Logo Radio Łódź
Ostrzeżenie
Strona zawiera materiały przeznaczone wy­łącz­nie dla osób dorosłych powyżej 18 roku życia.
Treści tych nie należy udostępniać osobom poniżej 18 roku życia.
Nie jestem pełnoletni, wracam na stronę główną

Jestem pełnoletni, przechodzę o artykułu

Potwierdzenie pełnoletności jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na zapoznanie się z publikacją.

Wojna na Ukrainie. 9. dzień rosyjskiej inwazji. Rosjanie ostrzelali elektrownię atomową na Zaporożu

Trwa 9. dzień wojny na Ukrainie. W nocy z czwartku na piątek Rosjanie zaatakowali największą elektrownię jądrową w Europie na Zaporożu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał świat do natychmiastowej reakcji, przypomniał, jak tragiczny w skutkach okazał się wybuch reaktora w Czarnobylu w 1986 roku.

STRONA WYMAGA ODŚWIEŻANIA - WCIŚNIJ F5

4 marca - piątek

godz. 22.56 - Zełenski po raz kolejny zdementował informację, że opuścił terytorium

"Zabawne jest to, że takie podróbki rozpowszechniają nie nawet propaganda, ale urzędnicy rządu Putina" - dodał prezydent Ukrainy. 

godz. 22.39 - W obwodzie charkowskim w rosyjskim ostrzale zginęło 188 osób

W obwodzie charkowskim od początku wojny z Rosją zginęło 188 osób, wśród nich 122 cywilów i pięcioro dzieci - poinformowała lokalna ukraińska policja.

Od 24 lutego zginęło tam 35 żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych, 14 żołnierzy obrony terytorialnej, 6 członków gwardii narodowej, 4 policjantów i 4 strażników granicznych. Ranne w wyniku ataku Rosjan zostały 394 osoby, w tym 290 cywilów. Zatrzymano 12 rosyjskich żołnierzy.

24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę. Według danych ONZ od zeszłego tygodnia, czyli od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zginęło 331 cywilów. Ukraińskie władze mówią natomiast o ponad dwóch tysiącach ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej.

godz. 22.30 - Prof. Gliński: "Musimy zrozumieć wreszcie, że zbrodnie wojenne stały się modus operandi wojny na Ukrainie"

godz. 22.25 - Louis Vuitton zamyka 124 sklepy w Rosji od niedzieli

Informacje podaje NEXTA, powołując się na agencję Reuters.

godz. 22.20 - Zełenski w nowym przemówieniu: „Walczymy dalej. Będziemy chronić nasz kraj. Uwolnimy naszą ziemię. Dziękujemy naszym bohaterom!"

godz. 22.05 - RCB: Premier Morawiecki przedłużył obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju do 15 marca włącznie - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Wśród najważniejszych zadań dla administracji w przypadku wprowadzenia tego stopnia alarmowego, jest: przegląd zasobów do wykorzystania w przypadku obrony oraz wdrożenie planów ciągłości działania po wystąpieniu ataku.
Stopień CHARLIE-CRP jest trzecim z czterech stopni. Czwarty stopień, DELTA-CRP, wyznacza administracji zadanie uruchomienia planów awaryjnych i przywracania funkcjonowania.

godz. 22.00 - Główne wysiłki okupantów są skoncentrowane na okrążeniu Kijowa i osłabieniu oporu w zablokowanych przez niego miejscowościach

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że wojska rosyjskie "prowadzą uderzenia przy użyciu pocisków i bomb na tereny zamieszkałe", używając systemów artyleryjskich, by niszczyć "krytyczną infrastrukturę i domy mieszkalne".

W pozostałych częściach kraju "bohaterską obronę prowadzi Czernihów". Na południu grupa sił ukraińskich "ochrania wybrzeże i pełni zadania w celu niedopuszczenia do okrążenia Mikołajowa". Sztab zapewnił, że nadal uderzenia prowadzi ukraińskie lotnictwo, a Rosjanie stracili 37 samolotów i śmigłowców.

godz. 21.30 - Ukraińskie siły podsumowują kolejny dzień wojny

godz. 21.20 - Rosjanie wycofali się i stoją na przedmieściach Mikołajowa

Mer Mikołajowa Witalij Kim informuje w nagraniu, że Rosjanie wycofali się i stoją na przedmieściach. Dodatkowo wysyła pozdrowienia do mieszkańców Chersonia, którzy nie przyjęli rosyjskiej "pomocy humanitarnej" i nakazuje okupantom wracać do siebie.

