Środa, 17 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Stanisław Latałło. W 40. rocznicę śmierci [film, spotkanie]
Muzeum Kinematografii organizuje specjalne spotkanie w 40. rocznicę śmierci Stanisława Latałły.
Przez dwa dni wspominać będziemy reżysera i jego filmy. Poza projekcjami zaplanowano również spotkania z gośćmi. Wszystkie wydarzenia odbywają się na Placu Zwycięstwa.
Program:
17 grudnia (środa), godz.17:00
Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodem, reż. Stanisław Latałło; Polska, RFN; 1974, 40
Listy naszych czytelników, reż. Stanisław Latałło; Polska; 1973, 22
Ślad, reż. Marcin Latałło; Polska; 1996, 26
18:30 Spotkanie z udziałem Marcina Latałły i przyjaciół Stanisława Latałły
Stanisław Latałło (1945 1974), reżyser,operator, malarz i aktor. Syn Katarzyny, bratJacka, ojciec Marcina. Studiował w warszawskiejAkademii Sztuk Pięknych oraz na WydzialeOperatorskim Państwowej Wyższej SzkołyTeatralnej i Filmowej w Łodzi, którą ukończyłw 1970 roku. W dziejach polskiej kinematografiizapisał się jako autor zdjęć do filmów Samsobie sterem… (1971) i Kostium i maska (1973)w reżyserii jego matki Katarzyny. Współpracowałteż z Zygmuntem Samosiukiem przy realizacjizdjęć do Polskiej Kroniki Filmowej. Jako operator współrealizował Jak daleko stąd, jakblisko (1971) Tadeusza Konwickiego oraz Iluminację (1972) Krzysztofa Zanussiego. W naszejpamięci zapisał się także jako aktor, odtwórca pamiętnej roli Franciszka Retmana z Iluminacji kultowego filmu pokolenia lat 70. W Zespole Filmowym X Andrzeja Wajdy realizowałfilmy telewizyjne. Zginął tragicznie 17 grudnia 1974 roku podczas wyprawy wspinaczkowejw Himalaje, gdzie realizował zdjęcia do dokumentalnego filmu Jerzego Surdela Lhothse.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Finał projektu “W poszukiwaniu zaginionego kwartału” [prezentacja]
Muzeum Miasta podsumowuje swoje całoroczne działania z zakresu architektury i urbanistyki Łodzi.
Zaprezentowana zostanie między innymi makieta “zaginionego kwartału”, czyli zabudowy, która przed II wojną światową znajdowała się na obszarze dzisiejszego parku staromiejskiego oraz Starego Miasta od ulic Ogrodowej i Północnej, po Wojska Polskiego i Limanowskiego.
W ramach projektu “Nauka (dla) Sztuki”, będzie można obejrzeć odtworzoną przez studentów Politechniki Łódzkiej (pod opieką dr Anety Kępczyńskiej-Walczak i mgr Justyny Pietrzykowskiej) w pomniejszonej skali, salę jadalną Pałacu Poznańskich, która od przyszłego roku będzie umożliwiała osobom niewidomym, poprzez dotyk, wyobrażenie sobie wyglądu pałacowych wnętrz.
Prezentacji będzie towarzyszyła wystawa archiwalnych zdjęć i cytatów z prasy, pokazujących i opisujących życie w dzielnicy, która była przedmiotem analiz Muzeum Miasta Łodzi.
Finał projektu zaplanowany jest na środę, 17 grudnia o godzinie 18:00. Zaprasza Muzeum Miasta Łodzi przy Ogrodowej 15. Wstęp wolny.

Świąteczny koncert. Od klasyki do Broadwayu [koncert]
Anna Werecka, mezzosopran koloraturowy, z towarzyszeniem pianistki i kompozytorki Leny Ledoff wystąpi w Ośrodku Kultury Górna.
Anna Werecka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. W roku 2008 uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Aktualnie jest doktorantką oraz wykładowcą macierzystej uczelni. Debiutowała w Teatrze Wielkim w Łodzi.
W 2012 roku dobyła nagrodę dla najlepszego mezzosopranu na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. F. Mattiucciw Canelli (Włochy).
Jej repertuar obejmuje liczne partie operowe począwszy od dzieł C. Monteverdiego, poprzez partie z oper G.F. Hndla, W.A. Mozarta oraz G. Rossiniego. Ze szczególnym powodzeniem interpretuje wirtuozowskie partie pisane niegdyś dla śpiewaków-kastratów, takich jak Farinelli, Carestini czy Senesino. W jej repertuarze znajdują się również dzieła współczesne.
Lena Ledoff urodziła się w St. Petersburgu (Rosja). Jest absolwentką wydziału fortepianowego Akademii Muzycznej w Woroneżu. W 1994 r. na stałe zamieszkała w Polsce i poświęciła się komponowaniu oraz graniu jazzu. W 2000 roku założyła zespół Lena Ledoff Trio.
Występowała na scenach Bratysławy, Kijowa, Paryża, Pragi, Lwowa,Budapesztu, St.Petersburga, Smolenska, Irkucka, Warszawy i w większości polskich miast. Współpracuje jako kompozytorka i muzyk z wieloma polskimi teatrami. Zajmuje się również grą na żywo do niemych filmów.
Obie artystki będzie można usłyszeć w środę, 17 grudnia o godzinie 17:00 przy Siedleckiej 1.

Kino Wolność w Kinie Charlie [film]
Kino Wolność to projekt społeczny, który służyć ma rozbudzaniu świadomości narodowej, poczucia jedności i wspólnoty wolnego, demokratycznego społeczeństwa w 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce.
Wartoprzeczytać
Projekt jest realizowany pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Głównym celem kampanii jest szeroko pojęta edukacja społeczna, historyczna i patriotyczna poprzez fabularne i dokumentalne obrazy filmowe.
17 grudnia, (środa), godz. 14:00
PRZYPADEK – po filmie rozmowa z Markiem Czekalskim, działaczem opozycji w czasach PRL, prezydentem Łodzi w latach 1994-1998

Świąteczny jarmark na Piotrkowskiej
Na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi trwa świąteczny jarmark. Odwiedzający stoiska znajdujące się w okolicy pasażu Schillera mogą między innymi spróbować tradycyjnych polskich potraw, zobaczyć wyroby plastyczne młodych artystów oraz wziąć udział w licznych konkursach.
Podczas imprezy sprzedawane są smakołyki, przeróżne upominki oraz zabawki i ozdoby na choinkę. Szczególne atrakcje przygotowano dla najmłodszych, którzy mogą zjechać z nietypowej zjeżdżalni i wziąć udział w warsztatach plastycznych.
Świąteczny jarmark można odwiedzać do 24 grudnia.
Zobacz harmonogram akcji “Łódź pod choinką”
Wystawa ceramiki artystycznej [ekspozycja]
Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu zaprasza na wystawę ceramiki artystycznej Donaty Lesińskiej.
Donata Lesińska jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Od pięciu lat organizuje warsztaty ceramiczne dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych w przedszkolach, szkołach, domach kultury oraz we własnej pracowni. Od 2010 r. prowadzi zajęcia z malarstwa na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Łasku.
Wernisaż wystawy w “Galerii na piętrze” zaplanowano na wtorek, 16 grudnia o godzinie 17:00. Wystawę można będzie oglądać do 31 grudnia.
