Logo Radio Łódź

Koronawirus w kraju, na świecie i w regionie łódzkim. Sprawdź najważniejsze informacje [RELACJA]

Do 3 tys. 383 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło też kolejnych sześć osób. W sumie mamy 71 ofiar COVID-19, z czego trzy w województwie łódzkim.

  • W kraju mamy 3 tys. 383 przypadków zakażenia koronawirusem

  • Liczba osób z potwierdzonym zakażeniem w województwie łódzkim wzrosła do 248. Najwięcej przypadków jest w Łodzi. Ponad 20 zakażeń wykryto w powiatach bełchatowskim, opoczyńskim i zgierskim. Czytaj więcej

  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 437 nowych przypadkach zakażenia. Zmarły też kolejne osoby. Liczba ofiar w kraju to 71 osób, z czego trzy w Łódzkiem. Czytaj więcej

  • Blisko 90 osób zakażonych COVID-19 jest pod respiratorami w szpitalach jednoimiennych.

  • Na Łotwie z powodu koronawirusa zmarła pierwsza osoba. W Estonii zarejestrowano prawie tysiąc zakażeń. 

Tu możecie sprawdzić, jak wygląda aktualna sytuacja na świecie związana z pandemią koronawirusa.

Strona wymaga odświeżania

Godzina 22:55

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 117 wykrytych zakażeniach koronawirusem. 12 spośród tych osób jest z województwa łódzkiego. Łącznie potwierdzono 3 tys. 383 zakażenia w Polsce i 248 w Łódzkiem.

Jednocześnie resort informuje o kolejnych sześciu ofiarach COVID-19. Dwie z nich są z naszego regionu - 75-latek z powiatu zduńskowolskiego, który był hospitalizowany w szpitalu w Zgierzu oraz 72-latek z powiatu rawskiego, przebywał w Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi. Łączna liczba ofiar w wyniku COVID-19 w Polsce to 71, w Łódzkiem zmarły łącznie trzy osoby. Czytaj więcej

Godzina 22:35

W piłkarskim turnieju podczas igrzysk olimpijskich w Tokio wezmą zawodnicy do lat 24, a nie 23, jak do tej pory. Decyzja Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego związana jest z przesunięciem igrzysk z tego na przyszły rok. Dzięki temu w turnieju wezmą udział piłkarze, którzy grali w kwalifikacjach. 

Przypomnijmy, że Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020 zostały przesunięte z powodu pandemii koronawirusa.

Godzina 22:27

Skierniewice tworzą bazę lokalnych przedsiębiorców, którzy w czasie epidemii mają ograniczone możliwości sprzedaży towarów i usług. Dzięki niej będą mogli się zareklamować i dotrzeć do klienta. Czytaj więcej

Godzina 22:20

Występująca w piłkarskiej Bundeslidze Borussia Dortmund przekazała swój stadion służbom medycznym do walki z pandemią koronawirusa. Zarząd klubu z Dortmundu poinformował, że po konsultacji z lekarzami, część stadionu będzie przeznaczona dla osób które podejrzewają, że uległy zakażeniu.

Godzina 22:15

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 22 miliardów złotych, który ma wspierać gospodarkę w związku z koronawirusem. Program zatwierdzono zgodnie z zasadami złagodzonymi na czas pandemii. - Te 22 miliardy złotych w ramach polskiego programu gwarancji pomogą polskim przedsiębiorstwom, które odczuwają skutki obecnego kryzysu związanego z koronawirusem, zdobyć pilnie potrzebne środki obrotowe i inwestycyjne oraz kontynuować działalność w tych trudnych czasach - napisała w oświadczeniu Margrethe Vestager, komisarz odpowiedzialna za konkurencję.

Godzina 21:52

We Francji w ciągu ostatniej doby zmarło kolejnych 588 osób, które zakaziły się koronawirusem. A sumie ponad sześć i pół tysiąca chorych. To najnowszy bilans epidemii podany przez Ministerstwo Zdrowia.

Naczelny Inspektor Zdrowia, Jerome Salomon, podając najnowsze dane dotyczące bilansu ofiar ostrzegł społeczeństwo, że we Francji, nawet w tych najbardziej dotkniętych wirusem regionach jak Alzacja, Lotaryngia czy stołeczne Ile-de-France nie można jeszcze mówić o szczycie epidemii - ten dopiero nadciąga. Ponad dwadzieścia siedem tysięcy osób zostało hospitalizowanych, jednak zakażonych wirusem jest znacznie więcej, bo lżejsze przypadki są leczone w domach. Ponad dwustu sześćdziesięciu nowych pacjentów zostało w ciągu doby przyjętych na oddziały intensywnej terapii.

