Sytuacja w Łódzkiem po podpisaniu kontraktów z NFZ [AKTUALNA LISTA PRZYCHODNI]
Według najnowszych informacji, ponad 86 procent gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej w Łódzkiem podpisało już kontrakty z NFZ. Łódzki oddział NFZ wydłużył termin i na zawarcie kontraktów lekarze mają jeszcze czas do północy. Na razie w regionie umów nie podpisało 61 placówek.
![Sytuacja w Łódzkiem po podpisaniu kontraktów z NFZ [AKTUALNA LISTA PRZYCHODNI] 1 10932 60f8ec1d90b25a0a84ab9a0302fec39d](/wp-content/archiwum/files/10932-60f8ec1d90b25a0a84ab9a0302fec39d.jpg)
Kliknij i zobacz listę przychodni, które przyjmują pacjentów.
Chodzi o poradnie podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze rodzinni związani z Porozumieniem Zielonogórskim, po fiasku rozmów z ministerstwem zdrowia postanowili nie podpisywać umów co byłoby jednoznaczne z zamknięciem tych przychodni od 2 stycznia aż do odwołania.
Część lekarzy, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie weźmie udziału w protescie i zgłasza się do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dla nich fundusz postanowił przedłużyć czas przyjmowania dokumentów do dziś (1 stycznia) do godziny dwudziestej. Dokumenty można składać tylko w wojewódzkich oddziałach.
Lekarze, którzy nie podpiszą umów mogą stracić swoje praktyki ostrzegała na antenie Radia Łódź dyrektor oddziału Jolanta Kręcka. Będą musieli ponownie wystartować w konkursie ofert, a to oznacza między innymi ponowne zbieranie wszystkich deklaracji od pacjentów.
W sumie, w regionie łódzkim 80 procent gabinetów ma podpisane umowy. Sporo obaw jeszcze wczoraj budziła sytuacja w Łęczycy – jednak dziś już wiadomo, że kontrakty podpisało tu około 90-ciu procent lekarzy.
Te dane mogą się jeszcze zmienić. Lekarze mieli czas na podpisywanie umów z NFZ do północy i trwa jeszcze liczenie tych, zawartych w ostatniej chwili.Anna Leder z łódzkiego oddziału Funduszu zapewnia, że także pacjenci, których lekarze nie podpisali umów na 2015 nie zostaną bez opieki.
Chorzy wymagający pomocy medycznej powinni jej szukać w innych przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej lub w szpitalnych oddziałach ratunkowych. – Mogą skorzystać z pomocy w izbie przyjęć lub w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Jest siedem takich miejsc. To jest Radomsko, Bełchatów, Piotrków, Tomaszów, Wieluń, Łowicz i Łęczyca – wymienia Anna Leder.
Przede wszystkim jednak, pacjenci powinni sprawdzić, czy ich lekarz pierwszego kontaktu otworzył poradnię, bo z danych wynika, że w większości przypadków tak właśnie będzie.