Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie. 8. dzień rosyjskiej inwazji. Zmasowane ataki na Charków, Energodar i Czernihów [NA ŻYWO]

Trwa 8. dzień wojny na Ukrainie. Rosjanie atakują zarówno z lądu, jak i powietrza. Przeprowadzane są zmasowane ataki rakietowe na Mariupol i Czernihów. Intensywne walki trwają w Charkowie i Energodarze.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - WCIŚNIJ F5

3 marca - czwartek

godz. 22.57 - Zespół Prokuratury Międzynarodowego Trybunału Karnego udał się na Ukrainę

Zespół Prokuratury Międzynarodowego Trybunału Karnego udał się na Ukrainę. Zacznie badać i zbierać dowody zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości dokonanych przez Rosjan w tym kraju. Poinformowało o tym biuro prasowe Prokuratury Generalnej Ukrainy.

"Rosyjscy zbrodniarze wojenni muszą zostać ukarani" - powiedział prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan.

godz. 22.45 - Wstrząsający film nagrany przez BBC po ostrzale dzielnic mieszkalnych w Borodziance

Zniszczone domy, spalone samochody - po ataku Rosjan na Borodziankę, miasto znajdujące się na północny-zachód od Kijowa, zostały tylko ruiny i zgliszcza.

godz. 22.41 - Rosja: liczba zatrzymanych na antywojennych protestach przekroczyła już 8 tys. osób

godz. 22.36 - Euromaidan PR: w porcie w Mikołajowie celowo zatopiono ukraińską fregatę

Hetman Sahajdaczny W porcie w Mikołajowie na południu Ukrainy celowo zatopiono fregatę Hetman Sahajdaczny, flagowy okręt ukraińskiej marynarki wojennej - informuje w czwartek serwis Euromaidan PR na Twitterze. Według rozpowszechnianych w mediach społecznościowych relacji świadków, okręt został celowo zatopiony - zaznacza Euromaidan PR w swoim wpisie.

Dodano, że fregata przechodziła w Mikołajowie naprawę i była niezdolna do służby.

godz. 22.30 - Cichanouska do Ukraińców: Łukaszenka stał się wrogiem naszych narodów

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zwróciła się do Ukraińców i prezydenta Wołodymyra Zełeńskiego. W specjalnym nagraniu zaznaczyła, że sprzeciwia się wprowadzeniu rosyjskiej armii na Białoruś, a stamtąd - na teren Ukrainy.

Swiatłana Cichanouska powiedziała, że podejmując decyzję o dołączeniu do rosyjskiej agresji na Ukrainę Alaksandr Łukaszenka nie po raz pierwszy zdradził Białorusinów. "Po wyborach w 2020 roku rozpoczął najbardziej masowe represje w historii współczesnej Białorusi. Teraz pozwolił na wejście obcych wojsk na terytorium naszego kraju. W ten sposób stał się wrogiem obu naszych narodów" - podkreśliła.

Swiatłana Cichanouska zaznaczyła, że jest zachwycona bohaterską postawą Ukraińców i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wskazała, że jego działania to wzór jedności i kierowania państwem i narodem. "My, Białorusini, sprzeciwiamy się reżimowi, który oddał część naszej suwerenności po to, by stać się częścią agresji wobec Was. Jesteśmy przeciwko wojnie, stoimy po stronie Ukrainy w jej walce z kremlowskim okupantem. Rozumiemy, że to nie jest operacja specjalna, ale że Władimir Putin zaczął bombardować bezbronnych cywilów" - dodała.

Liderka białoruskich sił demokratycznych wskazała, że Białorusini wyjeżdżają walczyć po stronie Ukrainy, pomagają uchodźcom i dostarczają im sprzęt oraz leki. Dodała, że matki białoruskich żołnierzy przekonują synów, by nie uczestniczyli w wojnie - i zaczyna im się to udawać. Zdaniem Swiatłany Cichanouskiej Białorusinów, którzy sprzeciwiają się "zbrodniczym rozkazom Łukaszenki", jest coraz więcej i wszyscy oni są sprzymierzeńcami Ukrainy.

godz. 22.28 - MSW Ukrainy: Rosjanie zajęli wieżę telewizyjną w Chersoniu

Jak informuje agencja Ukrinform, powołując się na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy, w Chersoniu rosyjskie wojska zajęły wieżę telewizyjną. Wcześniej media przekazywały, że Rosjanie po zajęciu Chersonia będą chcieli szerzyć propagandową dezinformację wśród mieszkańców.

godz. 22.24 - Słychać wybuchy w dzielnicach Charkowa

Mieszkańcy Charkowa są kierowani do schronów. Wszystko przez to, że w dzielnicach miasta słychać eksplozje.

godz. 22.24 - Pentagon utworzył kanał komunikacji z rosyjskim wojskiem, by uniknąć przypadkowego konfliktu

Pentagon utworzył nowy kanał komunikacji z rosyjskim wojskiem, który ma zapewnić, że nie dojdzie do niezamierzonego konfliktu między siłami obydwu państw - podała telewizja NBC News, powołując się na oficjela resortu.

Stworzony mechanizm zapobiegania konfliktom ma bezpośrednio łączyć europejskie dowództwo USA (EUCOM) z jego odpowiednikiem w rosyjskim ministerstwie obrony. W ramach kanału obie strony mają informować się o taktycznych ruchach wokół Ukrainy, by uniknąć incydentów.

Pentagon twierdzi, że nie ma Ukrainie żadnych żołnierzy ani systemów, jednak siły USA są rozlokowane m.in. przy granicy polsko-ukraińskiej na Podkarpaciu.

Jeszcze trzy dni wcześniej wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony mówił, że mimo amerykańskiej oferty Rosjanie nie byli zainteresowani utworzeniem takiego kanału komunikacji. Podobne mechanizm funkcjonuje w Syrii, gdzie oba państwa mają swoje wojska.

godz. 22.22 - Londyn nakłada sankcje na dwóch kolejnych oligarchów

Londyn nakłada sankcje na dwóch kolejnych oligarchów.To Igor Szuwałow - były wicepremier w putinowskiej Rosji - i biznesmen Aliszer Usmanow. Media wskazują, że na razie egzekwowanie sankcji nie idzie rządowi Borisa Johnsona sprawnie.

Niemal dwadzieścia miliardów dolarów - tyle, według Brytyjczyków, warte są w sumie majątki oligarchów. Foreign Office tłumaczy, że obaj mają bliskie związki z Kremlem. Szuwałow był kiedyś zastępcą Władimira Putina, gdy ten sprawował funkcję premiera. W Londynie ma dwa luksusowe apartamenty.

Z kolei Usmanow do niedawna powiązany był z liverpoolskim klubem piłkarskim Everton. Jest właścicielem posiadłości w Surrey i willi na północy stolicy. "To nie koniec. Nasz cel to uderzenie w rosyjską gospodarkę i zagłodzenie putinowskiej machiny wojennej" - czytamy w oświadczeniu brytyjskiego MSZ.

Partia Pracy krytykuje rząd za słabe egzekwowanie sankcji. Usmanow został już wcześniej objęty unijnymi sankcjami. Restrykcji wobec Szuwałowa domagał się wczoraj w Izbie Gmin lider opozycyjnej lewicy.

