Piątek, 12 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
AWANtour w Łodzi [muzyka]
WWytwórni wystąpią Łąki Łan, Gooral i Ras Luta.
Trzy zespoły, cztery miasta, jedna wielka pozytywna siła. Łąki Łan, Gooral i Ras Luta wyruszyli we wspólną trasę koncertową.
Łąki Łan to zespół, który podobno jest najlepszą kapelą koncertową w Polsce. Wypracowali własne niepowtarzalne słowiańsko-międzygalaktyczne brzmienie, które cały czas ewoluuje i zaskakuje. Występowali na wielu znakomitych imprezach jak Opener Festival, Jarocin Festiwal, Przystanek Woodstock czy Montreux Jazz Festival.
Gooral zaczął zdobywać popularność po założeniu Psio Crew i nagraniu płyty “Szumi Jawor Soundsystem (2007), która została doceniona przez krytyków i publiczność, również na węgierskim Sziget Festival i czeskim Colours Of Ostrava. W 2011 roku Gooral wydał pierwszy solowy album “Ethno Elektro, którego tytuł doskonale odzwierciedlał zawartość, czyli połączenie góralszczyzny z electro i dub stepem i wszystkim tym, co wyzwala energię. Na początku tego roku ukazała się jego druga płyta zatytułowana “Better Place.
Ras Luta to jeden z najbardziej rozpoznawalnych wokalistów na polskiej scenie reggae. Przez lata związany był z zespołem EastWest Rockers, obecnie znajduje się na solowej ścieżce w towarzystwie składu Riddim HQ. Twórczość Ras Luty nawiązuje do muzyki roots, rub-a-dub i do obrzędowego grania Nyabinghi, czyli klasycznych jamajskich brzmień, które głos Ras Luty w naturalny sposób spaja z bardziej nowoczesnymi akcentami elektroniki i r’n’b.
Początek imprezy przewidziany jest na godzinę 20:30.
Noc Reżyserskich Wersji “Władcy Pierścieni” [film]
Filmowy maraton z trylogią J.R.R Tolkiena w wersjach reżyserskich.
W trakcie Maratonu Reżyserskich Wersji Władcy Pierścieni zaprezentowane zostaną filmy rozszerzone o kilkadziesiąt minut scen dodatkowych. Maraton zaplanowano dokładnie na tydzień przed przedpremierowymi pokazami trzeciej części Hobbita.
Zobaczymy “Drużynę Pierścienia” (wersja reżyserska zawiera dodatkowe sceny, m.in.: inne rozpoczęcie, dłuższe ujęcie śmierci Isildura oraz opowieść Gandalfa o Gollumie), “Dwie wieże” (dodatkowe sceny, m.in.: retrospekcję dotycząca Faramira oraz historię odbicia Osgiliath przez Boromira i Faramira) oraz “Powrót króla” (tragiczny koniec Sarumana w ruinach Isengardu, spotkanie z Głosem Saurona, wątek opisujący miłość Faramira i Eowiny).
Maraton zaplanowano na piątek, 12 grudnia w Multikinie. Start o godzinie 22:00.
Koncert symfoniczny w Filharmonii [koncert]
Kompozycje Sibeliusa i Brahmsa wybrzmią w Filharmonii Łódzkiej.
I Koncert fortepianowy d-moll Brahmsa usłyszymy w wykonaniu jednego z największych interpretatorów dzieł Brahmsa, Gerharda Oppitza. Drzwi do międzynarodowej kariery w 1977 r. otworzyło artyście zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Artura Rubinsteina w Izraelu. W swoim bogatym repertuarze, koncentrującym się na działach klasyczno-romantycznych, oprócz wszystkich dzieł solowych Brahmsa, posiada całe cykle utworów, m.in.: 18 Sonat Mozarta, 32 Sonaty Beethovena, a także wszystkie solowe dzieła Schuberta.
Podczas koncertu w Filharmonii zabrzmi także Uwertura do Snu nocy letniej Felixa Mendelssohna i III Symfonia C-dur Jeana Sibeliusa.
Piątek, 12 grudnia, godz. 19:00, Filharmonia Łódzka.
Wojciech Fiwek. Jubileuszowa retrospektywa [kino]
Wytwórnia Filmów Oświatowych zaprasza na kolejną z cyklu jubileuszowych retrospektyw. Bohaterem najbliższego piątkowego spotkania będzie Wojciech Fiwek.
Wojciech Fiwek, jest znany szerszej publiczności z popularnych niegdyś seriali “Gruby” czy “Siedem stron świata”. Reżyser i scenarzysta filmów oświatowych i fabularnych, od 1950 pracował w WFO jako asystent reżysera i operatora. Jako samodzielny twórca zadebiutował w 1954 filmem oświatowym, od 1963 realizuje filmy fabularne. W czasie retrospektywy pokazane zostaną: “Powroty”, “Romek i Anka”, “Na szlaku” oraz “Ewa+Ewa”.
Piątek, 12 grudnia, Kino Polonia, ul. Piotrkowska 67, godz. 18:00, wstęp wolny.
Kiermasze świąteczne w Łodzi. Sprawdź, gdzie i kiedy [warsztaty]
W grudniu w Łodzi odbędzie się aż sześć jarmarków świątecznych. Poza głównym na ulicy Piotrkowskiej swoje kiermasze zorganizuje między innymi Akademia Sztuk Pięknych, Off Piotrkowska, Art_Inkubator.
Bartłomiej Wojdak, dyrektor biura promocji UMŁ. – Takich świąt jeszcze w Łodzi nie było. Świąt, kiedy odbywa się tak dużo kiermaszów. Cieszy to, że będą wystawiać się przedsiębiorcy kreatywni, łodzianie.
Jednym z ciekawszych wydarzeń przedświątecznych może być jarmark modowy w Art_Inkubatorze, który odbędzie się w sobotę, 6 grudnia. – Będzie ponad stu wystawców modowych, młodych projektantów z całego kraju. Do tego będzie food bazar, kilka foodtracków oraz łódzkich restauratorów. Również będą strefy chilloutu, sesji fotograficznych live, fotobudki. Po godzinie dwudziestej zapraszamy na afterparty w Art_Inkubatorze – zapowiada Jacek Szyndler, jeden z organizatorów.
14 grudnia na Księżym Młynie zaplanowano dużo atrakcji przy okazji Gwiazdkowego kiermaszu. Przede wszystkim dla najmłodszych łodzian. Natomiast jarmark na ulicy Piotrkowskiej ma rozpocząć się 12 grudnia i potrwa do Wigilii.
Niecodzienna opera w Akademii Muzycznej [premiera]
Studenci łódzkiej Akademii Muzycznej wraz z uczniami Szkoły Baletowej im. F. Parnella przygotowują się do prapremiery opery “Aleko”.
To jednoaktowe dzieło rosyjskiego kompozytora dobry XIX wieku – Sergieja Rachmaninowa. “Aleko” doczekało się niewielu wystawień. Produkcja Akademii Muzycznej będzie pierwszą w Łodzi. Jak zapewnia reżyser Piotr Miciński powstała ona w ekspresowym tempie. – Mamy za sobą bardzo krótki czas przygotowania premiery. Normalnie w produkcjach operowych, nawet jednoaktówkę, taką jak “Aleko” robi się w ciagu sześciu tygodni. My tę operę zrobiliśmy przez dziesięć dni, wliczając w to dwie próby generalne, czyli dni bez prób scenicznych. Próba generalna to już rodzaj święta, kiedy sprawdzamy, czy to nam wyszło, czy nie wyszło – tłumaczy Piotr Miciński.
Libretto oparte jest na dramacie Cyganie Aleksandra Puszkina. W spektaklu wykorzystano fragmenty w tłumaczeniu Jerzego Ficowskiego. Warstwa muzyczna jest połączeniem liryzmu i patosu, co bezpośrednio nawiązuje do tradycji muzyki rosyjskiej XIX wieku. – To piękna historia o nieszczęśliwej historii Cygana, który zdradzony, postanawia zabić zarówno kochanka swojej żony, jak i swoją żonę. Bardzo dramatyczna muzyka, a jednocześnie bardzo liryczna, ponieważ z tego znany jest Sergiej Rachmaninow – mówi Aleksandra Bęben, rzeczniczka łódzkiej Akademii.
Uczelnia zaprezentuje “Aleko” tylko pięć razy. Poza premierą w najbliższy piątek (12 grudnia), zaplanowano spektakle od 13 do 16 grudnia. Wszystkie pokazy odbędą się w sali koncertowej przy Żubardzkiej 2a.
Charlie na szczycie [film]
“Everest – poza krańcem świata”, “Jurek” i spotkanie z Piotrem Pustelnikiem – to plan na weekend Kinie Charlie.
Między 12, a 14 grudnia Kino Charlie zaprasza na święto miłośników gór i wspinaczek. W programie znalazły się premierowe pokazy filmów o himalaistach i spotkania z gośćmi.
Program:
12-14 grudnia, godz. 17:15: Jurek
12-13 grudnia, godz. 19:00:Everest poza krańcem świata 3D
12 grudnia po filmie Everest: Spotkanie ze zdobywcą Mount Everest, Piotrem Pustelnikiem
Everest – poza krańcem światareż. Leanne Pooley
Dokument o pierwszym wejściu na Mount Everest łączący archiwalne materiały z legendarnej wyprawy, fabularyzowaną rekonstrukcję wraz z rewelacyjnymi ujęciami samego szczytu w technologii 3D. To opowieść o jednej z najbardziej heroicznych wypraw w dziejach i zwycięstwie Sir Edmunda Hillaryego i Szerpy Tenzinga Norgaya nad najwyższą górą na ziemi.
Jako pierwszy w historii, film pokazuje drogę wyprawy na sam szczyt wykorzystując zarejestrowane podczas wspinaczki filmy i zdjęcia. Pozwala jednak nie tylko poznać szczegóły tamtej historycznej podróży. Dzięki połączeniu materiałów archiwalnych, rekonstrukcji scen i ujęciom Mount Everestu przenosi nas w środek wyprawy i razem z nią na sam Dach Świata.
Jurek,reż. Paweł Wysoczański
24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość niż sława.
Witalny realizm grupy Koło Klipsa [wystawa]
Nieskrępowana witalność, radość tworzenia i używania życia były najbardziej znamienną cechą aktywności grupy Koło Klipsa. Jej dzieła są prezentowane w ms1.
Wystawa “Witalny realizm grupy Koło Klipsa” stanowić będzie próbę ukazania żywiołowości i afirmacyjnego charakteru działań grupy. Na ekspozycji zaprezentowane będą wszystkie zachowane dzieła oraz dokumentacja sześciu głównych wystaw.
Założona w 1983 roku przez młodych absolwentów i studentów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu grupa Koło Klipsa ustanowiła swoją własną tożsamość artystyczną odcinając się od dominującego na uczelni oraz w świecie artystycznym konceptualizmu.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 12 grudnia o godzinie 18:00 w ms1. Ekspozycja będzie otwarta do 1 marca 2015 roku.