Piątek, 9 stycznia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Izraelski skrzypek i hity muzyki klasycznej [koncert]
Znakomity skrzypek, Izraelczyk Vadim Gluzman wystąpi w łódzkiej Filharmonii.
Artysta wykona II Koncert skrzypcowy g-moll op.63 Siergieja Prokofiewa, który zapoczątkował tzw. “złoty okres” w twórczości kompozytora. W tym samym czasie powstał jego słynny balet Romeo i Julia, a kilka lat później muzyka do historycznego dramatu wojennego Aleksander Newski.
Podczas koncertu usłyszymy także prawdziwe hity muzyki klasycznej. Będzie to między innymi “Bolero” Mauricea Ravela oraz kompozycje Piotra Czajkowskiego. Soliście towarzyszyć będzie Krzysztof Urbaniak na organach oraz Orkiestra Symfoniczna FŁ. Dyryguje Daniel Raiskin.
Piątek, 9 stycznia, godz. 19:00, ul. Narutowicza 20/22.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Bałkański Sylwester Prawosławny [impreza]
Niecałe dwa tygodnie po sylwestrowej nocy, Niebostan zaprasza na kolejne witanie Nowego Roku.
Będzie to noc pełna muzyki z szalonym występem dj’a GIPSY BOX z Meksyku oraz WARSAW BALKAN MADNESS ze specjalnym live-actem z klarnetem na deser. Niebostan zamieni przestrzeń klubu w bajkową krainę dzięki specjalnym dekoracjom w stylu balkan-etno-UV. Zaplanowano także pokaz tańca Tribal Fusion Belly Dance.
Bałkański Sylwester Prawosławny startuje 9 stycznia o godzinie 21:00.
Filmowa twórczość Mikołaja Haremskiego [seans]
Obchody jubileuszu 65-lecia WFO przekroczyły półmetek. Przed widzami jeszcze cztery retrospektywne prezentacje prac twórców związanych z Wytwórnią. Bohaterem najbliższego piątkowego spotkania w kinie Polonia będzie Mikołaj Haremski.
Mikołaj Haremski jako scenarzysta i reżyser realizuje się w różnych formach: od dużych produkcji fabularnych (Lawstorant), przez seriale (Klan), filmy dokumentalne (cykl Obcy Gatunki inwazyjne w Polsce), programy telewizyjne (Ukryta prawda), aż po spektakle Teatru Telewizji. W zeszłym roku na ekrany kin trafił dobrze przyjęty przez publiczność i doceniany na festiwalach filmów dla młodzieży Gabriel. – Mikołaj Haremski, podobnie jak wielu absolwentów łódzkiej Filmówki, pierwsze zawodowe kroki stawiał w Wytwórni Filmów Oświatowych, gdzie specjalizował się w produkcjach dokumentalnych. I właśnie wybrane dokumenty z wczesnego okresu twórczości złożą się na piątkowy pokaz mówi Wojciech Bernacki z WFO, koordynator jubileuszowych projekcji w kinie Polonia. Są to klasyki do dziś znakomicie uzupełniające program lekcji historii i języka polskiego dodaje.
“Refren z dziejów książki” to jedna z pierwszych produkcji reżysera. Film z 1985 roku to opowieść bez słów, o nieustannym rozwoju najważniejszej w dziejach kultury formy trwałego zapisywania myśli ludzkiej, ale też o momentach zwrotnych historii, gdy niszczono biblioteki. Dzięki kolejnym filmom publiczność będzie mogła poznać lepiej postaci ważne dla dwudziestowiecznej historii Polski.
Spotkanie z twórczością Mikołaja Haremskiego odbędzie się w piątek, 9 stycznia o godzinie 18:00 w Kinie Polonia przy Piotrkowskiej 67. Wstęp wolny.
Zaśpiewaj kolędę w Tearze Wielkim [muzyka]
Po koncertach kolęd w wykonaniu chóru i orkiestry tym razem, to widzowie będą mogli zaśpiewać kolędy.
Wspólnie z artystami chóru Teatru, pod fachowym okiem Waldemara Sutryka, będzie można doświadczyć o co w śpiewaniu chodzi, jak prawidłowo posługiwać się materiałem nutowym i w jaki sposób wydobywać głos.
Kolędowanie zaplanowano na piątek, 9 stycznia w Teatrze Wielkim. Start o godzinie 17:30.
Szkoła Filmowa dla Krzysztofa Krauze [kino]
Kino Szkoły Filmowej przypomni filmy zmarłego 24 grudnia reżysera i absolwenta Filmówki – Krzysztofa Krauze.
Krzysztof Krauze był absolwentem Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. W swym życiu zawodowym wybrał jednak reżyserię. Rozpoczynał jako autor filmów animowanych i dokumentalnych realizowanych w łódzkim Se-Ma-Forze. W roku 1984 zrealizował dokument “Jest”. Jego fabularnym debiutem był film “Nowy Jork – czwarta rano” (1988). W 1999 roku premierę miał słynny “Dług”, uznawany dotąd za jeden z najważniejszych filmów współczesnego kina polskiego. Wszystkie kolejne filmy reżysera powszechnie uznawane są za filmy wybitne.
Kino Szkoły Filmowej przypomni cztery filmy artysty. Projekcje odbędą się od 7 do 9 stycznia i 13 stycznia. Wszystkie seanse rozpoczynają się o godzinie 19:00, wstęp wolny.
Harmonogram pokazów:
9 stycznia (piątek) – “PLAC ZBAWICIELA” (2006)
Teatr Powszechny leci na Marsa [spektakl]
“Mars: Odyseja” to historia grupy astronautów, którą pokaże Teatr Powszechny w opuszczonej sali teatralnej w Hotelu Grand.
W 2023 roku zostanie wysłana pierwsza w historii grupa astronautów, która założy na Marsie niewielką kolonię. Uczestnicy misji nigdy jednak nie wrócą na ziemię plan zakłada lot tylko w jedną stronę.
Spektakl “Mars: Odyseja” w reżyserii Pawła Miśkiewicza swoją prapremierę miał podczas XX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Studencka premiera odbędzie się w czwartek, 8 stycznia (godz. 19:15) w opuszczonej sali teatralnej w Hotelu Grand przy ulicy Traugutta w Łodzi. Pokaz spektaklu poprzedzi (godz. 18:30) prelekcja dra Jacka Szabelskiego z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Kolejne pokazy spektaklu odbędą się 9,10, 11 i 12 stycznia.