Logo Radio Łódź

Liczba wszystkich zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczyła 20 tysięcy [RAPORT]

Ministerstwo Zdrowia informuje o 160 nowych zakażeniach koronawirusem i 7 zgonach w Polsce. W sumie w kraju mamy 20 tys. 143 potwierdzone zachorowania. W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 10 osób.

  • Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 20 tys. 143. Dzisiaj (21 maja) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 405 nowych zakażeniach. 251 zakażeń pochodzi ze Śląska.

  • Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś resort poinformował o śmierci kolejnych 10 chorych. 

  • W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 972 osoby, z czego 51 w Łódzkiem. 

  • W Łódzkiem potwierdzono łącznie 1 tys. 279 zakażeń. 

  • W ciągu doby wykonano w Polsce ponad 22,3 tys. testów na obecność koronawirusa.

  • W Łódzkiem wyzdrowiało kolejnych 17 osób, dzięki czemu liczba zdrowych osób, które miały koronawirusa wzrosła w województwie do 796. Liczba osób, które wyzdrowiały w całym kraju to ponad 8,4 tys.

Co jeszcze wydarzyło się dzisiaj w Łódzkiem, całej Polsce i na świecie w związku z pandemią koronawirusa?

Epidemia koronawirusa w Łódzkiem

Od najbliższego poniedziałku (25 maja) będzie można już korzystać z hal sportowych i sal gimnastycznych należących do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wszystko za sprawą trzeciego etapu odmrażania gospodarki ze skutków epidemii koronawirusa. Czytaj więcej

Potwierdzono przypadek koronawirusa u pacjenta oddziału chirurgi wieluńskiego szpitala. Oddział został wyłączony z pracy. Czytaj więcej

Z powodu przedłużających się badań pracowników łódzkich przedszkoli i żłobków, władze miasta zapowiedziały, że opóźni się powrót do szkół podstawowych dzieci z klas I-III. Czytaj więcej

Zobacz też, Burmistrz Wielunia rapuje, nagrał swoje #hot16challange [WIDEO]

Wydarzenia kulturalne powracają. Już 5 czerwca Wieruszowski Dom Kultury zaprasza na kino plenerowe. Najmłodsi będą mogli zobaczyć bajki z okazji Dnia Dziecka. Czytaj więcej

Mieszkańcy Zelowa otrzymali maseczki ochronne zakupione przez samorząd województwa łódzkiego. Na targowisku miejskim rozdawali je radny wojewódzki Dariusz Rogut i burmistrz Zelowa Tomasz Jachymek. Czytaj więcej

W najbliższy poniedziałek (25.05) władze Łodzi otworzą 11 kolejnych przedszkoli. Będzie to możliwe, ponieważ - jak powiedziała w porannej rozmowie Radia Łódź wiceprezydent Małgorzata Moskwa-Wodnicka - okazało się, że wyniki testów genetycznych u części podejrzanych o koronawirusa pracowników tych placówek są negatywne. Zobacz i posłuchaj rozmowy z wiceprezydent Małgorzatą Moskwą-Wodnicką

Posłuchaj też:

Ułatwienie dla zagranicznych pracowników sezonowych przyjeżdżających do Polski

Pracownicy sezonowi ze Wschodu będą mogli pracować od razu po przyjeździe do gospodarstwa rolnego w Polsce. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o nowych zasadach, które mają ułatwić branży rolniczej pozyskiwanie rąk do pracy.

Szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że cudzoziemcy zatrudnieni w rolnictwie mogą podczas kwarantanny wykonywać pracę od pierwszego dnia pobytu, czego nie ma w innych branżach. Dodał, że dla przyjezdnych przygotowano specjalne procedury sanitarne. - Nowe zalecenia wydał Główny Inspektor Sanitarny. Są to między innymi zasady określające przebywanie pracowników w gospodarstwach, oddzielne wejścia i węzły sanitarne. Przewidziano też ograniczenie kontaktów między pracownikami i podzielenie ich na mniejsze grupy. Chodzi o to, by zminimalizować ryzyko. Gdy ktoś będzie chory w danej grupie to tylko tę grupę dedykujemy do hospitalizacji i wyłączamy ją z pracy - mówił Jan Krzysztof Ardanowski.

