Logo Radio Łódź

Wojna na Ukrainie. 87. dzień rosyjskiej inwazji. Azowstal w Mariupolu w pełni kontrolowany przez wojska Putina

Trwa 87. dzień wojny na Ukrainie. Jak przekazuje agencja Reutera, ostatnia grupa obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu złożyła broń i wojska rosyjskie kontrolują teraz cały teren zakładów. Zachęcamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - KLIKNIJ ODŚWIEŻ

godz. 22.57 - Estonia wezwała NATO do sprowadzenia statków na Morze Czarne w celu odblokowania ukraińskich portów

godz. 22.28 - Zniszczenia w północnej części Saltowki, dzielnicy Charkowa

godz. 21.57 - Most łączący Siewierodonieck i Ługańsk ponownie zniszczony przez Rosjan

godz. 21.29 - W szpitalu w Siewierodoniecku pozostała tylko trójka lekarzy

godz. 21.53 - Wołodymir Zełenski rozmawiał o współpracy w dziedzinie obronności z premierem Włoch Mariem Draghim

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z włoskim premierem Mariem Draghim współpracę w sektorze obronności oraz konieczność przyspieszenia szóstego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji i odblokowania ukraińskich portów. Jak poinformował ukraiński przywódca, rozmowa telefoniczna odbyła się z inicjatywy szefa rządu Włoch. "Podziękowałem także za bezwarunkowe wspieranie Ukrainy na drodze do Unii Europejskiej" - dodał Wołodymyr Zełenski.

godz. 21.24 - W Donbasie Ukraińskie Siły Zbrojne odparły 9 ataków Rosji w ciągu dnia, niszcząc 21 jednostek sprzętu

godz. 20.51 - Można się spodziewać, że USA dostarczy Ukrainie systemy rakietowe HIMARS i systemy obrony przeciwlotniczej Patriot - informuje Washington Post

godz. 20.24 - Lotnicy zabezpieczają holowane haubice 155 mm M777 do transportu w ramach amerykańskiej pomocy bezpieczeństwa dla Ukrainy

godz. 19.47 - Protest na czerwonym dywanie na festiwalu filmowym w Cannes przeciwko rosyjskim gwałtom na Ukrainie

godz. 19.26 - Zakończono rozminowywanie w rejonie Kijowa informuje zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kirył Tymoszenko

godz. 18.47- Polski sprzęt medyczny trafia do ukraińskich żołnierzy

godz. 18.18 - W Kijowie pojawił się pomnik żołnierzy na traktorach

godz. 17.49 - Federacja Rosyjska ma rozważyć wymianę bojowników Pułku Azowskiego na proputinowskiego oligarchę Wiktora Medwedczuka 

godz. 17.18 - Prezydent Zełenski: Ukraina potrzebuje pojazdów opancerzonych 

Ukraina potrzebuje do obrony przed rosyjską agresją wszystkich możliwych rodzajów pojazdów opancerzonych - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Na wspólnej konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w Kijowie premierem Portugalii Antonio Costą Wołodymyr Zełenski wyraził także oczekiwanie, że w poniedziałek ministrowie obrony ponad 40 krajów na wspólnym spotkaniu podejmą decyzję o dostawach na Ukrainę amerykańskich wyrzutni rakietowych MLRS. Dodał, że próbuje w tym przeszkodzić Rosja wywierając presję na niektóre kraje.

Ukraiński prezydent powiedział też, że Rosja blokuje eksport z Ukrainy ponad 22 milionów ton zboża.

Prezydent Portugalii Antonio Costa zapewnił, że jego kraj nadal zamierza udzielać Ukrainie wsparcia w zakresie bezpieczeństwa. Dodał, że w trakcie spotkania prezydent Zełenski sformułował konkretne prośby, jaki miałby być charakter tego wsparcia.

godz. 16.49 - Rosjanom może zabraknąć dronów inwigilacyjnych - uważa brytyjskie ministerstwo obrony

godz. 16.17 - Rosjanie atakują fabrykę nawozów koło Odessy

Rosyjski atak rakietowy na fabrykę nawozów w rejonie Odessy - informuje ukraińska armia. Zakłady zostały poważnie zniszczone, ale nikt nie został ranny. Nie ma także zagrożenia dla środowiska. Na terenie fabryki wskutek uderzenia rakiety powstał lej o średnicy 12 i głębokości 3 metrów. Wybuchł pożar, ale został już ugaszony.

godz. 15.37 - Rosyjski MSZ zabronił prezydentowi USA Joe Bidenowi, jego synowi Hunterowi i założycielowi Meta Markowi Zuckerbergowi wjazdu do Rosji.

godz. 14.56 - Zniszczony dom kultury w obwodzie charkowskim

godz. 14.30 - Od początku wojny do Polski przybyło 3,5 mln ukraińskich uchodźców

godz. 13.13 - Prezydent USA podpisał nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą - poinformowała agencja AP.

