Wtorek, 13 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Pachnidło. Historia mordercy [film]
“Pachnidło” to adaptacja bestsellerowej powieści Patricka Sskinda. Historia człowieka obdarzonego genialnym węchem.
Jean-Baptiste Grenouille zafascynowany zmysłowym światem aromatów, pragnie stworzyć najpiękniejsze pachnidło na świecie. Z chwilą gdy poznaje zapach kobiety, jego fantazja staje się obsesją. Aby zaspokoić swoje pragnienie, nie zawaha się nawet zamordować. W rolach głównych Ben Whishaw, Alan Rockman i Dustin Hoffman.
Projekcja filmu odbędzie się w Szafie we wtorek 13 stycznia. O godzinie 18:00 seans dla niepalących, a o 21 projekcja z dymkiem.
Klub Szafa, ul. Rewolucji 1905r. 10, wstęp wolny.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Opera – Connecting People. Międzynarodowe warsztaty w Akademii Muzycznej [koncert]
Przez kilka dni (10-13 stycznia) studenci Wydziału Wokalnego Konserwatorium Muzycznego (Conservatorio di Musica Francesco Venezze) w Rovigo we Włoszech, będą uczestniczyć, wspólnie ze studentami Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi, w Międzynarodowych Warsztatach Wokalno-Scenicznych “Opera Connecting People”.
Podczas zajęć warsztatowych młodzi śpiewacy przygotują wspólnie barwne widowisko operowe, które na finał warsztatów zostanie zaprezentowane w Muzeum Miasta Łodzi. Jego program to aż 22 utwory arie i ansamble z najsłynniejszych oper Mozarta, Rossiniego, Donizettiego, Leoncavalla, Offenbacha, Verdiego, Mascagniego, Delibesa i innych. Opiekę reżyserską nad przedstawieniem objął Andrzej Ferenc, opiekę muzyczną sprawuje Marta Kosielska. Śpiewakom towarzyszyć będą pianiści studenci łódzkiej Akademii Muzycznej, koncert poprowadzi Paweł Lesiak.
W programie Warsztatów “Opera Connecting People”, poza wieloma godzinami przygotowań do koncertu, zaplanowano również seminarium pt. Opera intymne spotkanie śpiewaka z kompozytorem, które poprowadzi prof. Stefano Celeghin z Conservatorio di Musica w Rovigo. Seminarium odbędzie się w poniedziałek 12 stycznia w godz. 9.00-11.00 w Akademii Muzycznej przy al. 1 Maja 4 oraz w godz. 16.00-20.00 w Muzeum Miasta Łodzi przy ul. Ogrodowej 15 i we wtorek 13 stycznia w godz. 9.00-13.15 w Muzeum Miasta Łodzi.
Studenckie Koło Naukowe Miłośników Opery zaprasza podczas Warsztatów na dwie otwarte dyskusje z udziałem gości z Rovigo. Pierwsza zatytułowana Conosci e ami lopera polacca polska opera włoskimi oczami odbędzie się w sobotę 10 stycznia w godz. 18.00-20.00 w Akademii Muzycznej (al. 1 Maja 4). Druga we wtorek 13 stycznia w godz. 15.00-16.00 w Muzeum Miasta Łodzi będzie spotkaniem na temat Bella vita, bel canto rozmowa o śpiewie i nie tylko.
Na wszystkie wydarzenia w ramach Warsztatów poza finałowym koncertem wstęp jest wolny.
13 stycznia
09:00-13:15 Seminarium / prowadzenie: prof. Stefano Celeghin
15:00-16:00 Bella vita, bel canto rozmowa o śpiewie i nie tylko
Prowadzenie: Koło Naukowe Miłośników Opery
19:00 KONCERT: SENSUALE FUSIONE DI VOCI E COLORI
Przygotowanie warsztatów i koncertu:
opieka muzyczna Marta Kosielska
opieka reżyserska Andrzej Ferenc
opieka pianistyczna Witold Holtz
Asystenci reżysera: Nikhil Goyal, Zuzanna Sławińska (PWSFTViT)
Przy fortepianie: Studenci Akademii Muzycznej w Łodzi
Prowadzenie koncertu: Paweł Lesiak
Akademia Muzyczna w Łodzi, al. 1 Maja 4