Od przyjezdnych pracowników będą pobierane testy na koronawirusa. Ich koszty pokryją rolnicy. - To leży również w interesie rolników, którzy sprowadzają tych pracowników. Nie możemy z pieniędzy publicznych pokrywać kosztów testów dla obcokrajowców. To jest zabronione przez Unię Europejską. To jest niedozwolona pomoc publiczna - mówił minister rolnictwa.

Minister zaapelował również, by Polacy, którzy w tej chwili nie są zatrudnieni, rozważyli podjęcie pracy sezonowej przy zbiorach. Podkreślił, że stawki w rolnictwie są "coraz bardziej atrakcyjne".

Sprawy urzędowe załatwisz na miejscu

Urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, od poniedziałku są zobowiązane do przywrócenia bezpośredniej obsługi obywateli - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak napisano w komunikacie, stanie się to z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych.

Jak informuje resort, powróci możliwość osobistego załatwienia spraw. W jednym pomieszczeniu będzie mógł przebywać jeden interesant na jedno stanowisko obsługi. Od 25 maja znów zaczną biec wstrzymane wcześniej terminy administracyjne. - Część urzędów podjęła już wcześniej decyzję o bezpośredniej obsłudze obywateli w tym trudnym czasie. Dziękuję tym samorządom, które pomimo epidemii starały się normalnie wykonywać wszystkie obowiązki. Jednym z priorytetów administracji w najbliższym czasie musi być rozwój e-usług. Wielu Polaków w ciągu tych trzech miesięcy skorzystało z elektronicznej możliwości kontaktu z urzędem - mówi cytowany w komunikacie wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.

Zmiany wynikają z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, oraz ustawy z dnia 14 maja o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Problemy pracowników w czasie epidemii koronawirusa

Wymuszanie urlopów wypoczynkowych, zaniżanie wynagrodzeń czy też zwolnienia pracowników z powoływaniem się na epidemię koronawirusa- to tylko niektóre ze skarg, jakie wpłynęły do Państwowej Inspekcji Pracy w czasie pandemii koronawirusa. Jak wyjaśniał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzecznik Inspekcji Tomasz Zalewski, od połowy marca do końca kwietnia tego roku inspektorzy otrzymali blisko 6,3 tys. skarg.

Najwięcej - ponad 2,7 tys. było związanych z wynagrodzeniem za pracę. Na drugim miejscu znalazły się skargi dotyczące stosunku pracy - nawiązywania i rozwiązywania umów o pracę - wyjaśnił rzecznik. 227 skarg dotyczyło urlopów wypoczynkowych. Było to związane z działaniami pracodawców, którzy chcieli wymusić urlopy wypoczynkowe dla pracowników, dla których z powodu pandemii nie było zadań do wykonania.

Tomasz Zalewski zaznaczył, że zgodnie z prawem pracy, pracodawca nie może zmusić pracownika do wykorzystania bieżącego urlopu wypoczynkowego. Takiego urlopu udziela się na wniosek pracownika. - Najmniej skarg dotyczyło zabezpieczeń pracowników przed zakażeniem koronawirusem. Inspektorzy pracy udzielili w tej sprawie wiele porad prawnych, dużo mówiło się o tym także we wszystkich środkach masowego przekazu i każdy się tym mocno interesował - podkreślał rzecznik PIP.

Tomasz Zalewski wyjaśnił, że wszystkie skargi, jakie wpłynęły do inspekcji są analizowane i będą jak najszybciej rozpatrzone. Dodał, że odmrażanie gospodarki pozwoli inspektorom pracy odwiedzać zakłady i firmy i sprawdzać zasadność skarg.

15 procent mniejsza produkcja przemysłowa w maju 2020 niż rok wcześniej?

Ministerstwo Rozwoju prognozuje, że w maju produkcja przemysłowa może obniżyć się maksymalnie o 15 procent licząc rok do roku. Eksperci resortu podkreślają jednak, że prognoza ta silnie zależy od tempa przywracania produkcji w poszczególnych sektorach, szczególnie motoryzacyjnym. Dodano, że "głębsze spadki obejmą górnictwo oraz działy silniej powiązane z produkcją energii". Natomiast większość działów przetwórstwa powinno notować niższy spadek.

