PŁ. Polska Platforma Technologiczna Biogospodarki
W Politechnice Łódzkiej odbyło się wyjątkowe posiedzenie ponad 60 przedsiębiorstw, instytutów badawczych oraz uczelni, które zainaugurowało “Polską Platformę Technologiczną Biogospodarki”.
Biogospodarka to nowa dyscyplina nauki i gospodarki, która obejmie sektory: rolny, spożywczy, leśnictwo, rybołówstwo, biotechnologię i farmację.Biogospodarka powstała w celu ograniczenia powstających w przemyśle strat.Ma ona stworzyć warunki dooptymalnego wykorzystania produktów naturalnych, ich przetwarzania w użyteczne produkty, czystą energię ipaliwa.
W czasie inauguracyjnego posiedzenia wybrano władze Polskiej Platformy Technologicznej Biogospodarki. Przewodniczącym został prof. Stanisław Bielecki, rektor Politechniki Łódzkiej, a jego zastępcami zostali: prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Kazimierz Kujawa z Grupy MASPEX.W czasie pierwszego posiedzenia Platforma przygotowała Program Sektorowy INNOBIO o wartości 550 mln złotych złożony wNarodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Planowane jest także uczestnictwo weuropejskich programie Bio-Based Industries Joint Undertaking (wartość tego programu to 3,7 mld euro) oraz w innych inicjatywach Programu Ramowego Horyzont 2020 (największy w historii program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej program o budżecie77 mld euro).