Dziennik Times pisze, że urzędnicy i dyplomaci obawiają się pozwów na miliony funtów i muszą zebrać materiał dowodowy, który obroni się przed sądem. To zająć może tygodnie lub miesiące i daje bogaczom tzw. Londongradu czas, by zabezpieczyć majątki.

Z kolei Guardian wskazuje, że wśród dyplomatów Unii Europejskiej narasta rozdrażnienie słabymi - ich zdaniem - postępami Brytyjczyków. Niepokoju nie krył w BBC wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Wytknął też Partii Konserwatywnej, że brała pieniądze od rosyjskich bogaczy.

godz. 22.16 - Boeing przeznaczy 2 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy

Ukraińska agencja Interfax przekazała, że Boeing przekaże 2 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy.

godz. 22.02 - Ukraina: alarmy przeciwlotnicze w wielu miastach

Alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w czwartek wieczorem w wielu miejscach Ukrainy, w tym: Kijowie, Charkowie i Lwowie – poinformował portal Suspilne.

Syreny zabrzmiały także w Żytomierzu, Dnieprze, Wasylkowie w obwodzie kijowskim, Słowiansku w obwodzie donieckim.

Były też alarmy przeciwlotnicze w obwodach czernihowskim, chmielnickim, winnickim, iwanofrankiwskim, rówieńskim, tarnopolskim i na Wołyniu.

godz. 22.01 - Kolejne wideo z ostrzału Energodaru

godz. 22.00 - Ukraina zablokowała połączenia z ukraińskich kart SIM do Rosji

godz. 21.46 - Przeżyła bombardowanie szkoły w Czernihowie. Apeluje do innych, by dzielili się swoimi doświadczeniami

Dziecko, które przeżyło bombardowanie szkoły w Czernihowie nakręciło wideo na Instagram. Błaga w nim wszystkich, by dzielili się swoimi doświadczeniami podczas wojny z Rosją. Mówi, że nie wie, czy inne dzieci przeżyły. Dziewczynka pyta o swoją przyjaciółkę, ponieważ "nie odpowiada w mediach społecznościowych"

godz. 21.34 - Ukrinform: wojska rosyjskie łamią prawo humanitarne

Agencja Ukrinform informuje, że wojska rosyjskie łamią prawo humanitarne, przewożąc broń w samochodach z symbolami Czerwonego Krzyża.

godz. 21.32 - Strzały i syreny alarmowe słychać w Energodarze

godz. 21.19 - Charków po kolejnych ostrzałach

W Internecie pojawiają się kolejne materiały pokazujące zniszczenia w Charkowie po kolejnych rosyjskich atakach.

godz. 21.10 - Siły specjalne Ukrainy: zniszczyliśmy 10 kolejnych rosyjskich wozów bojowych w Hostomelu

Wciąż trwają walki o kontrolę nad miastem Hostomel. Siły specjalne Głównego Zarządu Wywiadu MON Ukrainy informują o zniszczeniu kolejnych 10 wozów bojowych Rosjan.

godz. 21.07 - Szef ukraińskiego MSZ apeluje o dostarczenie Ukrainie samolotów bojowych

Szef ukraińskiej dyplomacji apeluje o dostarczenie Ukrainie samolotów bojowych. Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że ukraińska armia "bohatersko broni nieba", ale Rosja ma przewagę. "Jak mogą teraz spać nasi partnerzy, którzy jeszcze nie dostarczyli Ukrainie samolotów bojowych? Podczas gdy dzieci w Mariupolu, Chersoniu, Charkowie i innych miastach siedzą w piwnicach, chroniąc się przed bombami? Możecie podjąć tę decyzję już teraz. Zróbcie to" - wezwał minister spraw zagranicznych Ukrainy.

godz. 21.00 - Departament Obrony USA: 70 z 480 rosyjskich pocisków wystrzelono z Białorusi

Nexta powołując się na Departament Obrony USA informuje, że 70 z 480 pocisków wystrzelonych na Ukrainę w pierwszym tygodniu wojny wystrzelono z Białorusi.

Ponadto:

 • 230 pocisków wystrzelono z mobilnych wyrzutni, które Rosja przywiozła na Ukrainę,
 • 160 wystrzelono z Rosji,
 • 10 z rosyjskich okrętów wojennych na Morzu Czarnym.

godz. 20.43 - Mińsk: w cerkwi zatrzymano kobiety modlące się o pokój

W mińskiej prawosławnej katedrze Świętego Ducha zostały zatrzymane kobiety modlące się o pokój i powstrzymanie wojny na Ukrainie. Modlitwa o pokój została zaanonsowana na profilach "Związek matek" i "Chrześcijańska wizja" na portalach społecznościowych Facebook i Telegram. Zgromadziły się na niej kobiety przeciwne wojnie, którą Rosja wszczęłą przeciwko Ukrainie, i zaangażowaniu w nią Białorusinów. Do świątyni weszli milicjanci i ubrani po cywilnemu przedstawiciele służb, którzy zatrzymali co najmniej trzy kobiety. Na kanale "Związku matek" na Telegramie pojawiła się informacja, że zatrzymane w świątyni osoby podczas modlitwy klęczały, nie miały ze sobą żadnych transparentów.

godz. 20.30 - Stany Zjednoczone nakładają kolejne sankcje na osoby związane z Putinem

Jak informuje agencja Reutera, Stany Zjednoczone nakładają sankcje na Dmitrija Pieskowa, rzecznika rosyjskiego dyktatora, a także 19 rosyjskich biznesmenów i 47 osób z nimi związanych.

godz. 20.15 - USA nie planuje zakazać lotów nad Ukrainą

Jen Psaki, rzecznik prasowa Białego Domu, przekazała, że Stany Zjednoczone nie planują wprowadzać zakazu lotów nad Ukrainą. - To może doprowadzić do wojny z Rosją - dodała. Psaki zaznaczyłą również, że prezydent Joe Biden nie będzie rozmawiał z Władimirem Putinem, gdy wojska rosyjskie znajdują się na Ukrainie.

godz. 20.06 - UE: uzgodniono przepisy o „czasowej ochronie” uchodźców z Ukrainy

Państwa Unii Europejskiej zgodziły się na wprowadzenie przepisów o „czasowej ochronie” uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy. W czwartek porozumieli się w tej sprawie ministrowie spraw wewnętrznych krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli.

„Historyczna decyzja Rady UE ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. UE zapewni tymczasową ochronę osobom uciekającym przed wojną z Ukrainy. UE jest zjednoczona, aby ratować życie!” – napisała na Twitterze unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Decyzję w rozmowie z dziennikarzami skomentował w czwartek w Brukseli wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.

„Jest to historyczne porozumienie. Został uruchomiony mechanizm ochrony czasowej. (…) Wszystkie państwa członkowskie chciały pokazać swoją jedność i solidarność z Ukrainą. (…) Cieszymy się, że ten tekst został wypracowany jednomyślnie, a polskie poprawki zostały uwzględnione” – przekazał wiceminister.

Dodał, że chodzi o jak najszybsze objęcie uchodźców z Ukrainy opieką i włączenie ich w system edukacji, jak i system opieki zdrowotnej i społecznej UE.