Zaznaczono, że przemysł farmaceutyczny, notujący najszybsze tempo wzrostu, w maju może odnotować gorsze wyniki wskutek wysokiej zeszłorocznej bazy odniesienia.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że produkcja przemysłowa w kwietniu spadła o 24,6 procent licząc rok do roku. W porównaniu z marcem tego roku obniżyła się o 25,5 procent.

W ubiegłym miesiącu spadek odnotowano w 30 (z 34) działach przemysłu. Chodzi między innymi o produkcję samochodów, przyczep, naczep, urządzeń elektrycznych.

Wzrost zanotowano w 4 działach. Wzrosła na przykład produkcja wyrobów farmaceutycznych.

Od stycznia do kwietnia, produkcja sprzedana przemysłu była o 5,6 procent niższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 6,8 procent.

Świadczenia społeczne niezagrożone

Świadczenia społeczne nie są zagrożone i nie są przewidywane w nich żadne zmiany - zapewnił wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, który był gościem Polskiego Radia 24. Wiceminister zwrócił uwagę, że w dobie pandemii świadczenia takie jak na przykład "500 +" czy wyprawka szkolna są rodzinom szczególnie pomocne. - Można sobie łatwo wyobrazić jaka byłaby sytuacja polskich rodzin, gdyby nie świadczenie 500+. W budżecie państwa są zapewnione środki na programy społeczne - mówił gość Polskiego Radia 24.

Wiceminister resortu rodziny i pracy zaznaczył, że wszystkie tarcze antykryzysowe, które pozwalają ratować miejsca pracy są bardzo ważne ale ważne są również programy społeczne, które zapewniają godne życie polskim rodzinom. Podkreślił, że wszystkie te programy będą kontynuowane.

Koronawirus na świecie

Na Białorusi potwierdzono ponad 33 tysiące zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby przybyło 945 osób, które zachorowały na COVID-19. Od ponad dwóch tygodni każdego dnia w kraju ujawnia się ponad 900 osób zakażonych patogenem. Od początku epidemii zmarło 185 chorych osób, a wyzdrowiało ponad 12 tysięcy chorych. W sumie przeprowadzono ponad 403 tysiące testów.

Na Litwie, Łotwie i w Estonii odnotowano łącznie 4 tys. 419 przypadków koronawirusa. W ciągu doby władze tych państw potwierdziły 31 nowych zakażeń.

W Moskwie poprawia się sytuacja epidemiczna. Dane prezentowane przez rosyjskie służby sanitarne wskazują, że od dwóch dni więcej osób zdrowieje, niż zakaża się koronawirusem. Od początku pandemii w Rosji zarejestrowano ponad 317 tysięcy zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Od początku tygodnia systematycznie spada liczba nowych zakażeń. Minionej doby w stolicy zarejestrowano 2 tys. 913 przypadki. Ostatni raz mniejszą liczbę zakażonych zdiagnozowano 29 kwietnia. Jednocześnie statystyki moskiewskich służb sanitarnych wskazują, że w ciągu ostatnich 24 godzin wypisano ze szpitali 3 tys. 746 ozdrowieńców. Łącznie w całym kraju wyzdrowiały ponad 92 tysiące osób. 

Premier Włoch powiedział, że Italia - dzięki zdyscyplinowaniu Włochów - najgorszy czas związany z koronawirusem ma za sobą. W Izbie Deputowanych Giuseppe Conte przedstawił dalszą strategię rządu dotyczącą walki z pandemią i jej skutkami. Premier Conte podkreślił, że w związku ze znacznym złagodzeniem środków bezpieczeństwa i odmrożeniem gospodarki krzywa obrazująca liczbę zakażeń może skierować się ku górze. Zaapelował też o przestrzeganie środków bezpieczeństwa, szczególnie noszenie maseczek. - Musieliśmy podjąć to ryzyko. Nie możemy bezczynnie czekać na szczepionkę. Inaczej nie ruszylibyśmy z miejsca, a nasz system gospodarczy i społeczny poniósłby nieodwracalne szkody - mówił.
Dodał, że żmudny proces odbudowy, przed którym stoją Włochy, stwarza szansę na zreformowanie kraju i likwidację "plagi biurokracji". Premier skrytykował banki, które zwlekają z udzielaniem kredytów przedsiębiorcom, mimo że rząd zagwarantował pożyczki. W dyskusji po wystąpieniu premiera doszło do awantur, w związku z czym kilkakrotnie przerywano obrady.

