Sobota, 29 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Jerzyk dzisiaj nie pije. Kabaret Moralnego Niepokoju w Łodzi [kabaret]
Kabaret Moralnego Niepokoju przyjeżdża do Łodzi ze swoim najnowszym programem “Jerzyk dzisiaj nie pije”.
Spektakl jest typowym dla warszawskiej grupy zbiorem skeczy i piosenek, które tworzą panoramę współczesnej Polski i Polaków. Wśród nich znajdują się niewątpliwe hity jak Palenie rozmowa dwóch właścicieli psów, która obiera nieoczekiwany obrót, Odrabianie lekcji coś co przeżył każdy z nas jako dziecko lub rodzic oraz tytułowy Jerzyk dzisiaj nie pije czyli co robić gdy na imieninach żona zabrania mężowi napić się z kumplami. Grupie towarzyszą na scenie żywi muzycy, czyli zespół Gwiazda z zagranicy.
W Łodzi będzie można ich zobaczyć w sobotę, 29 listopada o godzinie 17 i 20 w Teatrze Muzycznym przy Północnej 47/51.

Zobacz wszystkie dzisiejsze wydarzenia
Filmowe Andrzejki w stylu Bollywood [kino]
W andrzejkowy wieczór Kino Charlie zaprasza na jedyny pokaz zrealizowanego w Polsce bollywoodzkiego hitu – “Kick”.
“Kick” to utrzymana w konwencji dramatu sensacyjnego opowieść o trójce bohaterów, których losy krzyżują się w stolicy europejskiego kraju w Warszawie. Ten film to mieszanka wybuchowa z dużą dozą romansu, humoru oraz napięcia. Wszytko to przyprawione jest charakterystycznym dla kina bollywoodzkiego śpiewem i tańcem oraz kolorytem, uwielbianym przez miliony widzów na całym świecie.
Film realizowany był w Indiach i w Polsce. Najbardziej spektakularne sceny filmu kręcone były w samym centrum stolicy oraz w jego okolicy, m.in. pod Pałacem Kultury i Nauki, na Moście Gdańskim, ulicach: Marszałkowskiej, Pięknej i Placu Konstytucji oraz na obrzeżach miasta.
Pokaz filmu w Kinie Charlie w sobotę, 29 listopada o godzinie 20:00.

Edyta Bartosiewicz – koncert w Wytwórni [muzyka]
Edyta Bartosiewicz to autorka tekstów, kompozytorka, producentka, gitarzystka i wokalistka. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród polskiego przemysłu fonograficznego, m.in. Bursztynowego Słowika, Fryderyków, Paszportu Polityki. Jej albumy sprzedały się łącznie w nakładzie około miliona egzemplarzy, a przeboje takie jak Sen, Urodziny, Szał, Ostatni czy Skłamałam utrzymywały się na pierwszych miejscach list przebojów przez wiele tygodni.
Edyta Bartosiewicz podczas koncertu w Wytwórni zaśpiewa zarówno doskonale znane publiczności przeboje z dawnych lat, jak i nowe utwory.
Przed koncertem gwiazdy wieczoru wystąpi LES KI. Pod tym pseudonimem artystycznym ukrywa się Paweł Leszoski – autor piosenek, gitarzysta i wokalista, którego znakiem rozpoznawczym są magnetyczne melodie i wyszukane teksty.

Sekret detektywa. Premiera w Baśniowej Kawiarence [teatr]
Przedstawienie Urszuli Binkowskiej “Sekret detektywa- na tropie zaginionych książek” to zabawna opowieść sensacyjna, która jest w istocie pochwałą czytania.
Autorka wykorzystała również znane utwory dla dzieci: Paweł i Gaweł A. Fredry, Kruk i lis J. de La Fontainea, Bajka o rybaku i rybce A. Puszkina.
Akcja sztuki dzieje się w bibliotece, do której przychodzą dziwni czytelnicy. Bibliotekę prowadzi zabawna, zakochana w książkach pani, która ujawnia młodym czytelnikom tajemnice tego miejsca. I właśnie w trakcie jednego ze spotkań z młodymi czytelnikami (widzami) giną książki. Do akcji wkracza detektyw Nosek. To on wraz z bibliotekarką znajduje szyfry, które prowadzą do zaginionych książek.
Do inscenizacji posłużą lalki żyworękie, pacynki i muppety. Lalki wykonała Janina Kamińska. Spektakl ponadto pokazuje dzieciom i ich rodzicom jak w prosty sposób zabawić się w teatr, gdzie lalki można zrobić z rękawiczek, skarpetek czy chustek.
Premiera w sobotę, 29 listopada o godzinie 16:00 w Baśniowej Kawiarence przy Narutowicza 79c.