„Ta decyzja otwiera tak na dobrą sprawę zarówno dostęp do rynku pracy, do służby zdrowia, do edukacji, a także do świadczeń socjalnych osób nią objętych we wszystkich państwach członkowskich. Te osoby, które uciekają, mogą wszędzie o taki status wystąpić” – zaznaczył Grodecki.

godz. 19.20 - Sztab Generalny Ukrainy: wojsko białoruskie otrzymało rozkaz przekroczenia granicy

Według informacji Sztabu Generalnego Ukrainy, jednostki wojskowe z Białorusi otrzymały rozkaz przekroczenia granicy Ukrainy. Dowód nakazu bojowego zostanie ujawniony przez stronę ukraińską po przekroczeniu granicy.

Sztab generalny poinformował, że na terenie Białorusi, po drugiej stronie granicy ukraińsko-białoruskiej, w zalesionym terenie znajduje się 38 samodzielna brygada szturmowa.

Według Sztabu Generalnego Ukrainy morale i stan psychiczny białoruskich wojskowych są bardzo niskie. "Oficerowie i żołnierze nie chcą odgrywać roli rosyjskich najemników. Znaczna ich część domagała się rozwiązania umów, z których większość wygasa w maju" - czytamy we wpisie na Facebooku ukraińskiego sztabu.

godz. 19.18 - Stany Zjednoczone przeznaczą 10 mld dolarów na wsparcie Ukrainy i krajów wschodniej flanki NATO

Niespełna połowę tych środków otrzyma Pentagon na wsparcie militarne Ukrainy. Reszta zostanie przeznaczona głownie na działalność humanitarną, pomoc uchodźcom i wsparcie sojuszników. Biały Dom przekazał wniosek w tej sprawie do Kongresu. Pakiet finansowy dla Pentagonu w wysokości 4 miliardów 800 milionów, o który wnioskuje Biały Dom, zawiera kwotę 1 miliarda 800 milionów na obecność wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO.

Kolejny 1 miliard 250 milionów zostanie przeznaczone na operacje wywiadowcze, cyberbezpieczeństwo i tajne programy. Pentagon otrzyma również 550 milionów dolarów na uzupełnienie w magazynach uzbrojenia przekazanego Ukrainie oraz 1,2 miliarda na dodatkowe uzbrojenie dla tego kraju. W ramach 5 miliardów dolarów dla Departamentu Stanu, 2 miliardy 750 milionów przewidziano na pomoc humanitarną i na pomoc uchodźcom. 500 milionów otrzymają państwa wschodniej flanki NATO i Ukraina w ramach pomocy wojskowej.

Dodatkowo Amerykanie przeznaczą 1 miliard 750 milionów na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy i państw regionu, dotkniętych przez kryzys. W ramach środków Departamentu Stanu są także fundusze dla Polski. Dodatkowo 51 milionów dolarów otrzyma zespół, którego zadaniem będzie zidentyfikowanie i objęcie sankcjami majątków rosyjskich oligarchów.

godz. 19.12 - Sumy: mieszkańcy bez ogrzewania, prądu i wody

Dwie eksplozje w m. Sumy uszkodziły elektrociepłownię i podstację elektryczną. Mieszkańcy miasta informują, że zostali bez ogrzewania, wody i prądu.

godz. 19.02 - Ministerstwo Zdrowia Ukrainy: Ponad 500 zagranicznych lekarzy i pielęgniarek jest gotowych udzielać pomocy medycznej na Ukrainie

Według resortu, na stronie, gdzie można się zarejestrować do pracy na Ukrainie, zapisało się już ponad 500 osób z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Turcji, Azerbejdżanu, Izraela USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, RPA, Indii, Jordanii i Brazylii.

Ministerstwo podało, że rejestracja jest cały czas otwarta i nadal można zgłaszać się do pomocy poszkodowanym na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę.

godz. 18.46 - Podolyak: są decyzje o organizacji korytarzy humanitarnych

Zakończyła się druga runda negocjacji. Niestety wyniki, jakich potrzebuje Ukraina, nie zostały jeszcze osiągnięte. Jest rozwiązanie tylko dla organizacji korytarzy humanitarnych... - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy.

godz. 18.43 - Doradca prezydenta Ukrainy: negocjacje z Rosją zakończone. Będzie trzecia tura

Jak informuje agencja Interfax-Ukraina, Mykhaylo Podolyak, doradca prezydenta Ukrainy, przekazał, że druga tura negocjacji rosyjsko-ukraińskich została zakończona. Ma być także trzecia tura rozmów.

godz. 18.39 - Putin: Rosja i Ukraina to jeden naród

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że "Rosja i Ukraina to jeden naród". Rosyjski dyktator, który 24 lutego dokonał inwazji na Ukrainę dodał, że "operacja militarna na Ukrainie postępuje zgodnie z planem" - informuje agencja AFP.

godz. 18.37 - Ukraińcy palą rosyjskie czołgi

W Internecie opublikowano filmik, na którym widać, jak w rejonie Mikołajowa obywatele ukraińscy podpalili rosyjskie czołgi.

godz. 18.34 - Unian: lotnictwo rosyjskie zbombardowało Sumy

Rosyjskie lotnictwo zbombardowało w czwartek miasto Sumy. W mieście nie ma prądu, wody, gazu i ogrzewania – poinformowała agencja Unian.

Według agencji do ataku doszło o godz.18.30 czasu lokalnego (17.30 czasu polskiego).

godz. 18.27 - Mołdawia chce dołączyć do UE

Mołdawia złożyła formalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. Wcześniej na podobny krok zdecydowały się Gruzja i Ukraina.

godz. 18.25 - Pożar w firmie produkującej piankę montażową

W obwodzie kijowskim, rosyjskie pociski trafiły w przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i magazynowaniem pianki montażowej. Pożar objął powierzchnię 10 tys. m2 i budynki administracyjne.

godz. 18.17 - Oficjalnie: rośnie liczba ofiar po atakach na Czernihów

Jak informuje Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, w wyniku ataków lotniczych na Czernihów, dotąd z gruzów usunięto ciała 33 zabitych i 18 rannych. Z powodu ciężkich ostrzałów akcje ratownicze zostały czasowo zawieszone.

godz. 18.14 - Walki o Energodar

godz. 18.06 - Alarm przeciwlotniczy w Kijowie

W mieście słychać syreny alarmowe. Wszyscy mieszkańcy mają udać się do schronów.

godz. 18.05 - Ukraińska Prawda: ponad 40 zabitych w Chersoniu

Ponad 40 osób zginęło w zajętym przez wojsko rosyjskie Chersoniu – poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalnych korespondentów.

Według portalu władze miasta mówią o katastrofie humanitarnej oraz apelują do władz i żołnierzy ukraińskich o utworzenie "zielonego korytarza".

godz. 17.46 - Energodar pod ostrzałem artyleryjskim

godz. 17.41 - Ikea wycofuje się z Rosji. Mieszkańcy ruszyli na zakupy

W Internecie krążą filmiki, które pokazują, jak Rosjanie w panice kupują wszystkie towary w sieci IKEA. To reakcja mieszkańców na informację szwedzkiego przedsiębiorstwa, które wycofuje się z rosyjskiego rynku.

godz. 17.36 - Prezydent Ukrainy: chcę rozmawiać bezpośrednio z Putinem

Wołodymyr Zełeński mówi, że "chcę rozmawiać bezpośrednio z Putinem. To jedyny sposób na zatrzymanie wojny". - Jestem gwarantem konstytucji, Ukraina chce sama decydować o sobie i ma do tego prawo - zaznacza. Prezydent Ukrainy dodaje, że gdyby nie był prezydentem "walczyłbym teraz w obronie terytorialnej". Zełeński podkreśla również, że "jeżeli teraz nie zatrzymamy Rosji, to ona dojdzie do muru berlińskiego".

godz. 17.34 - Mariupol w ogniu

Z relacji świadków wynika, że na ulicach Mariupola toczą się ciężkie walki. Wiele budynków płonie.

