Środa, 14 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Arcydzieła muzyki kameralnej [koncert]
Dwa kwintety smyczkowe Mozarta i Brahmsa mistrzów muzyki kameralnej wypełnią program koncertu w środę 14 stycznia w sali kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi w budynku przy al. 1 Maja 4.
Wykonawcami koncertu są pedagodzy Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej w Łodzi, głównie profesorowie, cenieni za swoje osiągnięcia jako soliści i kameraliści. W kwintecie zagrają: Izabela Ceglińska (skrzypce), Anna Ceglińska (skrzypce), Jolanta Kukuła-Kopczyńska (altówka), Róża Wilczak-Płaziuk (altówka) i Stanisław Firlej (wiolonczela).
W pierwszej części koncertu zabrzmi jedno z arcydzieł smyczkowych Wolfganga Amadeusza Mozarta Kwintet KV 516 w tonacji g-moll. Drugą część koncertu wypełni II Kwintet smyczkowy G-dur op. 111 Johannesa Brahmsa.
Początek koncertu o godz. 18.00. Wstęp wolny.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Puste miejsce po krytyce? Rozmowa o książce Agnieszki Rejniak-Majewskiej [spotkanie]
Muzeum Sztuki przy Ogrodowej zaprasza na dyskusję poświęconą współczesnej krytyce sztuki.
Puste miejsce po krytyce? to książka poświęcona problematycznym relacjom sztuki i teorii oraz pytaniu o to, co stało się ze współczesną krytyką sztuki. Uchylając się od jednoznacznie pesymistycznej konkluzji, autorka analizuje powody dla których autorytatywny, wartościujący głos krytyka sztuki stracił dziś na znaczeniu.
W spotkaniu udział wezmą: Agnieszka Rejniak-Majewska, Filip Lipiński, Krzysztof Pijarski, prowadzenie: Paweł Polit
ms2, ul. Ogrodowa 19, 14 stycznia, środa, g. 18.00, wstęp wolny.
Fotografowie jutra. Wystawa w Szklarni Szkoły Filmowej [wernisaż]
Artur Gutowski, Robert Mainka i Piotr Zbierski to laureaci prestiżowego konkursu “reGeneration3” Muse de l’lyse w Lozannie. Szklarnia Szkoły Filmowej zaprasza na wystawy prac laureatów konkursu.
Potrójna reprezentacja Szkoły Filmowej w tym konkursie jest sytuacją bezprecedensową. Wśród najzdolniejszych młodych fotografów na świecie studenci Szkoły Filmowej znaleźli się po raz drugi.
Muse de l’lyse, założone w Lozannie w 1985, jest jednym z pierwszych w Europie muzeów poświęconych wyłącznie fotografii. Co cztery lata muzeum organizuje międzynarodowy konkurs, którego celem jest wyłonienie Fotografów Jutra. Jednym z pierwszych finalistów “reGeneration” był m.in. Pieter Hugo. Prace finalistów konkursu przez 4 lata podróżują po najważniejszych galeriach i instytucjach związanych z fotografią (Nowy Jork, Arles, Cape Town, Moskwa, Pekin, Mediolan). Wystawie towarzyszy publikacja “Thames&Hudson”.
Szklarnia Szkoły Filmowej zaprasza na wernisaże prac studentów nagrodzonych w konkursie:
14.01.2015, godz.17:00 “Dary dla [?]” Robert Mainka
30.01.2015 “Love has to be reinvented” Piotr Zbierski
26.02.2015 “The world is a book and those who do not travel read only one page” Artur Gutowski
Po co komu architekt? Kolejny wykład w OiW [wykład]
Tematem kolejnego wykładu dr. Błażeja Ciarkowskiego w Owocach i Warzywach będzie architektura wernakularna – powstająca oddolnie, spontanicznie, bez udziału projektanta.
Klasyczna, wywodząca się jeszcze od Sokratesa definicja zawodu architekta mówi, że jest to ten, który buduje domy. Z czasem owa prosta, a jednocześnie piękna w swej prostocie sentencja uległa zmianie. Architekt stawał się artystą, politykiem, prorokiem Projektował, lecz nie budował. Porywał tłumy futurystycznymi wizjami, zamiast cierpliwie i metodycznie wznosić nowe kubatury.
Jeszcze w latach 30. XX wieku Roman Piotrowski przewidywał, iż zawód architekta podzieli los takich profesji jak rymarz czy kowal i wraz z upływem czasu odejdzie do lamusa. Fabryki domów i uprzemysłowione budownictwo były w jego mniemaniu rozwiązaniem lepszym od zindywidualizowanej twórczości. Prognozy Piotrowskiego nie ziściły się, ale do dziś możemy podziwiać efekty prób ich wdrażania w postaci blokowisk z wielkiej płyty.
Kolejny wykład o architekturze w Owocach i Warzywach przy Traugutta 9 odbędzie się w środę, 14 stycznia o godzinie 18:00. Wstęp wolny.