Kulturalna uczta dla koneserów literatury, czyli Salon Ciekawej Książki [literatura]
W ostatni weekend listopada zabytkowe wnętrza Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi gościć będą artystów pisarzy i poetów, przedstawicieli świata literatury oraz miłośników dobrej książki.
W tegorocznym Salonie Ciekawej Książki weźmie udziałblisko 100 wystawców oraz rekordowa liczba pisarzy, poetów i przedstawicieli branży wydawniczej. Wśród wydawnictw znajdują się zarówno te posiadającew ofercie literaturę dziecięcą, jak również skierowaną dla dorosłych piękną, sensacyjną, kryminalną, historyczną, literaturę faktu, beletrystykę i reportaże.
Podczas trzech dni targowych na zwiedzających czekać będą spotkania z autorami, gwiazdami telewizji i kina. Zaplanowano także panele dyskusyjne dla bibliotekarzy, konferencje branżowe, edukacyjne warsztaty dla dzieci. Łódź odwiedzą między innymi Ilona Felicjańska, czy AlicjaResich-Modlińska.
IV Salon Ciekawej Książki, który odbędzie się w dniach 28 30 listopada, to największa impreza wystawiennicza w regionie łódzkim skierowana do branży wydawniczej i czytelników.
Wartoprzeczytać
Zobacz harmonogram spotkań z autorami:kliknij
Zobacz harmonogram targów:kliknij
Godziny zwiedzania “Białej Fabryki”:
- 28listopada (piątek) – od 10:00 do 18:00
- 29listopada (sobota) – od 10:00 do 18:00
- 30listopada (niedziela) – od 10:00 do 16:00

Maćkowiak znów na scenie. Premiera w AOIA [premiera]
“Amok” w Akademicki Ośrodku Inicjatyw Artystycznych będzie trzecim, po wielokrotnie nagradzanym “Niżyńskim”, monodramem Kamila Maćkowiaka.
“Amok” realizowany jest na podstawie bestsellerowej powieści Jamesa Freya Milion małych kawałków. Maćkowiak zapewnia, że starał się zachować na scenie reguły rządzące prozą. – W tym spektaklu jestem i narratorem i postaciami. Zachowałem trzy plany, czyli monologi mojej postaci, plan innych postaci, czyli dialogi i plan narracji, czyli opisu. To jest na pewno aktorskie wyzwanie – tłumaczy.
Bohaterem spektaklu jest trzydziestoletni James (w książce bohater jest młodszy), skrajnie uzależniony od wszelkich substancji psychoaktywnych, od lat nie radzący sobie ze swoim życiem, związkami z kobietami i pracą. Pochodzi z tzw. dobrego domu, pełnej i szczęśliwej rodziny. Jego kontakt z alkoholem i narkotykami rozpoczyna się jeszcze gdy jest nastolatkiem. W dorosłe życie wchodzi już z uzależnieniem. – Dobrze, że możemy eksplorować takie tematy na scenie, a nie w życiu – mówi Maćkowiak.
Spektakl toopis walki z samym sobą o każdy kolejny dzień trzeźwości, o odzyskanie wiary w sens normalnego, pozbawionego używek życia, o przywrócenie nad nim kontroli. To także opowieść o dojrzewaniu i miłości, która połączy go z jedną z pacjentek oddziału i doda motywacji w walce ze swoimi demonami.
Premiera odbędzie się w sobotę, 29 listopada. Kolejny pokaz zaplanowany jest na 30 listopada. Zaprasza Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych przyZachodniej 54/56.