Rada Miasta Mariupola: Sytuacja jest trudna. Miasto jest pozbawione elektryczności, wody i ogrzewania z powodu ciągłych rosyjskich ostrzałów. Ekipy samorządowe dostarczają paliwo do generatorów, aby zaopatrywać w energię elektryczną szpitale miejskie, zapewniając w ten sposób opiekę w nagłych wypadkach.

godz. 17.32 - Prezydent USA zapowiada kolejne sankcje dla rosyjskich oligarchów

Joe Biden zamierza nałożyć sankcje na wielu „rosyjskich oligarchów” i ich rodziny, w tym zakaz podróżowania do Stanów Zjednoczonych - informuje Bloomberg.

godz. 17.31 - Gruzja złożyła wniosek o członkostwo w UE

Gruzja złożyła wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. Dokument podpisał premier Irakli Garibaszwili, który nazwał tę decyzję „historycznym krokiem na drodze integracji europejskiej”.

Wcześniej podobny wniosek złożyła Ukraina. Prośba Kijowa została zarejestrowana w Brukseli i wszczęto procedurę rozpatrywania. Niezależni komentatorzy podkreślają, że wpływ na decyzje obu krajów ma wojskowa agresja Rosji.

godz. 17.21 - Minister edukacji Ukrainy: Rosjanie zniszczyli ponad 160 placówek oświaty, szkół i przedszkoli

Do czwartku w wyniku działań wojsk rosyjskich na Ukrainie całkowicie lub częściowo zniszczono ponad 160 placówek oświaty, szkół różnych szczebli i przedszkoli - ogłosił ukraiński minister edukacji i nauki Serhij Szkarłet.

"Najeźdźca codziennie zadaje miażdżące i okrutne ciosy w nasz kraj. Niszczy przedszkola i szkoły, uczelnie i uniwersytety, drogi, fabryki, ale przede wszystkim niszczy ludzi. Każdego dnia rosyjski wróg otwarcie i systematycznie kieruje rakiety, bomby i ogień artyleryjski na pokojowe miasta i infrastrukturę cywilną" - napisał Szkarłet na swoim Facebooku.

godz. 17.16 - Kijów: zestrzelono rosyjski pocisk manewrujący

Obrona powietrzna Kijowa zestrzeliła nad miastem pocisk manewrujący rosyjskiego wojska.

godz. 17.08 - Siatkówka: pomoc dla polskich zawodników wracających z Ukrainy, Rosji i Białorusi

Polska Liga Siatkówki, przy współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, zmodyfikowała przepisy, by polskie siatkarki i siatkarze wracający z Ukrainy, Rosji i Białorusi mogli jeszcze w tym sezonie zagrać w PlusLidze i TAURON Lidze.

godz. 17.06 - Czołgi w Buczy

Naoczni świadkowie doliczyli się 20 czołgów w miejscowości Bucza, znajdującej się w obwodzie kijowskim.

godz. 17.00 - Łódzkie i warszawskie zoo pomagają ukraińskim ogrodom zoologicznym

W środę po południu z Łodzi wyjechał pierwszy transport z pomocą humanitarną dla ukraińskich ogrodów zoologicznych. Wszystko dzięki zaangażowaniu pracowników zoo z Łodzi i Warszawy. W paczkach znalazły się m.in. specjalistyczne nosze dla zwierząt, karma, opatrunki, płyny fizjologiczne i ubrania dla lekarzy weterynarii.

Oprócz materiałów pozwalających zadbać o dobrostan zwierząt, na Ukrainę wysłano materace, koce i jedzenie dla opiekunów, którzy towarzyszą swoim podopiecznym przez całą dobę.

Oprócz łódzkiego i warszawskiego ZOO do akcji przyłączyło się kilkanaście ogrodów zoologicznych z całej Polski. 

Pomóc można także wpłacając pieniądze na internetową zbiórkę - TUTAJ.

 

godz. 16.52 - Rosyjski gigant naftowy wzywa do wstrzymania wojny na Ukrainie

Jak przekazuje agencja AFP, Lukoil, rosyjski gigant naftowy wzywa do wstrzymania wojny na Ukrainie.

godz. 16.45 - Ochtyrka: płonie elektrociepłownia

Jak informuje Nexta, w Ochtyrce bomba spadła na elektrownię cieplną.

godz. 16.41 - Instrukcja dla uchodźców z Ukrainy

godz. 16.39 - Kolejne wybuchy w Charkowie

godz. 16.36 - Czernihów: po rosyjskich atakach lotniczych spod gruzów wydobyto ciała 22 osób

godz. 16.35 - Negocjacje rosyjsko-ukraińskie. Kluczowe postulaty Ukrainy

 • Natychmiastowe zawieszenie broni
 • Rozejm
 • Korytarze humanitarne do ewakuacji ludności cywilnej ze zniszczonych lub stale ostrzeliwanych wiosek/miast.

godz. 16.32 - Rakiety spadają na Charków

godz. 16.25 - Nieustanny ostrzał Mariupola

godz. 16.11 - Doradca prezydenta Ukrainy: rozpoczęły się negocjacje ze stroną rosyjską

godz. 16.06 - AFP: rozpoczęły się rozmowy o zawieszeniu broni

Jak informuje agencja AFP, powołując się na ukraińskiego urzędnika, rozpoczęły się rozmowy o zawieszeniu broni z Rosją.

godz. 16.04 - Pożar w Mariupolu

godz. 16.03 - 3 zabitych, 4 rannych w ataku na szpital w Wasylówce

Trzy osoby zginęły, a cztery zostały ciężko ranne w wyniku ostrzelania przez wojsko rosyjskie szpitalu w Wasylówce w obwodzie zaporoskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na wpis administracji obwodu zaporoskiego na Telegramie.

Wojsko rosyjskie ostrzelało we wtorek i środę oddziały chirurgiczny i sanitarny szpitalu intensywnej opieki medycznej.