godz. 21.00 - BBC wycofuje swoich dziennikarzy z Rosji

Ma to związek z podpisaną ustawą wprowadzającą wysokie kary więzienia dla każdego, kto publikuje rzekomo "fałszywe informacje" na temat rosyjskich sił zbrojnych. Według Agencji Reuters nowa regulacja ma być narzędziem "w wojnie informacyjnej z Zachodem w związku z konfliktem w Ukrainie". Kary mogą wynieść nawet do 15 lat więzienia.

godz. 20.56 - Zełenski dziękuje za wsparcie 

godz. 20.53 - Ukraiński pilot wojskowy nagrał wiadomość wideo do Rosjan!

godz. 20.48 - Blokada Twittera w Rosji

Nexta informuje o całkowitej blokadzie Twittera w Rosji. Ma mieć to związek z podpisaną przez Putina ustawą o karach za "szerzenie dezinformacji".

godz. 20.30 - Min Z. Rau: Żaden kraj nie poniósł takich ofiar na drodze do UE jak Ukraina

Żaden kraj nie poniósł takich ofiar na swej drodze do Unii Europejskiej i współpracy transatlantyckiej jak Ukraina - powiedział szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau relacjonując nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich w Brukseli.

"To wszystko zaczęło się od 2014 roku, kiedy społeczeństwo ukraińskie w sposób wyraźny, zdecydowany, postanowiło dołączyć do instytucji europejskich" - podkreślił minister Rau.

godz. 20.00 - Morawiecki: Uchodźców może być jeszcze więcej

"Uchodźców może być jeszcze więcej, dlatego rozmawiamy z partnerami europejskimi. To oni chcą nam pomóc. Dzisiaj przede wszystkim z nimi również współpracujemy w tym zakresie" - napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki. 

godz. 19.57- Lichtenstein dołącza do sankcji nałożonych na Rosję

Lichtenstein dołączył do ostatnich sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję. Zostało to ogłoszone przez rząd w Vaduz w piątek – informuje agencja DPA. W  szczególności chodzi o ograniczenia dotyczące transakcji płatniczych  dla niektórych rosyjskich instytucji finansowych, transportu gotówki i  działalności nadawczej wybranych rosyjskich firm medialnych.

Ponadto ograniczenia finansowe i podróżnicze nałożono na kilku obywateli Białorusi.

godz. 19.48 - Istnieje strona internetowa, na której Polacy odnotowują swoje oferty pomocy Ukraińcom. Tak to wygląda w Mapach Google

godz. 19.30 - Ciężkie wybuchy słyszane w ciągu ostatnich kilku minut w Kijowie

godz. 19.11 - Rosja zablokowała Facebooka

Jak podaje AFP News, Rosja blokuje Facebooka w kraju w czasie wojny z Ukrainą.

Rosja zablokowała Facebooka - poinformował o tym tamtejszy krajowy regulator komunikacji, Roskomnadzor. Jako powód podaje ograniczanie przez platformę dostępu do rosyjskich mediów.

Roskomnadzor twierdzi, że od października 2020 roku naliczył 26 przypadków dyskryminowania rosyjskich mediów przez Facebooka. Obejmują one ograniczenie dostępu do kanałów wspieranych przez państwo, takich jak RT i agencja informacyjna RIA.
Szef działu spraw globalnych Mety, która prowadzi Facebooka, Nick Clegg powiedział, że firma będzie nadal robić wszystko, co w jej mocy, aby przywrócić usługi. W oświadczeniu opublikowanym na Twitterze napisał, że "wkrótce miliony zwykłych Rosjan zostaną odcięte od rzetelnych informacji, pozbawione codziennych sposobów łączenia się z rodziną i przyjaciółmi oraz odłączone od możliwości wypowiadania się".

Meta w tym tygodniu poinformowała, że ograniczyła dostęp do RT i Sputnika w całej Unii Europejskiej oraz treści ze stron Facebooka i kont na Instagramie rosyjskich placówek państwowych w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę.

godz. 19.07 - Most łączący obwód odeski z separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii został wysadzony w powietrze

godz. 19.03 - Zełenski: Wspierajcie Ukrainę!