Połowa środków z pakietu przeznaczona będzie na wydatki związane z bezpośrednią pomocą wojskową dla Ukrainy. Biden podpisał ustawę w Seulu, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

godz. 13.05 - Po ostrzale Awdijiwki w obwodzie donieckim

godz. 12.35 - Ukrainy broni obecnie 700 tys. żołnierzy

Ukrainy broni obecnie 700 tys. żołnierzy – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie telewizyjnym. "Na chwilę obecną jest to 700 tys. Widzą państwo wynik pracy 700 tys. walczących ludzi" – powiedział prezydent. Zełenski wyraził przekonanie, że aby się bronić, Ukrainie nie wystarczyłoby 250-260 tys. żołnierzy i dlatego na początku 2022 r. podpisał dekret o zwiększeniu sił obronnych o 100 tys. osób. Nawet to jednak nie zapewniłoby powstrzymania ataku Rosji na pełną skalę.

"Uważam, że byliśmy nieźle przygotowani. Oni (tj. Rosjanie) wielu rzeczy nie wiedzieli" – oznajmił. Zaznaczył, że biorąc pod uwagę wielkość sił wykorzystanych przez Rosję – a uruchomiła ona nawet rezerwy i przeprowadziła "cichą" mobilizację – z takim atakiem nie uporałby się żaden kraj Europy. Jak podkreślił, Rosja przerzuciła duże siły do granic Ukrainy oraz na okupowany Krym, a jedynym miejscem, gdzie nie zaobserwowano zwiększenia liczby żołnierzy, było Naddniestrze.

godz. 11.58 - 6 ofiar śmiertelnych w obwodzie ługańskim

W wyniku działań wojsk rosyjskich w obwodzie ługańskim zginęło co najmniej sześć osób w ciągu ostatniej doby - poinformował Serhij Hajdaj, szef władz tego regionu, leżącego na wschodzie Ukrainy.

godz. 11.22 - Zełenski: to nie jest wojna przeciwko Rosji, lecz wojna za Ukrainę

Obecna wojna to nie wojna przeciwko Rosji, ale wojna "z Rosją, za Ukrainę", Ukraina broni kraju i niepodległości - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w komentarzu dla telewizji ICTV. "To jest wojna z Rosją, za Ukrainę. Mówi to o tym, że prawda jest po naszej stronie, że my walczymy o swoje. Nie można przegrać wojny o niepodległość" - powiedział Zełenski.

Zarzucił Rosji, że nie ceni ona życia swoich żołnierzy i była obojętna na ich śmierć. W ocenie ukraińskiego prezydenta Rosja stworzyła kult zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej, ale "bez zrozumienia wartości tego zwycięstwa", którym - według jego słów - jest "zjednoczony świat".

Zełenski przekonywał, że dla Ukrainy największą wartością jest zachowanie życia jak największej liczby jej żołnierzy. Z tego powodu - tłumaczył - za zwycięstwo w wojnie uzna powrót do granic sprzed 24 lutego, gdy Rosja rozpoczęła inwazję.

godz. 10.04 - Straty Rosjan na Ukrainie [21 maja 2022 r.]

Siły zbrojne Ukrainy informują, że od początku wojny Rosjanie stracili:

 • 28 850 żołnierzy;
 • 1278 czołgów;
 • 3116 wozów opancerzonych;
 • 596 systemów artyleryjskich;
 • 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet;
 • 93 systemy przeciwlotnicze;
 • 204 samoloty;
 • 169 helikopterów;
 • 462 bezzałogowe statki powietrzne (drony);
 • 104 pociski manewrujące;
 • 2178 samochodów i cystern;
 • 13 jednostek pływających.

godz. 9.03 - Ostrzał rejonu Sumy

godz. 8.18 - 1,3 mln obywateli Ukrainy z Donbasu przymusowo deportowanych do Rosji

godz. 7.38 - Rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy

Trwa rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy, której celem jest zajęcie całego obwodu donieckiego i ługańskiego. Na terenach okupowanych siły rosyjskie kontynuują zastraszanie ludności – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Rosjanie starają się utrzymać korytarz lądowy między zajętymi terenami na wschodzie a okupowanym Krymem. Trwają rosyjskie ostrzały wzdłuż całej linii frontu oraz w głębi stanowisk ukraińskiej obrony. Wojska rosyjskie ostrzeliwują też pozycje sił ukraińskich w okolicy przygranicznych miejscowości w obwodzie sumskim i czernihowskim na północy. Rosjanie przeprowadzili atak lotniczy na wioskę Cyrkuny w obwodzie charkowskim.