Według władz obwodowych straty materialne w wyniku ataku są znaczne, uszkodzone zostały pomieszczenia oddziałów reanimacji, chirurgii oraz izby przyjęć. Są też problemy z zaopatrzeniem w wodę, prąd i ogrzewanie.

godz. 16.01 - Prezydent Francji po rozmowie z Putinem: najgorsze dopiero nadejdzie

Emmanuel Macron uważa, że "najgorsze dopiero nadejdzie" w sprawie Ukrainy - zakomunikował Pałac Elizejski po dzisiejszej rozmowie telefonicznej francuskiego przywódcy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Jak podało biuro prezydenta Francji, Władimir Putin "wyraził dużą determinację, aby kontynuować ofensywę, której celem jest opanowanie całego terytorium Ukrainy".

godz. 15.55 - Eksplozja w Czernihowie

godz. 15.53 - Mer Buczy: koło Kijowa od 4 godzin trwa bój z Rosjanami

W Buczy koło Kijowa od czterech godzin trwają walki z siłami rosyjskimi - poinformował mer miasteczka Anatolij Fedoruk w czwartek, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. "Bucza to ukraińskie miasto. Trwają walki na podejściach do niego. Wróg przebił się na niektórych kierunkach, nadal trwają walki uliczne. Siły zbrojne Ukrainy stawiają godny opór. Wypychają wroga z miasta na otwarte pole, aby go tam zniszczyć. (...) Walki nie ustają od czterech godzin" - powiedział Fedoruk. "Mieszkańcy są w schronach. Nie ma paniki. Miasto jest pod kontrolą. Trzymamy się" – dodał mer.

godz. 14.41 - Prezydent Duda: Jesteśmy na początku drogi

Wojna na Ukrainie wywołała także kryzys u nas - kryzys uchodźczy. Nigdy do tej pory nie zetknęliśmy się z nim na taką skalę. Dziękuję, że udaje nam się z tym radzić, ale jesteśmy dopiero na początku tej drogi - powiedział dziś prezydent Polski.

godz. 14.30 - Postępy rosyjskiej armii według Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii

godz. 14.22 - Zachodnie firmy opuszczają Rosję

Z rosyjskiego rynku wycofują się zachodnie firmy. Część zagranicznych przedsiębiorstw podejmuje taką decyzję w związku z sankcjami, ale są i tacy, którzy w ten sposób wyrażają solidarność z Ukrainą. 24 lutego Władimir Putin wydał rozkaz zaatakowania Ukrainy. Jego działania potępił świat i nałożył na Rosję sankcje.

Wstrzymanie produkcji w Rosji ogłosiły światowe koncerny samochodowe. Rezygnują ze współpracy z rosyjskimi firmami także producenci podzespołów i części do aut. Zawieszają współpracę firmy z branży naftowej, gazowej, lotniczej, elektronicznej i metalurgicznej. Opuszczają Rosję znane firmy produkujące meble, napoje chłodzące, koncerny odzieżowe i sieci handlu spożywczego. Blokują swoje usługi na rosyjskim rynku dystrybutorzy i producenci filmów.

W ocenie rosyjskich analityków, w najbliższych tygodniach rosyjskie firmy odczują brak zagranicznych kooperatorów, a klienci zaczną dostrzegać uszczuplenie asortymentu, a także pogorszenie jakości oferowanych produktów. Zdaniem analityków, konsekwencją będzie także wzrost bezrobocia i wstrzymanie działalności części zakładów, a dalszej perspektywie bankructwo.

godz. 14.12 - Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: "Wróg nadal ponosi straty"

Rosyjskie siły okupacyjne używają bomb kasetowych i odłamkowych do bombardowania zaludnionych obszarów wbrew normom międzynarodowego prawa humanitarnego -  podał w czwartek na Facebooku sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

godz. 14.09 - Para Prezydencka spotkała się z samorządowcami ws. działań humanitarnych na rzecz uchodźców z Ukrainy

godz. 13.37 - Rosyjski ostrzał Czernihowa - zniszczone bloki mieszkalne

Rosjanie ostrzelali dzielnicę mieszkalną w Czernihowie - zniszczeniu uległy wielopiętrowe budynki. Trwa akcja ratunkowa. Rosja w ramach agresji prowadzonej przeciwko Ukraińcom kontynuuje bombardowanie obiektów cywilnych. Rosyjskie rakiety spadają też na inne ukraińskie miasta.

Rakiety uderzyły w budynki mieszkalne w centrum Czernihowa. Świadkowie - okoliczni mieszkańcy udostępniają w internecie nagrania z obrazami zniszczenia. Widać na nich pożary, gruzy i zgliszcza osiedla mieszkaniowego. Jeden ze świadków relacjonuje: „Trafiło w blok. Ludzie tu w kolejce do apteki stali. Co się dzieje?! Tego Rosjanie nie pokażą w telewizji.”

W ostatnich godzinach rakiety spadały też na Kijów, Charków i wiele innych mniejszych miast i miejscowości. Trwa ostrzał Mariupola. Poprzez ataki rakietowe Rosjanie chcą zastraszyć ludność cywilną - podkreśla przedstawiciel biura prezydenta Ołeksij Arestowycz. Jak zaznacza, taka taktyka z czysto wojskowego punktu widzenia nie ma sensu, a jedyny jej cel to zastraszenie miejscowej ludności, psychologiczne złamanie Ukraińców.

W wyniku trwających od zeszłego tygodnia rosyjskich ataków na Ukrainę zginęło ponad 2 tysiące cywilów.

godz. 13.21 - Z-ca burmistrza Chersonia: Zbliżamy się do katastrofy humanitarnej

- Zbliżamy się do katastrofy humanitarnej. Jest zbyt mało żywności, całe miasto jest okupowane, kontroluje je armia rosyjska - mówi zastępca burmistrza Chersonia na antenie TVN24.

Mężczyzna dodaje, że wielu żołnierzy rosyjskich weszło do miasta. - Jesteśmy pod okupacją. Potrzebujemy korytarza humanitarnego dla żywności, ale trzymamy się - dodaje. Wiceburmistrz Chersonia przekazał, że od dwóch dni w mieście nie toczą się już walki. Jego zdaniem teraz Rosjanie będą chcieli narzucić swój samorząd. - Co będzie dalej, nie wiem. Teraz w Chersoniu nikt nie jest bezpieczny - dodał.

godz. 13.15 - Atak na wieś w pobliżu Charkowa

Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych informuje o ataku na wieś Jakowliwka w obwodzie charkowskim. "Bomby zniszczyły co najmniej 30 prywatnych domów, a także zniszczyły prywatne samochody i budynki gospodarcze. 7 osób zostało rannych, 10 osób zostało uratowanych z gruzów. Niestety 3 naszych rodaków zginęło" - informują służby.

godz. 13.00 - Prezydent Francji rozmawiał po raz kolejny z Putinem

Prezydent Francji Emmanuel Macron kolejny raz rozmawiał z Władimirem Putinem. Jak donosi agencja AFP, połączenie trwało 90 minut. 

godz. 12.57 - Mariupol otoczony przez wojska rosyjskie

Mariupol - prawie półmilionowe miasto portowe na południu Ukrainy - jest otoczony przez wojska rosyjskie - powiedział doradca ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko, cytowany przez agencję Reutera.

"Okupanci chcą zamienić Mariupol w oblężony Leningrad" – powiedział Heraszczenko, odnosząc się w ten sposób do oblężenia i blokady przez Niemców w czasie II wojny światowej sowieckiego miasta, w którym zginęło wówczas około 1,5 miliona osób.

godz. 12.53 - Francja: na znak solidarności z Ukrainą zabiły dzwony w katedrach, między innymi w paryskiej Notre-Dame

We Francji o godzinie dwunastej na znak solidarności z Ukrainą zabiły dzwony w katedrach, między innymi w paryskiej świątyni Notre-Dame. Dzwony zabrzmiały przez siedem minut, nawiązując symbolicznie do trwającej ósmy dzień wojny na Ukrainie.

W Paryżu zabrzmiał najstarszy i największy dzwon katedry Notre-Dame, 13-tonowy dzwon "Emmanuel", który ocalał z pożaru świątyni w 2019 roku. Paryska diecezja poinformowała, że było to "wezwanie do pokoju w Europie".
Dzwony zabiły również w innych katedrach we Francji - między innymi w Dijon, Saint-Autun i Lyonie.