"Wspierajcie Ukrainę, bo jeżeli Ukraina padnie, zginie cała Europa!" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w nowym opublikowanym nagraniu.

godz. 18.56 - Prezydent Duda: Polska jest bezpieczna

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Joe Bidenem ponad godzinę. - Omówiliśmy wszystkie ważne tematy z perspektywy państwa, które ma w NATO szczególne znaczenie. Podzieliłem się swoją wiedzą. Pan prezydent jest nam wdzięczny za naszą postawę i prosi, żebyśmy byli spokojni, bo art. 5 działa. Możecie być przekonani, że jesteśmy częścią Sojuszu, który stoi twardo za nami - powiedział Andrzej Duda. 

- Bezpieczeństwo Polski dzisiaj jest zagwarantowane i prezydent Biden to potwierdził - dodał Andrzej Duda, który jednocześnie podziękował wszystkim, którzy angażują się w pomoc dla uchodźców. 

godz. 18.53 - Brak porozumienia ws. korytarzy humanitarnych dla Mariupola

Nie udało się porozumieć w sprawie korytarzy humanitarnych dla oblężonego Mariupola - poinformował w piątek przedstawiciel MSW Ukrainy Wadym Denysenko. Podkreślił, że sytuacja w stale ostrzeliwanym mieście jest krytyczna.

godz. 18.34 - Zniszczona przez wojska rosyjskie dzielnica Kijowa.

godz. 18.22 - Polska Policja organizuje mecz koszykówki dla dzieci z Ukrainy

"Robimy wszystko, aby dać im chwile zapomnienia i zobaczyć na ich twarzach choć cień uśmiechu" - czytamy na Twitterze.

godz. 18.16 - Zdjęcia z Irpienia koło Kijowa, wykonane przez korespondenta "The Kyiv Independent"

godz. 18.12 - Prezydent Duda rozmawia z Bidenem

Trwa rozmowa Prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Bidenem na temat sytuacji na Ukrainie.

godz. 18.08 - Blinken: To Putin sprowadził katastrofę na Ukrainę, ta tragedia niestety nie skończy się tak szybko

godz. 18.06 - Komisja Europejska wesprze Ukrainę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że KE przekaże 500 mln euro na pomoc humanitarną; pracujemy szybko nad utworzeniem centrów pomocy humanitarnej w Polsce, Rumunii i na Słowacji.

godz. 17.54 - Ukraina wyparła wojsko rosyjskie z Mikołajowa

Mer Mikołajowa: wyparliśmy wojsko rosyjskie z miasta. "W mieście ich (red. żołnierzy rosyjskich) wyparto. Bój trwa na obrzeżach" – oznajmił na Telegramie Witalij Kim.

godz. 17.49 - Reserved zawiesza działalność w Rosji

Zarząd właściciela m.in. marki Reserved podjął decyzję o zawieszeniu działalności operacyjnej w Rosji - przekazała w piątek spółka. Poinformowała, że nie będą dostarczane m.in. towary handlowe do Rosji.

godz. 17.34 - Pięć osób, w tym troje dzieci, zginęło w wiosce Marchaliwka w obwodzie kijowskim

Sytuacja miała miejsce wskutek ostrzału zapaliły się budynki mieszkalne –  poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

godz. 17.16 - Siły Zbrojne Ukrainy: żołnierze odbili lotnisko Kulbakino w Mikołajowie i podnieśli tam flagę państwową Ukrainy

godz. 16.50 - Zełenski rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej

 "Rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Została poinformowana o terroryzmie nuklearnym agresora. Zapobieganie to nasze wspólne zadanie. Omówiono wzmocnienie sankcji wobec Rosji. Na porządku dziennym była również kwestia członkostwa Ukrainy w UE" - pisze prezydent Ukrainy.

godz. 16.30 - Wołodymyr Zełenski: "Kontynuowaliśmy dialog z szefem Rady Europejskiej. Naszym wspólnym zadaniem jest zabezpieczenie infrastruktury krytycznej i produkcji. Omówiono sposoby jego realizacji, a także zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Podniesiona została kwestia członkostwa Ukrainy w UE".

godz. 16.00 - W weekend możliwa trzecia tura rozmów

Trzecia tura rozmów ukraińsko-rosyjskich może się odbyć w sobotę lub niedzielę - powiedział w piątek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak. Dodał, że strony są w stałym kontakcie w tej sprawie.

godz. 15.20 - Szwajcaria poszerza sankcje wobec Rosji

Reuters podaje, że szwajcarski rząd postanowił w piątek o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji, dostosowując je do tych nakładanych przez Unię Europejską.

