Czy przedsiębiorcy chętnie korzystają z pomocy uczelni?
Przedsiębiorcy z regionu łódzkiego coraz chętniej korzystają z pomocy środowiska naukowego.

W środę (14 stycznia) na Wydziale Zarządzania UniwersytetuŁódzkiegoodbyła siękonferencja “Współpraca nauki i biznesu – rola scoutingu technologicznego”.
Jak przyznaje doktor Paweł Głodek, jeszcze do niedawna uczelnie kojarzone były z mało praktycznymi jednostkami. – Naukowcy i przedsiębiorcy mówią różnymi językami oraz mają inne potrzeby czy perspektywy czasowe. Sytuacja zmienia się. Jeszcze kilka lat temu koncepcja współpracy z Uniwersytetem była dla właścicieli firm czymś zupełnieabstrakcyjnym.
Często dla przedsiębiorców bariery stanowią czas i pieniądze. – Firmy potrzebują rozwiązań szybko, a dla naukowców czas to pojęcie względne. Badania wymagają uwagi i dokładności. Dodatkowo częstokłopot stanowi język, tzn. inwestorzy potrzebują gotowych rozwiązań, a nie naukowychsformułowań.
Pomocą dla zrozumienia wzajemnych potrzeb są scouci, czyli osoby które uzyskują informacje na temat prowadzonych prac na uczelni, oceniają ich przydatność w przedsiębiorstwach i w konsekwencji doprowadzają do współpracy firm z naukowcami.
W ramach projektu “Scouting – aktywny system monitoringu i oceny potencjału rynkowego prac badawczych kluczem do współpracy nauki iprzedsiębiorców” powstało studium podyplomowe “Ocena potencjału rynkowego prac badawczych”. Absolwenci studium będą zajmowali się identyfikowaniem projektów badawczych ośrodków naukowych, które mogą być wykorzystane przez firmy. Po ukończeniu projektu, dziesięciu absolwentów rozpocznie pracę w roli scouta.