Czwartek, 4 grudnia
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Julia Marcell w Łodzi [koncert]
Julia Marcell to młoda, charyzmatyczna wokalistka, która śpiewa utwory alternatywne w akustycznych aranżacjach, opartych o fortepian i kwartet smyczkowy. Podczas koncertu przy Łąkowej 29 zaprezentuje piosenki z nowej płyty “Sentiments”, która ukazała się 6 października.
Nowy album Julii Marcell to bardzo osobista, najciemniejsza w jej dotychczasowym dorobku opowieść. Jest to również płyta o zupełnie nowym brzmieniu. Nagrana na żywo w Berlinie, wyprodukowana przez Julię i Thomasa Fietza, łączy świeżość i energię koncertowego składu z bardzo przemyślanymi, zredukowanymi aranżacjami.
Wokół Gottlieba. Konferencja naukowa [program]
Konferencja naukowa Wokół Gottlieba. Idee uwolnione jest jednym z wydarzeń towarzyszącym pierwszej od ponad dwudziestu lat prezentacji twórczości Maurycego Gottlieba.
Wystawa “Maurycy Gottlieb. W poszukiwaniu tożsamości” odbywa się w Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Pałac Herbsta. Znalazły się na niej dzieła z kolekcji licznych instytucji polskich i zagranicznych, m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu i Muse dart et dhistoire du Judasme w Paryżu.
Intencją Maurycego Gottlieba było uczynienie malarstwa uniwersalnym medium, służącym do komunikowania i upowszechniania postaw i idei. Celem sesji jest przywołanie i przypomnienie owych idei głoszonych przez Gottlieba, ujęcie ich w kontekście zmian społecznych i kulturowych dotykających środowiska żydowskiego drugiej połowy XIX wieku, ale także zwrócenie uwagi na ich innowacyjność oraz wpływ na innych twórców wyznania mojżeszowego.
Program konferencji (4 grudnia):
Godz. 10.00
Otwarcie sesji Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi)
Część 1
moderacja: dr Michał Haake (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Godz. 10.15
dr Dariusz Konstantynów (Uniwersytet Gdański)
Chrystus Maurycego Gottlieba. Wokół obrazu Chrystus nauczający w Kafarnaum (1878-1879)
Godz. 10.45
Marta Kłak-Ambrożkiewicz (Dom Matejki, Muzeum Narodowe w Krakowie)
Studyum mojej głowy malował Maurycy Gottlieb mój kolega i serdeczny przyjaciel. Historia zapomnianego portretu Waleriana Krycińskiego (1875)
Godz. 11.15
dr Michał Haake (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)
Tekst malarstwo – tożsamość
Godz. 11.45
dr Monika Czekanowska-Gutman (Uniwersytet Warszawski)
W poszukiwaniu inspiracji Biblią: Refleksje nad wybranymi postaciami z twórczości Maurycego Gottlieba
Godz. 12.15-12.45
dyskusja
Godz. 12.45-14.00
przerwa
Część 2
moderacja: dr hab. Rafał Żebrowski (Żydowski Instytut Historyczny)
Godz. 14.00
prof. dr hab. Marcin Wodziński (Uniwersytet Wrocławski)
Ścieżki integracji i akulturacji Żydów polskich w XIX wieku
Godz. 14.30
dr hab. Rafał Żebrowski (Żydowski Instytut Historyczny)
Uwagi o dynamice przemian tożsamości Żydów Polskich
Godz. 15.00
dr Renata Piątkowska (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)
Tradycja i współczesność Żydzi, pogromy w twórczości Maurycego Minkowskiego
Godz. 15.30
dr Artur Tanikowski (Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN)
Brat swojego brata?
Godz. 16.00
dyskusja
Godz. 16.30
zakończenie sesji, podsumowanie Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi)
Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Poza głównym nurtem. Luke Fowler w ms2 [film]
Pokaz filmów Luke’a Fowlera odbędzie się w ms2.
Artysta wykorzystuje znalezione archiwalne materiały filmowe, aby kreować z nich nowe zestawienia. Poświęca uwagę ważnym dla współczesnej kultury figurom, jak psychiatra R. D. Laing czy kompozytor Cornelius Cardew. Opowiada historie artystów i myślicieli, sytuując się poza głównym nurtem kina dokumentalnego.
Pokaz filmów Fowlera w ms2 – w czwartek, 4 grudnia o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
Festiwal Kół Naukowych na Politechnice Łódzkiej [program]
Wybuchowe eksperymenty, bolidy i roboty, nowoczesne tekstylia – to niektóre punkty programu tegorocznych targów edukacyjnych na Politechnice Łódzkiej.
W tym roku targi zostały zorganizowane w formie Festiwalu Studenckich Kół Naukowych. W programie znalazły się między innymi różne oblicza bezpieczeństwa i zagrożeń, domowe kosmetyki, nauka walki ze stresem, ale także studencki savoir vivre. Tym razem rywalizacja w konkursie JM Rektora na najlepsze stoisko nawiąże do tematu kariera po studiach czyli dalsze losy inżyniera. Na targach będzie też miejsce, gdzie uczniowie znajdą odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące rekrutacji.
Festiwal Studenckich Kół Naukowych odbędzie się 4 i 5 (od 9 do 14) grudnia naWydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ.
Zobacz program festiwalu:
Podwójny koncert w Owocach i Warzywach [muzyka]
Łódzki solista i warszawski kwartet wystąpią na wspólnym koncercie w Owocach i Warzywach.
K. to jednoosobowy projekt z Łodzi oscylujący w okolicy mrocznego ambientu. Wydaje swoją muzykę od 2007 roku. Jego drugi album, wydany w zeszłym roku dla BDTA był nominowany do Łódzkiej Płyty Roku. Występował też na LDZ Music Festival obok RSS B0YS, Syny czy Gaap Kvlt jako połowa noise’owego duetu JHS137.9. Na żywo gra pół-improwizowaną muzykę na syntezatorach i efektach.
EVVOLVES to z kolei kwartet z Warszawy powstały w 2013 roku. Grają efemeryczny rozmyty pop dla fanów Burzum i hałaśliwe, zawiesiste, smutne piosenki o wakacjach, wilkach i wchodzeniu w dorosłość. Mają nietypową sekcją rytmiczną – automat perkusyjnym grany ‘ręcznie’ i gitarę barytonową zamiast normalnego basu. W lipcu 2014 nakładem Jasienia ukazał się ich debiutancki album “Hang”, doceniony m.in. przez We Are From Poland, M/I Magazine czy Blize. Regularnie grają koncerty po Polsce i Europie z takimi składami jak The Sweet Release Of Death i Złota Jesień.
Koncert w Owocach i Warzywach w czwartek, 4 grudnia o godzinie 20:00. Wstęp wolny.