Szkoła Filmowa dla Krzysztofa Krauze [film]
Kino Szkoły Filmowej przypomni filmy zmarłego 24 grudnia reżysera i absolwenta Filmówki – Krzysztofa Krauze.
Krzysztof Krauze był absolwentem Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. W swym życiu zawodowym wybrał jednak reżyserię. Rozpoczynał jako autor filmów animowanych i dokumentalnych realizowanych w łódzkim Se-Ma-Forze. W roku 1984 zrealizował dokument “Jest”. Jego fabularnym debiutem był film “Nowy Jork – czwarta rano” (1988). W 1999 roku premierę miał słynny “Dług”, uznawany dotąd za jeden z najważniejszych filmów współczesnego kina polskiego. Wszystkie kolejne filmy reżysera powszechnie uznawane są za filmy wybitne.
Kino Szkoły Filmowej przypomni cztery filmy artysty. Projekcje odbędą się od 7 do 9 stycznia i 13 stycznia. Wszystkie seanse rozpoczynają się o godzinie 19:00, wstęp wolny.
Harmonogram pokazów:
13 stycznia (wtorek) – “PAPUSZA” (2013)

The Crash Reel jazda życia [dokument]
Jeden z najlepszych na świecie dokumentów w historii zawodowego snowboardu.
Film znalazł się już na short-liście do tegorocznych Oscarów w kategorii dokument. Za reżyserię odpowiada ponad pięćdziesięciokrotnie nagradzana Lucy Walker (m.in.: Waste Land oraz The Tsunami And The Cherry Blossom).
Wartoprzeczytać
The Crash Reel jazda życia to wstrząsający i przekonywujący dokument o rywalizacji amerykańskich gwiazd snowboardu Kevina Pearcea i Shauna Whitea na wielkim ekranie.
Pokaz zaplanowano na wtorek, 13 stycznia o godzinie 19:00 w Multikinie.

Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości [wystawa]
Pierwszą od ponad 20 lat monograficzną wystawę Maurycego Gottlieba, ucznia Jana Matejki i jednego największych malarzy żydowskich XIX wieku, od 3 października można oglądać w Muzeum Pałac Herbsta w Łodzi.
Ekspozycja zatytułowana Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości zgromadziła ponad 30 dzieł z instytucji polskich i zagranicznychmiędzy innymi: z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Muzeum Historii Miasta Krakowa, Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie, Muzeum Pałac Herbsta, Muse dart et dhistoire du Judasme w Paryżu, The Israel Museum oraz Tel Aviv Museum of Art.
Dla Maurycego Gottlieba malarstwo stanowiło narzędzie do nawiązania dialogu pomiędzy Polakami i Żydami. Wystawa prezentowana w Muzeum Pałac Herbsta przybliża dążenia artysty do pojednania i zasymilowania obu nacji.
Wystawie towarzyszyć będzie publikacja naukowa w językach polskim i angielskim, zawierająca eseje poświęcone twórczości Maurycego Gottlieba, jego wpływu na rozwój sztuki i kultury żydowskiej, a także traktujące o zagadnieniu tożsamości narodowej.
Na początku grudnia 2014 r. planowana jest również konferencja naukowa poświęcona artyście.
Wśród imprez towarzyszących wystawie będą m.in.: warsztaty rodzinne, warsztaty dla dorosłych, warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku, a także koncert muzyki klezmerskiej. Przewidziano też specjalne oprowadzenia kuratorskie. Ponadto Dział Edukacji MPH przygotował audiodeskrypcję do kilku wybranych prac M. Gottlieba prezentowanych na wystawie.
Ekspozycję można oglądać od 3 października do 1 lutego 2015 roku w Muzeum Pałac Herbsta przy ul. Przędzalnianej 72.
