Piątek, 28 listopada
Wydarzenia, wystawy, projekcje, spotkania, premiery, koncerty…. Wszystko to, co warto zobaczyć.
Dziwny świat Marka Koterskiego [film]
Łódzka Wytwórnia Filmów Oświatowych pokaże inną historię Marka Koterskiego i zaprasza na retrospektywny przegląd krótkometrażowych dokumentów reżysera.
Wytwórnia Filmów Oświatowych obchodzi jubileusz 65-lecia istnienia. Z tej okazji w każdy piątek w kinie Polonia prezentuje retrospektywne przeglądy prac twórców związanych z Oświatówką. W najbliższy – 28 listopada publiczność spotka się z Markiem Koterskim i krótkimi formami jego autorstwa.
Warto pamiętać, że zanim reżyser zadebiutował jako fabularzysta, zrealizował kilkanaście filmów średnio- i krótkometrażowych właśnie w łódzkiej WFO. W czasie spotkania pokazane zostaną między innymi: Przyczyny narkomanii, Na to wszystko trzeba popatrzeć z tej drugiej, pogodniejszej strony”, Naprzód, Pieśń wojenna, czy Dziwny świat Thomasa Puckeya. Dzięki nim publiczność wraz z bohaterami filmów szukać będzie odpowiedzi na pytanie o autorytety czy szczęście, pozna kulisy pracy amatorskiego zespołu teatralnego, a także zobaczy pierwszą kreację przed kamerą siedmioletniego wówczas Michała Koterskiego. Kilkunastominutowe filmy to również okazja do przypomnienia sylwetki aktora – Romana Kłosowskiego i twórczości angielskiego plastyka Thomasa Puckeya. Po projekcji widzowie będą mieli okazję osobiście zapytać reżysera o kulisy jego pracy, artystyczne motywacje i o to czemu reżyseruje wyłącznie swoje teksty.
Spotkanie i pokaz filmów odbędą się 28 listopada o godzinie 18:00. Wstęp wolny.
Thomas Anders w Atlas Arenie [koncert]
Zokazji 30-lecia grupy Modern Talking w Atlas Arenie wystąpi Thomas Anders i Modern Talking Band.
Na początku 1985 roku pierwszy wielki przebój Modern Talking podbił światowe listy przebojów. “Youre My Heart, Youre My Soul otworzył Thomasowi Andersowi drzwi do wielkiej kariery, a zespół Modern Talking stał się znaną na całym świecie marką. Do dziś sprzedano ponad 125 milionów płyt tego zespołu.
Podczas koncertu w Łodzi Thomas Andres zaśpiewa wszystkie największe przeboje z repertuaru Modern Talking: “You’re My Heart, You’re My Soul”, “Cheri Cheri Lady”, “Brother Louie”, “Atlantis Is Calling” i wiele innych.
Impreza zacznie się o godzinie 20.
Vidomi. Teatr przekraczający granice [premiera]
Teatr Chorea przygotował spektakl z udziałem osób słabowidzących i niewidomych. O alternatywnych metodach pracy przekraczających fizyczne ograniczenia opowiada reżyser Janusz Adam Biedrzycki.
“Vidomi” to próba stworzenia nowego języka będącego połączeniem słowa, dźwięku, dotyku i ruchu. Pomysł narodził się w ramach warsztatów z osobami niewidomymi. – Fascynowało mnie to, jak nauczyć niewidomego tańczyć, jak poprowadzić takie warsztaty. Wszystko w głównej mierze opierało się na kontakcie cielesnym i partnerstwie – mówi Adam Biedrzycki.
Spektakl nie opowiada konkretnej historii, jest raczej próbą refleksji nad miejscem osób niewidomych w społeczeństwie. – Ludzie na co dzień boją się niewidomych, nie wiedzą jak im pomóc, jak z nimi żyć. Ten spektakl ma za zadanie pokazać te dwa światy i relacje między nimi – dodaje Biedrzycki.
Premierę spektaklu “Vidomi” zaplanowano na piątek, 28 listopada w Art_Inkubatorze przy Tymienieckiego 3. Z reżyserem Januszem Adamem Biedrzyckim rozmawiała Małgorzata Warzecha.
Pracownia Fizyczna świętuje [jubileusz]
W tym roku Pracownia Fizyczna obchodzi piątą rocznicę swojej działalności. Z tej okazji zaprasza na spektakle, warsztaty, wystawy i inne jubileuszowe wydarzenia.
Pracownia Fizyczna jest grupą założoną przez Jacka Owczarka w lutym 2009 roku w Łodzi. Bazując na improwizacji i technikach tańca współczesnego, członkowie Pracowni sięgają po różnorodne formy ruchu i środki wyrazu, starając się jak najpełniej eksplorować możliwości własnego ciała. Głównym polem działania grupy jest proces twórczy. W przestrzeni wymiany i realizacji tak indywidualnych, jak i wspólnych pomysłów powstają spektakle i inne zdarzenia sceniczne. Tancerze Pracowni są również wykwalifikowanymi pedagogami i instruktorami tańca, którzy stale współpracują z teatrami i instytucjami kultury w całym kraju. Grupa współpracuje z Wydziałem Choreografii i Technik Tańca przy Akademii Muzycznej w Łodzi.
Pracownia Fizyczna świętować będzie przez cztery dni w przestrzeni Teatru Szwalnia, Teatru Nowego, Akademii Muzycznej.
Zobacz program:
28.11 piątek
10.00 – 12.00 a3 / Ula i Aneta
13.00 – 17.00 Improwizacja z elementami BMC Iwona Olszowska
Cosinus – sala Akademii Muzycznej ul. Wólczańska 4a
Teatr Szwalnia:
19.00 – “A3” spektakl w wykonaniu grupy stałej Pracowni Fizycznej oraz “Powyżej Nieba” reaktywacja kultowego spektaklu Witolda Jurewicza w wykonaniu tancerzy Pracowni Fizycznej i przyjaciół.
Black Bear Filmfest. Festiwal kina grozy [film]
Kino 3D Wytwórnia zaprasza na jedyny w Polsce festiwal kina gatunkowego – Black Bear Filmfest.
W programie festiwalu znalazła się między innymi premiera głośnego “The Rover” z Robertem Pattinsonem, najnowszy film Alexa de la Iglesii (twórcy “Hiszpańskiego cyrku”) oraz nagrodzony w Cannes “The White God” Kornela Mundruczo. Festiwal otworzymy polska premiera francuskiego filmu “Jacky au royaume des filles” z Charlotte Gainsbourg w roli głównej. Na polską premierę filmu organizatorzy zaprosili reżysera Riada Sattoufa i głównego aktora Vincenta Lacoste’a.
Black Bear Filmfest to nowoczesny i dynamiczny festiwal kina grozy, na którym można zobaczyć horrory, thrillery, mroczne kryminały, animacje jak i filmy artystyczne w szerokim znaczeniu poruszające tematykę lęku i strachu.
Zdecydowana większość pokazywanych filmów to europejskie bądź światowe premiery, których nie można zobaczyć na żadnym innym festiwalu w Polsce ani w oficjalnej dystrybucji kinowej
Tegoroczna edycja potrwa od 28 listopada do 3 grudnia.
PIĄTEK 28 LISTOPADA
19:30 BLACK BEAR FILMFEST: Opening Night: Jacky w Królestwie Kobiet, reż. Riad Sattouf, Francja 2014
Marcin Kydryński prezentuje: siesta z Noa [muzyka]
Noa to wokalistka, autorka tekstów i perkusjonistka. Jej talent i szczerość artystyczna urzekły wybitnych muzyków. Zachwycili się nią Quincy Jones, Sting i Pat Metheny, który wyprodukował jej album Noa wydany w 1994 roku. To właśnie z tej płyty pochodzi światowy hit I don’t know.
Noa podbija serca widowni na całym świecie. Wszystko za sprawą mocnego głosu oraz emocjonalnego przekazu, jaki niesie jej muzyka. Podczas koncertu w Wytwórni towarzyszyć jej będą: Gil Dor (gitary), Gadi Seri (instrumenty perkusyjne) i Adam Ben Ezra (kontrabas).
Kulturalna uczta dla koneserów literatury, czyli Salon Ciekawej Książki [targi, spotkania]
W ostatni weekend listopada zabytkowe wnętrza Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi gościć będą artystów pisarzy i poetów, przedstawicieli świata literatury oraz miłośników dobrej książki.
W tegorocznym Salonie Ciekawej Książki weźmie udziałblisko 100 wystawców oraz rekordowa liczba pisarzy, poetów i przedstawicieli branży wydawniczej. Wśród wydawnictw znajdują się zarówno te posiadającew ofercie literaturę dziecięcą, jak również skierowaną dla dorosłych piękną, sensacyjną, kryminalną, historyczną, literaturę faktu, beletrystykę i reportaże.
Podczas trzech dni targowych na zwiedzających czekać będą spotkania z autorami, gwiazdami telewizji i kina. Zaplanowano także panele dyskusyjne dla bibliotekarzy, konferencje branżowe, edukacyjne warsztaty dla dzieci. Łódź odwiedzą między innymi Ilona Felicjańska, czy AlicjaResich-Modlińska.
IV Salon Ciekawej Książki, który odbędzie się w dniach 28 30 listopada, to największa impreza wystawiennicza w regionie łódzkim skierowana do branży wydawniczej i czytelników.
Zobacz harmonogram spotkań z autorami:kliknij
Zobacz harmonogram targów:kliknij
Godziny zwiedzania “Białej Fabryki”:
- 28listopada (piątek) – od 10:00 do 18:00
- 29listopada (sobota) – od 10:00 do 18:00
- 30listopada (niedziela) – od 10:00 do 16:00