Na kierunku donieckim Rosja prowadzi intensywne działania bojowe w stronę Siewierodoniecka, Bachmutu, Awdijiwki i miasta Kurachowe. Na kierunkach słowiańskim i łymańskim siły rosyjskie planują sforsowanie rzeki Doniec i utworzenie tam przeprawy, o czym świadczy koncentracja sprzętu specjalistycznego.

Ostrzeliwane są wojska ukraińskie na kierunkach zaporoskim, krzyworoskim i mikołajowskim. Na okupowanych terenach siły rosyjskie zastraszają ludność cywilną. Utrudniają też ewakuację ludzi z obwodu chersońskiego na tereny kontrolowane przez siły ukraińskie oraz otworzenie korytarzy humanitarnych w celu dostarczenia żywności i leków.

Według sztabu w ciągu ostatniej doby tylko na kierunku donieckim i Ługańskim odparto 11 ataków wroga, zniszczono 8 czołgów, 3 systemy artyleryjskie i 10 transporterów opancerzonych.

 

godz. 7.32 - Gasparow i Chodorkowski uznani przez Rosję za zagranicznych agentów

godz. 7.24 - Wojska ukraińskie zniszczyły na południu kraju 3 czołgi rosyjskie. Zginęło 36 żołnierzy Putina

godz. 7.12 - Rosja zakręciła Finlandii kurek z gazem

Gazprom wstrzymał w sobotę (21 maja) rano dostawy gazu ziemnego do Finlandii - podała spółka Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego. To odwet Moskwy za wszczęcie przez Helsinki procedury akcesyjnej do NATO. Gasgrid zapewnił, że gaz do fińskich odbiorców dostarczany jest nadal z innych źródeł gazociągiem Balticconnector, który łączy Estonię i Finlandię i podkreślił, że fiński system gazowy jest stabilny.

godz. 7.00 - Reuters: Rosjanie informują o przejęciu pełnej kontroli nad kombinatem Azowstal w Mariupolu

Ostatnia grupa obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, złożyła broń i wojska rosyjskie kontrolują teraz cały teren zakładów - podała agencja Reutera, cytując ogłoszony komunikat MON Rosji. Rosjanom poddało się w sumie 2439 ukraińskich obrońców, ostatnia grupa liczyła 531 osób. "Podziemne instalacje kombinatu, w których chronili się bojownicy przeszły pod pełną kontrolę wojsk rosyjskich" - pisze Reuters za komunikatem resortu obrony w Moskwie.

Minister obrony Rosji Szojgu powiadomił Putina, że zarówno Mariupol, jak i zakłady metalurgiczne Azowstal "zostały w pełni wyzwolone" - pisze Reuters. Otrzymaliśmy od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz zaprzestania walk w Azowstalu, w celu ratowania życia i zdrowia naszych żołnierzy - przekazał wcześniej dowódca broniącego się w kombinacie ukraińskiego pułku Azow podpułkownik Denys Prokopenko. Dodał, że już wcześniej z zakładów ewakuowano cywilów oraz rannych wojskowych. Również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił w piątek, że "w najbliższym czasie, nawet nie w ciągu kilku dni, zakończy się wywożenie wszystkich z Azowstalu".

Władze ukraińskie od poniedziałku informowały o stopniowej ewakuacji żołnierzy z Azowstalu. Ukraińcy byli przewożeni przez Rosjan m.in. do byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej. Według zapowiedzi strony ukraińskiej, wszyscy obrońcy Mariupola mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych. W poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że obrońcy kombinatu, którzy przez ponad 80 dni powstrzymywali rosyjskie wojska, "wypełnili swoje zadanie" i "naczelne dowództwo poleciło dowódcom oddziałów w Azowstalu ratować życie personelu".

Kombinat Azowstal, broniony przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej, był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w położonym nad Morzem Azowskim Mariupolu. Miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez rosyjskie wojska, a liczbę ofiar wśród ludności cywilnej ocenia się na kilkadziesiąt tysięcy.

RELACJĘ Z POPRZEDNIEGO DNIA ZNAJDZIESZ TUTAJ

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WOJNY NA UKRAINIE 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WOJNA NA UKRAINIE". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies