Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego [ZDJĘCIA]
Kilkadziesiąt osób, opozycjoniści z czasów PRL, działacze Związku Zawodowego Solidarność oraz przedstawiciele władz województwa i miasta Łodzi upamiętniali wprowadzenie w Polsce 33 lata temu stanu wojennego.
![Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego [ZDJĘCIA] 1 10558 747be2555d21ef2ce2388837eae80bcd](/wp-content/archiwum/files/10558-747be2555d21ef2ce2388837eae80bcd.jpg)
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele Najświętszego Imienia Jezus, później zgromadzeni przemaszerowali przed pomnik Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka, gdzie złożono kwiaty. Podczas uroczystości przewodniczący Związku Zawodowego Solidarność w regionie łódzkim Waldemar Krenc podkreślał, że ówcześni opozycjoniści do dzisiaj nie doczekali się poczucia sprawiedliwości. – W tym roku odszedł zbrodniarz stanu wojennego – Wojciech Jaruzelski. Nieosądzony, bo unikał osądu ziemskiego. W grudniu umiera człowiek, który zaczyna tworzyć zalążki wolnych związków zawodowych – KazimierzŚwitoń. Obok jego trumny stały tylko sztandary Solidarności. Państwa polskiego zabrakło – mówił Krenc podczas uroczystości.
Waldemar Krenc zwracał uwagę, że działacze Solidarności są sumieniem, które przywracało Polsce wolność i niepodległość. – Nie może być tak, że kat jest chowany z hołdami, a ofiara jest zapomniana. To jest nasze przesłanie na dziś – dodał/
Stan Wojenny wprowadzono w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Władzę w kraju przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele.
Celem wprowadzenia stanu wojennego była likwidacja protestów społecznych, a także wstrzymanie procesów demokratycznych, zainicjowanych w sierpniu 1980 roku. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, w czasie stanu wojennego zginęło 56 osób, choć niektórzy mówią o ponad 100 ofiarach. Do obozów internowania trafiło około 10 tysięcy działaczy ówczesnej opozycji, przede wszystkim członków “Solidarności”. Stan wojenny formalnie zniesiony został dopiero 22 lipca 1983 roku.