Kolejne sankcje przyjęte przez Szwajcarię w piątek dotyczą głównie eksportu i usług finansowych, m.in. zamrożenia aktywów rosyjskiego banku centralnego, zamknięcia przestrzeni powietrznej UE dla maszyn z Rosji, usunięcia szeregu rosyjskich banków z międzynarodowego systemu płatności SWIFT. Nałożono również sankcje na grupę rosyjskich oligarchów i polityków - z Władimirem Putinem na czele.

godz. 15.00 - Rozpoczęły się Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie. Bez Rosji i Białorusi

Przywódca Chin Xi Jinping oficjalnie otworzył XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie. W trakcie uroczystości pełne emocji przemówienie wygłosił szef Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego Andrew Parsons. - Dążymy do lepszego i silniejszego świata wolnego od nienawiści i ignorancji. Wolnego od konfliktów i konfrontacji zbrojnych. Sportowcy paraolimpijscy dobrze o tym wiedzą, że przeciwnik nie jest wrogiem, tylko rywalem. Razem możemy osiągnąć więcej - powiedział.

godz. 14.35 - Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko: "Oddamy pojmanych żołnierzy rosyjskich matkom, które przyjadą po nich do Kijowa"

 

Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko opublikował pierwszą listę żołnierzy rosyjskich, którzy zostali wzięci do ukraińskiej niewoli. Jak napisał na Facebooku, następne listy z ujętymi żołnierzami będzie więcej, a winą za to należy obarczyć prezydenta Rosji, Władimira Putina. - Matko Rosjo, przyjedź do Kijowa i zabierz swoich synów. Po piekle, jakie przeżyli po inwazji na naszą ziemię, wiemy na pewno, że nikt z nich nie kiwnie palcem na Ukrainę! Proszę o przekazanie tej informacji tysiącom nieszczęsnych rosyjskich matek, których synowie zostali schwytani na Ukrainie.

Heraszczenko opisał również, na jakich zasadach władze ukraińskie oddadzą wziętych do niewoli rosyjskich żołnierzy. - Zdecydowaliśmy oddać pojmanych rosyjskich żołnierzy ich matkom, pod warunkiem, że osobiście przyjadą do Kijowa po ich odbiór. My, Ukraińcy, w przeciwieństwie do faszystów Putina, nie walczymy z matkami i ich dziećmi w niewoli.

godz. 14.18 - Protesty przeciw inwazji w okupowanym Chersoniu

godz. 14.03 - Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po nadzwyczajnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w imieniu całego sojuszu północnoatlantyckiego prezydenta Władimira Putina do natychmiastowego zatrzymania agresji na Ukrainę i wycofania wojsk.

Jednocześnie Stoltenberg podkreślił, że strefa zakazu lotów nie zostanie wprowadzona. Jak mówi, oznaczałoby to konieczność strzelania do rosyjskich samolotów łamiących zakaz.

Sekretarz generalny NATO ostrzegł na konferencji, że najbliższe dni dla Ukrainy będą prawdopodobnie gorsze, co oznacza "więcej śmierci, cierpienia i zniszczenia".

godz. 13.58 - Ambasada USA w Kijowie: "Atak na elektrownię jądrową to zbrodnia wojenna"

- Atak na elektrownię jądrową to zbrodnia wojenna. Putinowskie bombardowanie największej elektrowni jądrowej na świecie przybliża jego rządu terroru o jeden krok bliżej do Hagi - napisała na swoim oficjalnym profilu twitterowym ambasada USA w Kijowie.

godz. 13.49 - NATO przedyskutuje propozycję wprowadzenia zakazu lotów nad Ukrainą, podaje hiszpański MSZ

Hiszpańskie ministerstwo spraw zagranicznych twierdzi, że w piątek przedyskutuje propozycje wprowadzenia zakazu lotów nad Ukrainą. - To było główne żądanie Ukrainy, które miałoby zatrzymać rosyjską dominację w powietrzu. Jednak szanse na wprowadzenie takiego zakazu są bliskie 0%. Litwa uważa postulat ukraiński za "nieodpowiedzialny" - napisał na Twitterze Oleksij Sorokin.

godz. 13.44 - Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa: "Sytuacja na froncie się zmieniła, najeźdźcy ponoszą znaczne straty"

Ukraina zapewnia, że sytuacja na froncie jest dla obrońców korzystniejsza niż dotychczas. - Ukraińskie wojska przejęły inicjatywę taktyczną, a rosyjscy najeźdźcy ponoszą znaczne straty - napisał na Facebooku sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

godz. 13.22 - Okupowany Chersoń pod rosyjskim reżimem

- Okupowany Chersoń dziś przechodzi przez Orwella - napisał dziennikarz The Kyiv Independent Oleksij Sorokin. - Rosjanie przejęli lokalną wieżę telewizyjną i zaczęli nadawać propagandowe kanały rosyjskie. Teraz Służba Bezpieczeństwa Ukrainy donosi, że okupanci sprowadzają ludzi z Krymu, aby przygotować scenę, w której wojska rosyjskie zostaną przywitane jako oswobodziciele. "Wojna to pokój" - dodał.

godz. 13.16 - Prezydent Andrzej Duda w Siedlcach z wizytą do "Żelaznej" 18 Dywizji Zmechanizowanej

godz. 13.09 - Władimir Putin: "Nie mamy złych intencji wobec naszych sąsiadów"

- Radziłbym naszym sąsiadom, aby nie eskalowali sytuacji, nie nakładali żadnych ograniczeń - powiedział prezydent Rosji Władimir Putin. - Wywiązujemy się ze wszystkich zobowiązań i nadal będziemy się z nich wywiązywać. Wszystkie nasze działania, jeśli się pojawią, powstają zawsze wyłącznie w odpowiedzi na jakieś nieprzyjazne działania przeciwko Rosji. Myślę, że każdy powinien pomyśleć o tym, jak znormalizować stosunki i normalnie współpracować - dodał.

godz. 13.03 - Aeroflot usunięty z globalnego systemu elektronicznego do zakupu biletów lotniczych, podaje portal NEXTA

godz. 12.57 - Prezydent Ukrainy: "Rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził satysfakcję z powołania komisji śledczej do zbadania rosyjskich zbrodni przeciwko Ukrainie. - Dowody będą udokumentowane i użyte przed międzynarodowymi sądami. Rosyjscy zbrodniarze wojenni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

godz. 12.51 - Ulice Hostomelu pełne martwych ciał rosyjskich żołnierzy, podaje dziennikarz The Kyiv Independent Illia Ponomarenko

W sieci krążą zdjęcia z ulic Hostomelu, na których leżą ciała zabitych żołnierzy rosyjskich. Niektóre portale zdecydowały się na publikację fotografii z miejsca rozbitego konwoju.

godz. 12.26 - ONZ - Rada Praw Człowieka powołała komisję śledczą do zbadania przypadków łamania praw osób przez Rosję na Ukrainie

Rada Praw Człowieka ONZ przegłosowała w piątek rezolucję potępiającą łamanie niezbywalnych praw każdej osoby, do których doszło w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Powołano komisję śledczą w celu zbadania takich przypadków.

"Naszym wspólnym obowiązkiem jest pociągnięcie winnych do odpowiedzialności poprzez zlecenie dokumentacji i weryfikacji rosyjskich zbrodni oraz identyfikację sprawców" – powiedziała Radzie przed rozpoczęciem głosowania ambasador Ukrainy przy ONZ w Genewie Jewhenija Filipenko.

Rosja zaprzeczyła atakowaniu ludności cywilnej na Ukrainie, a jej przedstawiciel przy Radze Praw Człowieka Jewgienij Ustinow przekazał, że zwolennicy nowej rezolucji "użyją wszelkich środków, by obwiniać Rosję za wydarzenia na Ukrainie".

godz. 12.16 - Kolejne firmy wycofują się z Rosji 

Z rosyjskiego rynku na znak protestu przeciwko wojnie na Ukrainie i w związku z nałożonymi na Rosję sankcjami wycofują się kolejne firmy. 