Jerome Salomon podkreślił, że władze sanitarne wciąż szukają nowych miejsc, mimo że w skali całego kraju zwiększono tam i to aż dwukrotnie liczbę łóżek. Niemal półtora tysiąca ofiar śmiertelnych to pensjonariusze domów przeznaczonych dla seniorów.

Według Ministerstwa Zdrowia ponad czternaście tysięcy chorych wyzdrowiało i wróciło do swoich domów. Ta liczba z każdym dniem wzrasta.

Godzina 21:35

Godzina 21:25

Biały Dom poinformował, że każdy, kto ma przebywać w pobliżu prezydenta Donalda Trumpa lub wiceprezydenta Mike'a Pence'a, musi przejść szybki test na koronawirusa.

Rzecznik Białego Domu, Judd Deere powiedział, że od dziś każdy, kto ma zamiar przebywać w pobliżu jednego z tych najważniejszych polityków, zostanie poddany testowi na COVID-19 w celu ograniczenia ryzyka zakażenia ich koronawirusem.

Godzina 21:22

W Hiszpanii liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 117 tysięcy 710. Jest tam w sumie 10 tysięcy 935 ofiar śmiertelnych patogenu. Po raz pierwszy od ponad tygodnia liczba zgonów w ciągu ostatniej doby zmalała. Zmarło 935 osób, a poprzedniej doby - 950.

W Hiszpanii jest obecnie najwięcej potwierdzonych przypadków zakażeń w Europie, więcej niż we Włoszech. Najwięcej na świecie zdiagnozowano w Stanach Zjednoczonych.

Godzina 21:02

Trwa Gospodarczy Sztab Kryzysowy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego - poinformowała Kancelaria Premiera. Sztab odbywa się za pomocą komunikatora internetowego.

W posiedzeniu uczestniczą, między innymi, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowgo Jacek Jastrzębski, prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński i prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Godzina 20:27

Nowy kryzys ekonomiczny na świecie jest większy niż kryzys finansowy z 2008 roku - twierdzi szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Kristalina Georgieva apelowała w czasie wideokonferencji z szefem Światowej Organizacji Zdrowia o globalną solidarność wszystkich krajów i pomoc tym, których gospodarki najbardziej ucierpią w wyniku pandemii.

Kristalina Georgieva podkreślała, że już teraz na świecie sytuacja jest bezprecedensowa. - To jest kryzys jak żaden inny. Nigdy jeszcze w historii Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie byliśmy świadkami zatrzymania światowej gospodarki. Mamy już recesję, która jest znacznie gorsza niż kryzys z 2008 roku. To kryzys, który wymaga od nas, byśmy wszyscy działali razem - dodała.

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego poinformowała, że ponad 90 krajów wystąpiło już do funduszu o pomoc ratunkową z puli, wynoszącej biliard dolarów. Apelowała też do banków, aby już teraz wspierały finansowo rynki w krajach rozwijających się.

W samych tylko Stanach Zjednoczonych w ostatnich dwóch tygodniach o zasiłek dla bezrobotnych wystąpiło 10 milionów osób. W Hiszpanii, która także jest głęboko dotknięta epidemią, bezrobocie wzrosło do ponad 9 procent.

Godzina 20:20

W Polsce redukcja zakaźności koronawirusem wynosi 24,5 procent - mówił w Sejmie minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szef resortu zdrowia zabrał głos w trakcie głosowania nad poprawkami do ustawy funduszowej, która ma przekierować niewykorzystane środki z unijnych funduszy spójności na walkę z patogenem.

Minister Szumowski mówił, że aby powstrzymać epidemię, ten wskaźnik powinien wynosić 50, a nawet 60 procent. - Musimy robić wszystko, żeby postarać się nadal redukować ten poziom zakaźności po to, żeby maksymalnie wypłaszczyć i maksymalnie ograniczyć ilość chorych - mówił minister.

Łukasz Szumowski dodał, że dziennie w Polsce jest przeprowadzanych około 6 tysięcy testów na koronawirusa. Jak mówił, docelowo mogą one robić nawet 8 tysięcy badań dziennie. Obecnie we wszystkich laboratoriach w kraju jest 150 tysięcy testów, a kolejnych 150 tysięcy jest na terenie Polski.

Minister poinformował też, że do tej pory do szpitali i innych placówek medycznych, ratowników oraz aptek trafiło ponad 7 milionów maseczek i ponad pół miliona maseczek z filtrem hepa. Zakontraktowane są kolejne dostawy.

Do tej pory w Polsce odnotowano 3266 przypadków koronawirusa. Zmarło 65 osób.

Godzina 20:03

Koronowairus nadal mocno uderza w Nowy Jork. Liczba zdiagnozowanych infekcji przekroczyła tam 100 tysięcy, a liczba ofiar śmiertelnych zbliża się do 3 tysięcy. Gubernator Andrew Cuomo apeluje do rządu federalnego o większe wsparcie.

