Poniedziałek, 22 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Jazzowy Chór Wytwórni w Niebostanie [koncert]
Jazzowy Chór Wytwórni to grupa pasjonatów, którzy śpiewają razem od 2012 roku. Zamiłowanie do jazzu i wymagające aranżacje pozwoliły stworzyć nową na rynku muzycznym jakość, którą docenia coraz więcej ekspertów i melomanów.
Na dwa dni przed Świętami, chór wystąpi w Niebostanie. Oprócz radosnych, jazzowych utworów, będzie można usłyszeć najpiękniejsze piosenki świąteczne- m.in. “I’m Dreaming Of a White Christmas”, czy “Na całej połaci śnieg”.
Poniedziałek, 22 grudnia, godz. 17:00, Piotrkowska 17, wstęp wolny.
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
“Dziadek do orzechów” w 3D [retransmisja]
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Multikino zaprasza na pokaz baletu Dziadek do orzechów – najbardziej znanego dzieła Piotra Czajkowskiego, z legendarnego Teatru Maryjskiego w Petersburgu.
Kiedy Aleksander Dumas (ojciec) przeczytał Dziadka do orzechów i Króla Myszy E.T.A Hoffmanna, nazwał go najpiękniejszą baśnią, natychmiast tłumacząc ją na francuski. Właśnie tę wersję przeczytali kompozytor Piotr Czajkowski i choreograf Marius Petipa, i tak powstał słynny balet. Najpopularniejszy tytuł świata, którego premiera odbyła się w 1892 w Teatrze Maryjskim w Petersburgu, natychmiast podbiła serca widzów.
22 grudnia widzowie Multikina będą mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w pokazie zrealizowanego z rozmachem, pierwszego nagrania w technologii 3D. Zostało ono zrealizowane w 2011 roku w Teatrze Maryjskim w Petersburgu. Początek pokazu o godzinie 18:00.
Teatr Maryjski w Petersburgu teatr opery i baletu znajdujący się w Petersburgu. Pod obecną nazwą w latach 18601920 i po 1992 (na cześć cesarzowej Marii Aleksandrowny). w latach 1935-1992 nosił imię komunistycznego działacza Siergieja Kirowa i znany był jako Leningradzki Państwowy Akademicki Teatr Opery i Baletu im. S. M. Kirowa. Obecny gmach teatru Maryjskiego został wybudowany na miejscu dawnego, spalonego teatru. Teatr został otwarty w 1860 (zespół istniał od 1783); jest to (obok moskiewskiego teatru Bolszoj) jedna z najwybitniejszych rosyjskich scen muzycznych, o bogatej tradycji, reprezentująca bardzo wysoki poziom wokalistyki, tańca i choreografii.
Sztuka nie zna słowa “stop”. Instalacja Ewy Partum [wystawa]
Nic nie zatrzyma idei sztuki taką tezę stawia polska performerka Ewa Partum. Czy rzeczywiście sztuka nie podlega żadnej kontroli?
Nazwa wystawy “Nic nie zatrzyma idei sztuki” pochodzi od instalacji, która prekursorka sztuki konceptualnej, feministycznej i krytycznej w Polsce Ewa Partum, zaprezentuje w ms2.
Goście na swojej drodze napotkają znany z ulic próg zwalniający. Autorka oznaczając go namalowanym przez siebie tytułowym napisem próbuje, w dość intrygujący sposób, ujawnić ukryte przesłanie dzieła. Dotyczy ono sensu sztuki i sposobu jej funkcjonowania we współczesnym świecie.
Kierowcy natrafiający na progi zwalniające zmuszeni są do dostosowywania się do znaków i poddawania się obowiązującemu rygorowi. Artystka swoją twórczością podkreśla, że sztuka przeciwstawia się sztywnym regułom i przekracza wszelkie granice. Mówi, że z zasady jest nieprzewidywalna i nie podlega jakiejkolwiek kontroli.
Wystawa ma również na celu podkreślenie znaczenia twórczości Ewy Partum dla łódzkiej sceny artystycznej. Ponadto ekspozycja zawierać będzie prace z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie, z prywatnych kolekcji i archiwów artystki, i Fundacji Signum oraz kolekcji Osmana Djajadisastra. Instalacje można oglądać do 15 lutego 2015 roku.
Świąteczny jarmark na Piotrkowskiej
Na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi trwa świąteczny jarmark. Odwiedzający stoiska znajdujące się w okolicy pasażu Schillera mogą między innymi spróbować tradycyjnych polskich potraw, zobaczyć wyroby plastyczne młodych artystów oraz wziąć udział w licznych konkursach.
Podczas imprezy sprzedawane są smakołyki, przeróżne upominki oraz zabawki i ozdoby na choinkę. Szczególne atrakcje przygotowano dla najmłodszych, którzy mogą zjechać z nietypowej zjeżdżalni i wziąć udział w warsztatach plastycznych.
Świąteczny jarmark można odwiedzać do 24 grudnia.