Zachodnie koncerny samochodowe znanych marek wstrzymują produkcję na terenie Rosji. Ze współpracy z Moskwą wycofują się firmy handlowe, ubezpieczeniowe, lotnicze i dystrybutorzy oraz producenci filmów. Niezależna Nowaja Gazieta podała, że rosyjski rynek opuszczają zachodnie koncerny elektroniczne. Współpracę z Rosją wstrzymują niektóre Domy Mody, firmy jubilerskie i serwisy internetowe, Według dziennika „Kommiersant” zawieszają działalność na terenie Rosji także firmy konsultingowe.

godz. 12.09 - Unia Europejska zawiesza współpracę transgraniczną z Rosja i Białorusią 

godz. 12.00 - Rosyjskie czołgi próbują wkroczyć do Kijowa - kolejne nagranie z Buszy w obwodzie kijowskim 

godz. 11.51 - Trzy próby zamachu na prezydenta Ukrainy - podał brytyjski "The Times"

godz. 11.44 - Kolejne naloty bombowe na Charków. Celem ponownie budynki mieszkalne

godz. 11.43 - Wieża telewizyjna w Melitopolu zajęta przez Rosjan, nadawane są rosyjskie materiały propagandowe

godz. 11.40: ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo dla rosyjskiego GRU 

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w Przemyślu obywatela Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego pod zarzutem szpiegostwa. Do zatrzymania doszło w nocy z 27 na 28 lutego. Mężczyzna usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce. Zastosowano wobec niego areszt.

Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego(GRU) Federacji Rosyjskiej. Działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarza. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych.

Hiszpan usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce. Grozi za to do 10 lat więzienia. Podczas zatrzymania wybierał się na Ukrainę.

Wcześniej przez kilka dni przebywał na terenie województwa podkarpackiego. Jak czytamy w komunikacie ABW, w czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju.

Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który jest szczegółowo analizowany.

godz. 11.07: Raport brytyjskiego ministerstwa obrony: "Poziomy radioaktywności w normie, Mariupol wciąż w rękach ukraińskich"

Brytyjskie ministerstwo obrony przedstawiło codzienny raport zwiadowczy z sytuacji na Ukrainie. Potwierdzono w nim komunikaty ukraińskiego regulatora nuklearnego oraz Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, które nie zanotowały zbyt wysokich poziomów radioaktywnych. - Pożar budynku treningowego został ugaszony wcześnie rano.

Według brytyjskiego raportu, Mariupol pozostaje pod ukraińską kontrolą, ale miasto zostało prawdopodobnie okrążone przez siły rosyjskie. - Miejska infrastruktura cywilna jest intensywnie bombardowana.

godz. 11.05 - The Times: władze brytyjskie planują umieścić uchodźców z Ukrainy w skonfiskowanych posiadłościach rosyjskich oligarchów

godz. 11.03 - Najważniejsze wydarzenia ostatnich 24 godzin na mapie (stan na piątek, 4 marca, godz. 8.30)

godz. 10.59 - Rosyjski samolot zestrzelony nad Wołnowachą, podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

- Jednostki obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły kolejny wrogi samolot szturmowy Su-25. Samolot bombardował domy i infrastrukturę cywilną - napisał w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych.

godz. 10.47 - Dwaj pracownicy zaporoskiej elektrowni ranni w wyniku pożaru, poinformował szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

godz. 10.40 - Raport rosyjskiej telewizji ze zdobytego lotniska w Hostomelu: "To sprawka ukraińskiej artylerii"

Państwowa telewizja rosyjska pokazała zniszczone lotnisko w Hostomelu, niedaleko Kijowa. Według relacji reporterki Iriny Kuksenkowej, zniszczenia na hostomelskim lotnisku były wynikiem ostrzału sił ukraińskich. Pokazano również szczątki największego samolotu na świecie Antonov, który ucierpiał w czasie walk.

Jak informowało wiele agencji prasowych, zniszczeń na lotnisku dokonały wojska rosyjskie, które przepuszczały szturm na pozycje ukraińskich wojsk. 

godz. 10.30 - Kolejne ataki na mieszkania - celem ponownie Energodar

godz. 10.27 - Coraz więcej nagrań z Czernihowa. Przejmujący komentarz mieszkańca: "To mój dom..."

godz. 10.25 - Siły rosyjskie zrzuciły bomby na szkołę w Żytomierzu

godz. 10.21 - Rosyjska policja przeszukuje dwa biura Stowarzyszenia Memoriał w Moskwie

Funkcjonariusze rosyjskiej policji wkroczyli w piątek rano do biur Stowarzyszenia Memoriał, działającego na rzecz przestrzegania praw człowieka. Portal NEXTA podaje, że prawnikom stowarzyszenia nie pozwolono wejść do moskiewskiego biura.

godz. 10.18 - coraz więcej ofiar ataków lotniczych na Czernihów

Liczba ofiar rosyjskich ataków lotniczych na Czernihów wzrosła do 47, poinformował portal NEXTA.

godz. 10.04 - Prezydent Zełenski do Rosjan: "Wyjdźcie na ulicę, powiedzcie swojej władzy, że chcecie żyć"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do narodu rosyjskiego o zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec wojnie i ataku na elektrownię jądrową. - Przetrwaliśmy noc, która mogłaby zatrzymać historię Ukrainy i Europy. Pamiętajcie o tragedii w Czarnobylu z 1986 roku.