Na Ukrainie po notowanych kilka dni z rzędu spadkach liczba dobowych zakażeń koronawirusem wzrosła do niemal 500. Ogółem od początku epidemii zakaziło się ponad 19,7 tys. osób. Tymczasem ukraińskie władze zapowiadają, że w najbliższych dniach nastąpi kolejny etap ograniczania restrykcji związanych z epidemią. Ukraińskie służby medyczne w ciągu ostatniej doby wykonały ponad dziewięć tysięcy testów. Zdiagnozowano 476 nowych przypadków zakażenia. Jeszcze przedwczoraj dobowy bilans zakażeń wynosił 260, ale liczba testów była mniejsza. W ciągu ostatniej doby zmarło 15 osób, a od początku trwania epidemii - 579. Od jutra, w ramach osłabienia kwarantanny na Ukrainie, wznowić pracę mają hotele, ale bez usług restauracyjnych, a także m.in. naziemna miejska i podmiejska komunikacja, a od 25 maja metro.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:

We Francji policja przeprowadza wzmocnione kontrole na drogach, dworcach i na plażach. Za brak odpowiedniego dokumentu, zezwalającego na dalsze podróże, jak i za łamanie przepisów sanitarnych grożą surowe mandaty.
Zaczął się długi weekend. Obchodzone dziś we Francji Wniebowstąpienie jest dniem wolnym od pracy. Na autostradach i drogach wylotowych z miast sprawdzane są pozwolenia na oddalanie się na odległość większą niż sto kilometrów od miejsca zamieszkania. Za przekroczenie tego limitu grozi mandat w wysokości stu trzydziestu pięciu euro, który płaci nie tylko kierowca, ale każda z osób obecnych w pojeździe. Policja na dworcach kontroluje dokumenty potwierdzające konieczność udania się w dalszą drogę ze względów zawodowych lub rodzinnych. Bez takiego dokumentu nie można wejść do pociągu. Plaże są otwarte z wytyczonymi dojściami do morza, ale nie wolno się na nich opalać ani uprawiać sportów zespołowych, na przykład grać w siatkówkę. Nabrzeża patrolowane są przez grupki policjantów pieszo bądź na rowerach. W Paryżu policja ewakuowała ogromny trawnik na Placu Inwalidów, gdzie korzystając z upalnej pogody piknikowało wiele osób. Stołeczne parki i ogrody są wciąż pozamykane.

Włoski region Emilia-Romania otwiera plaże wcześniej, niż to przewidują zalecenia włoskiego rządu. Plaże regionu, w którym także wielu Polaków chętnie spędza wakacje, będą dostępne dla turystów już pojutrze, 23 maja.

21 maja Ukraina świętuje Dzień Wyszywanki. Wyszywanka to koszula lub inny element ubrania wyhaftowany w tradycyjne ludowe wzory. Z tej okazji na lwowskim rynku antyczne posągi Neptuna, Amfitryty, Adonisa i Diany tradycyjnie ubrano w wyszywanki. Ze względu na pandemię kamiennym rzeźbom nałożono również haftowane maski medyczne z napisem "Dziękuję doktorze".
W tym roku lekarze z różnych placówek medycznych miasta założyli wyszywanki i haftowane maski także kamiennym lwom strzegącym wejścia do ratusza.

Światowa Federacja Pływacka poinformowała w czwartek o przesunięciu o rok terminu mistrzostw świata na krótkim basenie. Zawody planowane były na grudzień tego roku w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi, ale odbędą się - także w grudniu, ale w 2021 roku. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa. Oznacza to, że w tym roku pływacy nie będą rywalizować w żadnych zawodach najwyższej rangi. Wcześniej przełożono mistrzostwa Europy w Budapeszcie i igrzyska olimpijskie w Tokio.

Organizacje pomocowe z całego świata przygotowują kraje Afryki na koronawirusa. Alarmują, że z powodu ubóstwa i niskiej jakości opieki medycznej patogen może kosztować życie tysięcy osób. Wśród organizacji działających teraz w Afryce jest Polska Misja Medyczna. Pierwsze działania na kontynencie zostały podjęte w lutym i w marcu. Do afrykańskich szpitali trafił sprzęt medyczny, maski oraz testy na obecność koronawirusa. Specjaliści z USA oraz Europy szkolą też miejscowych medyków.

/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies