Nie żyje Stanisław Mikulski, odtwórca roli Hansa Klossa
Stanisław Mikulski, znany aktor zmarł w czwartek nad ranem w wieku 85 lat. Informację o jego śmierci podał wydawca biografii aktora, Krzysztof Genczelewski.

Stanisław Mikulski urodził się w 1929 roku w Łodzi i tu w1950 roku zdał maturę w VIII Liceum Ogólnokształcącym.
Jedną z pierwszych jego kreacji była rola Smukłego w “Kanale” Andrzeja Wajdy. Jednak bardziej został zapamiętany jako Hans Kloss, wywiadowca i dywersant w telewizyjnym serialu “Stawka większa niż życie”. Ten kultowy serial szpiegowski Telewizji Polskiej sprzed lat obejrzało miliard widzów na całym świecie. Stanisław Mikulski był wielokrotnie nagradzany za kreację, a w latach 70. został okrzyknięty najpopularniejszym aktorem krajów socjalistycznych. Stacje telewizyjne często wznawiają emisję serialu. Cytaty ze “Stawki” weszły do codziennego języka Polaków, na przykład: “Nie ze mną te numery Bruner!”, czy “W Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle”. Widzowie z zapartym tchem śledzili trzymające w napięciu pojedynki, toczone przez Hansa Klossa z Sturmbannfuehrerem Brunerem, kreowanym przez Emila Karewicza. I choć bezwzględny Bruner prowokował, to ostatnie zdanie zawsze należało do głównego bohatera.Stanisława Mikulskiego pamiętamy też z wielu innych ról filmowych, w tym Wujka Dobrej Rady w “Misiu” Stanisława Barei.
W ostatnich latach kilkunastu latach Stanisław Mikulski pokazywał się też na małym ekranie. Prowadził “Koło Fortuny” w Telewizji Polskiej oraz “Supergliny” w TVN. Przez 8 lat grał też w serialu “Samo Życie”.
W 2012 roku na ekrany wszedł film “Stawka większa niż śmierć”, który był kontynuacją telewizyjnego serialu z końca lat 60. W filmie wystąpiło dwóch głównych aktorów ze “Stawki większej niż życie” – Stanisław Mikulski i Emil Karewicz.
Krzysztof Genczelewski, wydawca biografii aktora: – Dzisiaj o piątej piętnaście odszedł od nas Stanisław Mikulski, wielki aktor filmowy i teatralny, ikona polskiego filmu. Aktor, który stworzył ponad osiemdziesiąt postaci teatralnych. Grał w kilku teatrach warszawskich, w teatrze w Lublinie. Jego największą rolą był szekspirowski Makbet.Był to cudowny człowiek, który kochał ludzi, kochał podróże, kochał zwierzęta. Aktualnie miał dwa koty. Swój własny spokój odnajdywał na mazurskiej działce. Naprawdę wspaniały, ciepły człowiek. Zawsze, gdy przez ostatnie dwa lata spotykaliśmy się w księgarniach, bibliotekach, z publicznością, bo Staszek Mikulski napisał swoją biografię, to był witany bardzo, bardzo gorąco – wspominaGenczelewski.
Stanisław Mikulski w trakcie swojej aktorskiej kariery był sześciokrotnie wybierany na najpopularniejszego aktora w plebiscycie “Expressu Wieczornego”, zdobywając Srebrną lub Złotą Maskę. W 2002 roku otrzymał statuetkę “Gwiazda Telewizji Polskiej”, przyznaną mu za kreacje aktorskie w filmie i teatrze telewizji.
/Informacyjna Agencja Radiowa/