Jak dodał prezydent, Ukraina walczy z potężnym wrogiem, który przewyższa ich liczebnością oraz ilością technologii. - Jest jednak tysiące lat świetlnych oddalony od normalnych ludzi, którzy mają godność - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa ukraińskiego po raz kolejny wezwała społeczność międzynarodową do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. - To powstrzyma Rosję przed atakami rakietowymi.

godz. 09.58 - Kolejki w aptekach po płyn Lugola - czy warto iść do farmaceutów?

Po zaciętych walkach o elektrownię jądrową na Zaporożu, zaniepokojeni ruszyli do aptek po płyn Lugola, który w 1986 roku uchronił wielu ludzi przed śmiertelnym efektem radioaktywnego jodu. Czym jest płyn Lugola i czy warto iść do aptek po taki roztwór?

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

godz. 08.35 - Wojska rosyjskie zajęły elektrownię na Zaporożu

Rosyjskie wojska zajęły Zaporoską Elektrownię Atomową, w południowo-wschodniej Ukrainie. To największy tego typu obiekt w Europie. Składa się z sześciu bloków jądrowych - każdy o mocy 950 MW. W nocy elektrownia została ostrzelana. Rosyjskie pociski trafiły w budynki szkoleniowe.

Jak zapewnia ukraińska Państwowa Inspekcja Jądrowego Zarządzania "personel operacyjny kontroluje stan bloków energetycznych i zapewnia ich pracę w zgodzie z wymogami technicznymi i gwarancjami bezpieczeństwa".

Inspekcja podkreśla, że utrata możliwości chłodzenia paliwa jądrowego może doprowadzić do katastrof podobnych do tych w Czernobylu czy w Fukushimie. Przypomina jednocześnie, że na terenie obiektu znajduje się magazyn na wypalone paliwo, którego ewentualny ostrzał również może doprowadzić do uwolnienia materiału radioaktywnego.

godz. 08.31 - Prezydent Ukrainy o ataku na elektrownię: "To nuklearny terroryzm"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o nuklearny terroryzm. - Rosjanie wykorzystują czołgi wyposażone w termowizję. Wiedzą do czego strzelają, przygotowali się do tego. Zwracam się do wszystkich Ukraińców, Europejczyków i wszystkich ludzi, którzy znają słowo Czarnobyl. Rosja, chce to powtórzyć, ale sześć razy mocniej - dodał.

godz. 08.29 - Rosyjski ostrzał artyleryjski na Zaporożu - celem elektrownia jądrowa

Ukraińscy strażacy ugasili pożar w zaporoskiej elektrowni atomowej - informuje agencja Reuters, powołując się na ukraińskie służby ratunkowe. Na ranem w ogniu stanął pięciopiętrowy budynek ośrodka szkoleniowego, znajdujący się obok elektrowni. Ukraińscy strażacy ugasili pożar. Nie było ofiar. W akcji gaśniczej brało udział 40 strażaków i 10 wozów.

Jak informował mera pobliskiego Energodaru, pożar wywołał rosyjski ostrzał artyleryjski. Elektrownia znajduje się na drodze wyprowadzonego z Krymu rosyjskiego natarcia w głąb Ukrainy. Walki pomiędzy wojskami Ukrainy i Federacji Rosyjskiej przeniosły się na teren elektrowni, a Rosjanie próbowali zdobyć elektrownię i ostrzelali jej infrastrukturę. Trafiony został również budynek jednego z sześciu reaktorów.

Zaporoska elektrownia atomowa jest największa w Europie. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przestrzegał na Twitterze, że ewentualny wybuch w elektrowni, będzie dziesięć razy silniejszy od tego, do którego doszło w latach osiemdziesiątych w Czarnobylu. Amerykańska sekretarz do spraw Energii Jennifer Granholm poinformowała, że poziom promieniowania w elektrowni jest w normie i zapewniła jednocześnie, że USA monitorują sytuację.

Wcześniejsze wydarzenia - W RELACJI LIVE TUTAJ

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies