
18.01.2015 (niedziela), godz. 12.00-13.30 Święto Babci i Dziadka warsztaty filmowe
Dla: 6-12 lat; Czas: 1,5 godz