"Tym sposobem wyrażamy naszą solidarność z narodami, które zmagają się z tą wojną i walczą o życie, organizując opór przeciwko silniejszej od nich władzy i mierząc się z wojną" - napisało w oświadczeniu europejskie stowarzyszenie architektów katedr, które zorganizowało akcję.

godz. 12.38 - Dodatkowe wsparcie dla Ukrainy - 16 tys. ochotników

Już wkrótce na Ukrainę przyjedzie około 16 000 ochotników wojskowych z różnych krajów, aby pomóc nam w walce z rosyjską inwazją - podają ukraińskie źródła.

godz. 12.20 - IKEA zawiesza działalność w Rosji i na Białorusi

godz. 12.11 - Japonia zamrozi majątek oligarchów

Japonia zamierza zamrozić aktywa rosyjskich i białoruskich oligarchów - poinformowała Agencja Reutera, powołując się na źródła w unijnych strukturach. Władze Japonii koordynują działania w tym zakresie z Unią Europejską. Wcześniej japońskie władze zapowiedziały dołączenie do sankcji obejmujących rosyjski sektor bankowy.

W Japonii powstaje lista oligarchów z Rosji i Białorusi, którzy mają aktywa w tym kraju. Na razie nie wiadomo, na jak daleko idące sankcje zdecydują się japońskie władze. W tej materii prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Unii Europejskiej w celu koordynacji działań. Dziś jedna z japońskich sieci sklepów zapowiedziała pomoc finansową i zapewnienie pracy dla 100 ukraińskich rodzin, które w wyniku rosyjskiej inwazji musiały opuścić Ukrainę. Władze Japonii wyraziły chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy. Nie określono jednak skali wsparcia. Wiadomo, że w pierwszej kolejności pomoc udzielona ma być rodzinom i bliskim 1900 Ukraińców mieszkających w Japonii.

godz. 12.05 - Region czernichowski: zatrzymano ofensywę sprzętu okupanta

Obrońcy Dowództwa Operacyjnego "Północ" zatrzymali ofensywę sprzętu okupanta.

godz. 12.00 - Prezydent Ukrainy: Zachowujemy linie obrony

Ukraińska armia odpiera ataki wroga, a Ukraina się broni i będzie bronić - zapewnił ukraiński prezydent w przemówieniu. Jak mówił, Ukraina utrzymuje swoje strategiczne pozycje na froncie.

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że Ukraińcy nie oddadzą swojej godności i wolności, nie przestraszą się i nie poddadzą. Jak podkreślił, Ukraina utrzymuje swoje linie obrony, a Rosjanie nie mają strategicznych sukcesów. Ukraiński prezydent powiedział, że ukraińska obrona spowodowała, iż okupanci byli zmuszeni do zmiany swojej taktyki. „Rakietowo- bombowe uderzenia w nasze miasta to z ich strony przyznanie się, że nie mogli dokonać niczego istotnego.” - zaznaczył.

Ukraińska armia podała, że straty bojowe Rosjan wynoszą: 9 tysięcy żołnierzy, 217 czołgów, 900 pojazdów opancerzonych, 30 samolotów i 30 śmigłowców, 90 systemów artyleryjskich, 11 systemów obrony lotniczej, 374 samochody i 2 kutry. Rosjanie zdobyli m.in. Chersoń i Berdiansk na południu kraju. Koncentrują swoje siły w pobliżu Kijowa. Dokonują ostrzałów rakietowych m.in. ukraińskiej stolicy, ale też Charkowa, czy Mariupola.

godz. 11.55 - Rosyjskie firmy otwierają konta w chińskich bankach

W obliczu sankcji nałożonych na rosyjski sektor bankowy po inwazji Rosji na Ukrainę, coraz więcej rosyjskich firm chce otworzyć konta w chińskich bankach państwowych - informuje agencja Reutera, powołując się na pragnącego zachować anonimowość pracownika jednego z nich. Rośnie zainteresowanie kontami walutowymi denominowanymi w juanach.

Według informatora Agencji Reutera w moskiewskim oddziale jednego z największych chińskich banków państwowych, w ciągu ostatnich dni ponad 200 firm złożyło zapytania o możliwość otwarcia konta. Według innych źródeł rośnie zainteresowanie kontami, na których środki denominowane są w chińskiej walucie. W stolicy Rosji działa kilka największych chińskich banków, w tym Bank of China. Ze względu na postępujące sankcje wobec rosyjskiego sektora bankowego i odcięcie wielu rosyjskich banków od systemu SWIFT część rosyjskich przedsiębiorstw chce zakładać konta w chińskich bankach. Reuter cytuje też chińskiego biznesmena, prowadzącego interesy w Rosji, według którego sankcje spowodują zwrot rosyjskich przedsiębiorstw w kierunku Chin i chińskiej waluty.

godz. 11.52 - Statek towarowy na Ukrainie został trafiony rakietą. Zginął jeden członek załogi

godz. 11.45 - Niebezpieczne tereny w okolicach Kijowa

Siły ukraińskie informują o trzech najbardziej niebezpiecznych rejonach w okolicach Kijowa. Mowa o autostradzie żytomierskiej, trasie Bucza-Irpiń-Gostomel oraz północnej części rejonu Wyszogród.

godz. 11.36 - Nalot w Mikołajewie

O zdarzeniu informuje NEXTA na Twitterze.

godz. 11.25 - Zniszczony rosyjski sprzęt w obwodzie Czernihów

godz. 11.12 - Dziś druga tura negocjacji

Jak podaje agencja TASS, druga tura negocjacji przedstawicieli Ukrainy i Rosji może rozpocząć się dziś w obwodzie brzeskim.

godz. 11.08 - Rosyjski desant zbliża się do Odessy

Ukraińcy deklarują gotowość do obrony miasta.

godz. 11.00 - Łódzkie dla Ukrainy

Do punktu recepcyjnego w Łodzi i do punktów informacyjnych dziennie zgłaszają się dziesiątki, a nawet setki osób. Nikt nie odchodzi bez pomocy - pisze na Twitterze wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

godz. 10.50 - Prezydent Zełenski rozmawiał z prezydentem Korei Południowej

"Będziemy nadal współpracować, budując koalicję antywojenną na całym świecie." - napisał prezydent Ukrainy. 

 

godz. 10.38 - Rosyjski myśliwiec-bombowiec zestrzelony

"Minus jeden, rosyjski myśliwiec-bombowiec SU-34 został właśnie zestrzelony przez aliancką jednostkę obrony powietrznej w pobliżu miasta Wołnowacha. Piloci tego samolotu dokonali barbarzyńskiego bombardowania ludności cywilnej i infrastruktury miasta. Chwała Ukrainie! Wygramy!" - przekazały ukraińskie siły wojskowe.

godz. 10.10 - Charków: ofiary wśród cywilów

W wyniku rosyjskich ataków w obwodzie charkowskim w ciągu minionej doby zginęły 34 osoby - podają służby medyczne. 285 osób jest rannych. Wśród ofiar śmiertelnych są dzieci.

W ostatnich dniach doszło do zmasowanych ataków na stolicę regionu. Oprócz Charkowa, obiektem ostrzałów i nalotów były też miasto Izium oraz wioski Jakowliwka i Choroszewe. Doszło też do wielu pożarów, do których miejscowa straż pożarna wyjeżdżała 30-krotnie. Saperzy byli też wzywani do neutralizacji pocisków, które nie wybuchły.

Z kolei w Mariupolu w obwodzie donieckim brakuje prądu i wody - podały władze tego obwodu.

godz. 10.02 - Mieszkańcy Charkowa licznie opuszczają miasto

godz. 9.39 - Łączne straty bojowe Rosjan od 24 lutego do 3 marca wyniosły w przybliżeniu:

 • ok. 9000 osób,
 • 217 czołgów,
 • 900 opancerzonych wozów bojowych,
 • 90 systemów artyleryjskich,
 • 42 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe,
 • 11 systemów obrony przeciwlotniczej,
 • 30 samolotów,
 • 31 śmigłowców,
 • 374 pojazdy wojskowe,
 • dwie jednostki pływające,
 • 60 cystern,
 • trzy bezzałogowe statki powietrzne

O stratach poinformował na Telegramie ukraiński sztab generalny. 

godz. 9.28 - Kolejny atak w Kijowie

O zdarzeniu informuje NEXTA na Twitterze.

godz. 9.19 - Pierwsza rosyjska armia pancerna, elitarna jednostka dekorująca parady na Placu Czerwonym, została pokonana pod Charkowem

godz. 9.11 - Prawie 600 tys. Ukraińców bezpiecznych w Polsce

Blisko 600 tysięcy Ukraińców znalazło już schronienie w Polsce - informuje MSWiA na swoim Twitterze. 

godz. 9.10 - Irpień koło Kijowa zniszczony przez ataki

Jak podaje NEXTA, Irpień blisko Kijowa został zniszczony przez rosyjskie ataki.

godz. 9.03 - Rosyjska gospodarka traci na sankcjach

Kolejny dzień strat dla rosyjskiej gospodarki, silnie dotkniętej sankcjami za agresję na Ukrainę. W ciągu dwóch tygodni indeks śledzący notowania rosyjskich spółek na giełdzie w Londynie - The Dow Jones Russia GDR Index, spadł o 98 procent. Wartość 23 koncernów zmalała w sumie o ponad 500 mld dolarów. Tymczasem giełda w Moskwie nie działa kolejny dzień - dziś również nie zostanie otwarta w obawie o krach.

Odpowiedniki akcji w postaci certyfikatów depozytowych rosyjskich spółek w ciągu tygodnia odnotowały dwucyfrowe spadki. Sbierbank stracił 91 procent, Łukoil - 86,5 procent, Nowatek - 85 procent, Rosnieft - 72 procent, a Gazprom - 71,2 procent. Wczoraj giełdy w Londynie i Nowym Jorku zapowiedziały, że usuną rosyjskie spółki z notowań. Decyzja zostanie wprowadzona od 7 marca w Londynie, a Nowym Jorku - dwa dni później. Za dolara trzeba płacić ponad 100 rubli. Przed inwazją było to poniżej 80 rubli.
Z kolei agencje ratingowe Fitch i Moody's obniżyły status długu Rosji do "śmieciowego" po zachodnich sankcjach. W ubiegłym tygodniu na podobny krok zdecydowała się inna agencja ratingowa S&P. Fitch zmniejszył rating Rosji z poziomu B do BBB. Moody's obniżył ocenę o 6 stopni - z B3 do Baa3.

Poprzednim krajem, który zanotował tak duży i gwałtowny spadek wiarygodności kredytowej była Korea Południowa w czasie kryzysu azjatyckiego 1997 roku.

godz. 8.56 - Płonie baza paliwowa

Jak informuje Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Twitterze, płonie ostrzelana przez siły rosyjskie baza paliwowa w Czernihowie na północy Ukrainy. 

godz. 8.48 - Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie bez Rosji i Białorusi 

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski poinformował, że reprezentanci Rosji i Białorusi nie zostaną dopuszczeni do startu w zimowych igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie.

godz. 8.16 - Rzeznikow: 168 godzin walki przed rosyjską inwazją

Oleksij Reznikow, szef MON, na profilu ministerstwa napisał kilka słów zwracając się do Ukraińców. Zauważył, że kraj broni się już od 168 godzin przed rosyjską inwazją.  "Nikt. Bądź tego świadomy. Nikt. Ani w Rosji, ani na Zachodzie nie wierzyłem, że przetrwamy tydzień. Jedyni, którzy uwierzyli, to my z Tobą. Dwie trzecie Ukraińców do 24 lutego było pewne, że w przypadku inwazji na Rosję na pełną skalę staniemy. Dziś jest ich prawie 90%. Oto wynik bohaterstwa naszych obrońców i obrońców. Oto efekt profesjonalnych działań naszej komendy. To jest poświęcenie każdego z osobna." - czytamy.

Rzeznikow zaznaczył, że przed Ukrainą jeszcze wiele wyzwań, ale - według niego - Ukraina teraz bardziej niż kiedykolwiek ma powody, aby być pewna siebie.

Na pewno wygramy.

godz. 7.37 - Wojska rosyjskie próbują podejść do Kijowa z różnych kierunków

W porannym komunikacje Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych podaje, że Rosja próbuje prowadzić działania ofensywne na terytorium Ukrainy. Wojska rosyjskie próbują podejść do Kijowa z różnych kierunków i umacniać się w innych miejscach kraju. "Ze względu na brak postępu w większości rejonów siły okupanta sięgnęły po taktykę nocnych ostrzałów artyleryjskich dzielnic mieszkalnych w dużych miastach" - podano.

godz. 7.30 - Kazachstan: Nie popieramy żadnej ze stron

„Konflikt między Ukrainą a Rosją nie ma nic wspólnego z Kazachstanem. Nie popieramy żadnej ze stron” – powiedział wiceminister obrony Sułtan Kamaletdinov. 

godz. 7.22 - Spotify zamyka swoje biuro w Rosji

Spotify zamyka swoje biuro w Rosji na czas nieokreślony w odpowiedzi na to, co muzyczny serwis streamingowy określił jako "niesprowokowany atak Rosji na Ukrainę".

godz. 7.07: Zełeński do Dudy: "Damy radę!"

Andrzej Duda rozmawiał dziś z prezydentem Ukrainy, który zapewnił, że Ukraina nie podda się w walce z Rosją. "Andrzej, damy radę! Racja i sprawiedliwość są po naszej stronie. To oni mordują ludzi. My bronimy naszej Ojczyzny, naszych rodzin i naszych domów!" - powiedział Zełeński:

godz. 7.05 - Znowu syreny alarmowe

NEXTA informuje, że syreny alarmowe słychać w wielu dużych miastach na Ukrainie.

godz. 2.37 - Incydent nad Bałtykiem

Szwedzkie Siły Zbrojne poinformowały, że w środę 4 rosyjskie myśliwce na krótko wleciały na terytorium Szwecji nad Morzem Bałtyckim, wywołując szybkie potępienie ze strony szwedzkiego ministra obrony.

2 marca cztery rosyjskie myśliwce naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną. Szwedzkie siły powietrzne przeprowadziły operację z samolotami JAS39 Gripen jednostki szybkiej gotowości, która udokumentowała i nagrała incydent. Wojsko poinformowało, że dwa rosyjskie myśliwce SU27 i dwa SU24 na krótko weszły w szwedzką przestrzeń powietrzną na wschód od szwedzkiej wyspy Gotland na Morzu Bałtyckim.

godz. 2.19 - Eksplozje w Kijowie

Co najmniej 4 eksplozje odnotowano w Kijowie w nocy ze środy na czwartek. Z doniesień wynika, że dwa wybuchy miały miejsce w centrum miasta, a dwa kolejne niedaleko stacji metra. Późną nocą burmistrz Kijowa, Vitali Kliczko podziękował mieszkańcom za wytrzymałość i poprosił, by chronili się w domach lub schronach.

Alarmy przeciwlotnicze rozbrzmiewały w Kijowie i obwodzie kijowskim, Mikołajowie, Lwowie, Żytomierzu, Iwano-Frankowsku, Czernihowie i Czernihowie, wołyńskim, czerkaskim, kirowohradzkim, połtawskim, chmielnickim, Zaporożu i Odesie. 

godz. 1.17 - Ocalała z oblężenia Leningradu, zatrzymali ją policjanci

Rosyjska policja podobno zatrzymała również dobrze znaną ocalałą z oblężenia Leningradu Jelenę Osipową podczas antywojennego protestu w Sankt Petersburgu. Nagranie z aresztowania Osipowej, które do tej pory obejrzano ponad 4 miliony razy, pokazuje dwóch funkcjonariuszy usuwających 77-letnią artystkę i aktywistkę z tłumu. Tysiące ludzi w miastach w całej Rosji sprzeciwiało się groźbom policji i organizowało protesty przeciwko inwazji na Ukrainę. Władze mają niską tolerancję dla demonstracji i marszów, a uczestnictwo w nich może mieć poważne konsekwencje, w tym grzywny, aresztowania, a nawet pozbawienie wolności

godz. 1.05 - Dzieci zatrzymane przez rosyjską policję

Policja w Moskwie zatrzymała 2 kobiety i 5 dzieci, które chciały złożyć kwiaty pod ambasadą Ukrainy. Na fotografiach z zatrzymania widać było, że dzieci trzymają plakat z napisem „Nie dla wojny”. Dzieci w wieku od 7 do 11 lat były przetrzymywane z matkami w policyjnej furgonetce, zanim zostały przewiezione na posterunek policji. Zwolniono ich z izby zatrzymań kilka godzin później. Zatrzymani to: Ekaterina Zavizion i Olga Alter oraz 11-letnia Liza, 11-letnia Gosha, 9-letni Matvey, 7-letni David i 7-letnia Sofya.

(Fot. Alexandra Arkhipova / Facebook)

godz. 0.45 - Kraj jest nieinwestowalny

Dostawca MSCI ogłosił, że Rosja to kraj nieinwestowalny, co w konsekwencji prowadzi do tego, że Federacja Rosyjska została usunięta z indeksów wykorzystywanych przez zarządzających funduszami inwestycyjnymi. Decyzja prawdopodobnie doprowadzi do hurtowego dumpingu rosyjskich akcji przez zachodnich inwestorów.

godz. 0.43 - Netflix wstrzymuje wszystkie projekty w Federacji Rosyjskiej

Netflix juz na początku tygodnia poinformował, że nie będzie emitował jakichkolwiek materiałów propagandowych Federacji Rosyjskiej. Teraz ogłosił, że wstrzymuje wszystkie przyszłe projekty rosyjskie. Mowa choćby o realizowanym już serialu kryminalnym oraz trzech przygotowywanych produkcjach.

godz. 0.11 - Apel do zwykłych Rosjan

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował do zwykłych Rosjan. Zrobił to w ich ojczystym języku.

Dziś stoimy ramię w ramię ze wszystkimi Rosjanami, którzy nie chcą, aby ta niegodna wojna była prowadzona w ich imieniu, odważnie bronią pokoju w duchu odpowiedzialności i ogłaszają to zarówno w Rosji , jak i poza jej granicami.Podziwiam odwagę narodu ukraińskiego, który stawia opór pod ostrzałem. W imieniu Francuzów zwracam się do Prezydenta Zełenskiego o braterskie wsparcie Francji. Jest teraz twarzą honoru, wolności i odwagi”.

godz. 0.02 - Podsumowanie 7. dnia inwazji Rosji na Ukrainę

 • Stolica Ukrainy, Kijów, została ostrzelana, a siły rosyjskie wzmagają ofensywę i zbliżają siły do stolicy próbując ją otoczyć.
 • Rosyjscy spadochroniarze wylądowali w drugim mieście Ukrainy, Charkowie, po kilkudniowym bombardowaniu, w którym zabito lub zraniono dziesiątki cywilów. W środę zginęły kolejne cztery osoby, poinformowały lokalne władze, dodając, że miasto nadal jest pod kontrolą Ukrainy.
 • Rosja stwierdziła, że zdobyła strategicznie ważne południowe miasto Chersoń nad Morzem Czarnym. Amerykański wywiad i ukraińscy urzędnicy podali nieco inne wyjaśnienia
 • Strategicznie ważne miasto portowe Mariupol na Morzu Azowskim jest również podobno otoczone przez wojska rosyjskie. „Nie możemy nawet zabrać rannych z ulic, z mieszkań, bo ostrzał nie ustaje” – powiedział burmistrz.
 • Według ukraińskich służb ratunkowych ponad 350 ukraińskich cywilów zostało zabitych, a ponad 2000 rannych. Zniszczone zostały setki obiektów, w tym środki transportu, szpitale, przedszkola i domy.
 • Ukraina twierdziła, że w ciągu pierwszych sześciu dni inwazji Moskwy zginęło prawie 7000 żołnierzy rosyjskich.
 • Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że od początku kampanii na Ukrainie zginęło 498 rosyjskich żołnierzy, co jest pierwszym oświadczeniem w sprawie strat.
 • Zgromadzenie Ogólne ONZ przeważającą większością głosów przegłosowało ubolewanie nad inwazją Rosji na Ukrainę i wezwało do natychmiastowego wycofania swoich sił. Za rezolucją głosowało 141 z 193 państw członkowskich, 35 wstrzymało się od głosu, a pięć – Rosja, Białoruś, Syria, Korea Północna i Erytrea – głosowało przeciw.
 • Podobno w czwartek rozpocznie się druga runda rozmów. Rosyjski negocjator powiedział, że na porządku dziennym jest zawieszenie broni , ale Ukraina powiedziała, że żądania Moskwy są nie do przyjęcia i Rosja musi przestać bombardować ukraińskie miasta, zanim będzie można oczekiwać jakichkolwiek postępów.
 • Policja w Polsce ostrzegła, że fałszywe doniesienia o brutalnych przestępstwach popełnianych przez osoby uciekające z Ukrainy krążą w mediach społecznościowych po tym, jak polscy nacjonaliści zaatakowali i wykorzystali grupy ludzi z Afryki, Azji Południowej i Bliskiego Wschodu, którzy wczoraj w nocy przekroczyli granicę.
 • Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) potwierdził, że wszczyna śledztwo w sprawie sytuacji na Ukrainie.

Jarosław Kosmatka/Wiktoria Makowska

Wcześniejsze wydarzenia - W RELACJI LIVE TUTAJ

 

(Fot. facebook.com / Siły Zbrojne Ukrainy, Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Dmytro Kuleba)
Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies