Udany rok Łodzi Filmowej
Rok 2013 był bardzo filmowym rokiem w Łodzi. Swoje filmy kręcili tu m.in. Jerzy Stuhr, Jan Jakub Kolski, Jan Komasa, Grzegorz Królikiewicz czy Andrzej Papuziński. Statystycznie, codziennie w Łodzi odbywały się zdjęcia filmowe wspierane przez Łódź Film Commission. Ponadto, Łódź pozyskała środki unijne na realizację programu „Łódzkie Przyjazne Filmowcom”.
Łódź Film Commission to specjalna jednostka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi powołana do współpracy z filmowcami. W mijającym roku wsparła około 25 projektów (3 z nich to koprodukcje międzynarodowe), w tym 9 filmów fabularnych i 5 dokumentalnych, a także teledyski, programy telewizyjne, reklamy komercyjne i społeczne oraz inne projekty audiowizualne.
Największym łódzkim sukcesem była „Ida” w reż. Pawła Pawlikowskiego opowiadająca historię nowicjuszki, która przed złożeniem ślubów zakonnych odwiedza swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Utrzymany w czarno-białej konwencji, z unikalnymi zdjęciami Ryszarda Lenczewskiego i Łukasza Żala oraz wspaniałymi kreacjami aktorskimi Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchowskiej, film jest dystrybuowany w przeszło 35 państwach. Osiągnął sukces frekwencyjny i uznanie krytyków na całym świecie, czego potwierdzeniem jest szereg zdobytych nagród, począwszy od Złotych Lwów na Festiwalu w Gdyni, Złotej Żaby na Festiwalu Camerimage w Bydgoszczy poprzez FIPRESCI w Toronto oraz statuetek w Londynie, Gijon, Atenach czy Mińsku.
Na ulicy Włókienniczej oraz w Widzewskiej Manufakturze powstawały zdjęcia do filmu o Powstaniu Warszawskim „Miasto 44” w reżyserii Jana Komasy. Łódzkie wnętrza i plenery takie jak Park Klepacza, ul. Popioły lub Rynek Staromiejski wybrał również Jerzy Stuhr do swojego najnowszego filmu „Obywatel”. Grzegorz Królikiewicz niedawno ukończył zdjęcia do produkcji „Sąsiady”, którą kręcono przy ul. Ogrodowej.
W Łodzi powstają również kolejne odcinki serii animowanych: „Zajączek Parauszek”, wykonywany techniką lalkowej animacji poklatkowej, z której słynie Se-ma-for oraz „Pamiętniki Florki” Anima-polu. Obie produkcje, po przychylnym przyjęciu pierwszych epizodów, pozyskaniu dodatkowych funduszy i zagranicznych koproducentów, rozwijają się, a animatorzy pracują pełną parą. „Zajączka Parauszka” dzieci mogą oglądać na antenie kanału MiniMini+HD, „Pamiętniki Florki” zagoszczą w ramówce już wkrótce.
W toku są zdjęcia do kolejnej, piątej już, serii „Komisarza Alexa”. Latem w łódzkich plenerach i Centrum Promocji Mody Akademii Sztuk Pięknych powstawał nowy talent show „Projektanci na start”, realizowany dla telewizji Fox Life. Łącznie, w 2013 r. Łódź Film Commission pracowało przy projektach, których liczba dni zdjęciowych wyniosła 417. To dużo lepszy wynik niż w minionych latach, dla porównania w 2012 r. było to 288 dni zdjęciowych, a w 2011r. 150 dni zdjęciowych.
W ramach Łódzkiego Funduszu Filmowego Miasto wsparło: 2 filmy dokumentalne, 2 animowane, 4 fabularne. Produkcje dofinansowane z Łódzkiego Funduszu Filmowego zostawiły w Łodzi i w regionie ponad 5 milionów złotych.