Tylko w ciągu ostatniej doby w stanie Nowy Jork stwierdzono prawie 10 tysięcy przypadków koronawirusa. Liczba infekcji sięgnęła 102 tysięcy. Zanotowano też rekordową liczbę ofiar śmiertelnych - 562 zgony. Najbardziej dotknięta epidemią jest aglomeracja nowojorska, która obejmuje także część stanu New Jersey. Gubernator Andrew Cuomo apeluje do Białego Domu o zwiększenie pomocy w postaci respiratorów i sprzętu medycznego. Zwraca uwagę, że gdy maksymalna fala zachorowań przejdzie przez jego stan, środki te będzie można przerzucić w inne rejony kraju. - Nowy Jork jest stanie kryzysu. Pomóżcie Nowemu Jorkowi. A potem przerzućmy ten sprzęt w inne miejsce gdy fala epidemii będzie przemierzać kraj - apelował gubernator.

Andrew Cuomo wydał rozporządzenie umożliwiające przejęcie sprzętu medycznego z rejonów mniej dotkniętych przez epidemię i przerzucenie ich do aglomeracji nowojorskiej. Zaapelował do przedsiębiorców o przestawienie się na produkcję rękawic, maseczek i innych środków ochrony i obiecał, że firmy te zostaną należycie wynagrodzone.

Godzina 19:39

Organizatorzy Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run zdecydowali się przełożyć imprezę na jesień. Ma to związek z pandemią koronawirusa. Czytaj więcej

Godzina 19:35

Na Wyspach Brytyjskich w ciągu ostatniej doby w wyniku zakażenia koronawirusem zmarły 684 osoby. Zgony zanotowano we wszystkich częściach Królestwa: Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej. W sumie epidemia pochłonęła tam 3605 ofiar. - Każde życie, jakie tracimy przez tę straszną chorobą tylko wzmacnia moją determinację, by ją przezwyciężyć - mówił brytyjski minister zdrowia Matt Hancock.

Wśród ofiar są dwie pielęgniarki. To matka trojga dzieci 36-letnia Areema Nasreen i starsza o trzy lata Aimee O'Rourke.

Szef resortu zdrowia zaapelował dziś do mieszkańców Wysp, by nie wychodzili z domu i nadal stosowali się do zasad kwarantanny. Do tego samego wezwał premier Boris Johnson. Ten weekend ma być jednym z najcieplejszych w roku.

Tymczasem dziś zaczął działać szpital polowy we wschodnim Londynie. Na razie brytyjska służba zdrowia zyskała dzięki niemu dodatkowe 500 łóżek, ale w razie potrzeby będzie można go rozbudować tak, by przyjął 4 tysiące pacjentów. W przebudowanej w dziewięć dni hali wystawowej Excel pracować ma 16 tysięcy ludzi. Będą tu przyjmowani tylko pacjenci, u których stwierdzono COVID-19, ale ludzie w najcięższym stanie wciąż będą trafiać do w pełni profesjonalnych placówek. Stolica jest największym w kraju ogniskiem zarażeń. - Ten szpital daje wymierne przesłanie nadziei dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują w czasie narodowego cierpienia. Módlmy się też, by to miejsce przydało się jak najmniejszej liczbie ludzi. I tak krótko, jak to możliwe - powiedział książę Karol w nagraniu wideo wyemitowanym podczas ceremonii otwarcia szpitala.

Godzina 19:22

Godzina 19:15

We Włoszech zmarło dziś 766 osób zarażonych koronawirusem, o 6 więcej niż wczoraj. W sumie od początku pandemii zmarło ponad 14,5 tysiąca. Stwierdzono ponad 2300 nowych zarażeń, blisko 150 mniej niż wczoraj

Podczas konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Angelo Borrelli poinformował, że w tej chwili choruje ponad 85 tysięcy osób. Ponad 62 procent przechodzi chorobę lekko i przebywa w domu, przy czym ten odsetek stale rośnie. Angelo Borreli podkreślił, że liczba 4 tysięcy osób na oddziałach intensywnej terapii praktycznie nie zmienia się od kilku dni. Dziennikarze pytali, czy wszyscy powinni nosić maseczki. - Musimy z coraz większą skrupulatnością przestrzegać dystansu bezpieczeństwa. Ja na przykład nie noszę maseczki. Ale zawsze staram się zachować dystans - mówił Angelo Borrelli. Wycofał się tym samym z porannej wypowiedzi dla mediów, w której stwierdził, że obecne środki bezpieczeństwa trzeba będzie zachować co najmniej do 1 maja. Dodał, że o tym będą decydować rząd i eksperci.

Godzina 18:45

Wznowienie obrad Sejmu nastąpi w poniedziałek o godzinie 10. Wcześniej wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że wznowienie obrad nastąpi jutro, jednak decyzję zmieniono.

Posiedzenie rozpocznie się informacją premiera Mateusza Morawieckiego na temat sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Godzina 18:31

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że od wszystkich Polaków będzie zależało to, czy trzycyfrowe liczby nowych zakażeń zamienią się w najbliższych dniach na czterocyfrowe liczby. - Pamiętajmy, że inne państwa notują każdego dnia już czterocyfrowe wyniki nowych zakażeń, dlatego teraz to od nas będzie zależało, czy tych potwierdzonych przypadków nowych zakażeń w Polsce nie będzie więcej na dobę o liczby czterocyfrowe. Stąd apel o to, żebyśmy wszyscy przestrzegali kwarantanny i ograniczali kontakty do minimum.

Godzina 18:19

Jutro o godzinie 11 odbędzie się posiedzenie Sejmu, podczas którego premier Mateusz Morawiecki przedstawi informację na temat epidemii koronawirusa. Poinformowała o tym wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska po posiedzeniu Prezydium Sejmu.

Godzina 18:05

Prawo i Sprawiedliwość złożyło autopoprawkę do projektu ustawy dotyczącej korespondencyjnego głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich. Wniesiona poprawka przewiduje m.in., że będzie to forma obligatoryjna. Oznacza to, że nie będzie możliwości zagłosowania w lokalach wyborczych. Poprawka uszczegóławia również zasady dotyczące głosowania korespondencyjnego. Poseł PiS Krzysztof Sobolewski mówi, że projekt realizuje oczekiwania Polaków, którzy chcą uczestniczyć w wyborach.

Operator pocztowy dostarczy na adres każdego wyborcy pakiet wyborczy umożliwiający oddanie głosu. Będzie on składał się z: karty do głosowania, instrukcji głosowania korespondencyjnego, oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania oraz koperty zwrotnej. Wypełnioną kartę i oświadczenie wyborca będzie w kopercie zwrotnej umieścić w skrzynce pocztowej operatora wyznaczonego lub w innej skrzynce pocztowej operatora wyznaczonego przeznaczonej do umieszczania kopert zwrotnych, na terenie gminy, w której widnieje w rejestrze wyborców.

Godzina 17:55

W Wielkiej Brytanii w ciągu doby z powodu zakażenia koronawirusem zmarły 684 osoby - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w ciągu ostatniej doby wzrosła o 4 tys. 450.

Resort zdrowia poinformował, że od początku epidemii przebadano ogółem 173 tys. 784 osoby, z czego 38 tys. 168 otrzymało wynik stwierdzający obecność patogenu. Łącznie w Wielkiej Brytanii zamarło 3 tys. 605 zakażonych koronawirusem.

W niedzielę w związku z epidemią orędzie do narodu wygłosi królowa Elżbieta II. Będzie to czwarte orędzie monarchini w ciągu 68 lat jej panowania, poza corocznymi wystąpieniami z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Godzina 17:43

Po ponad dwóch miesiącach od zamknięcia z powodu epidemii koronawirusa, na odwiedzających ponownie otwiera się część atrakcji turystycznych chińskiej stolicy. Od kilku dni otwarty jest już m. in. położony najbliżej od Pekinu odcinek Wielkiego Muru Chińskiego. Wejść na niego można jednak jedynie po weryfikacji stanu zdrowia.

Władze Pekinu podjęły decyzję o otwarciu części atrakcji turystycznych, ale jednocześnie zaostrzono kontrolę stanu zdrowia odwiedzających. Odcinek Badaling Wielkiego Muru Chińskiego, Pałac Letni i dzielnicę sztuki 798 można odwiedzić jedynie po weryfikacji stanu zdrowia. Chińskie władze wprowadziły specjalne aplikacje na telefon, które dzięki geolokalizacji określają, czy użytkownik telefonu w ciągu ostatnich 14 dni nie opuszczał Pekinu i czy nie powinien być obecnie poddany kwarantannie. Jednie pozytywna weryfikacja dzięki kodom QR pozwala na zwiedzanie.

W Chinach coraz więcej atrakcji turystycznych otwiera się na zwiedzających.

Obowiązują jednak ograniczenia dotyczące maksymalnej liczby osób, które jednocześnie mogą przebywać w danym miejscu. Po dwóch miesiącach dla turystów otwarto m. in. główne atrakcje turystyczne w Qufu, które jest miejscem narodzin Konfucjusza.

Godzina 17:22

Ministerstwo Zdrowia informuje o 117 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. W tej grupie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. Łącznie stwierdzono 3 tys. 266 zakażeń. 

Jednocześnie resort informuje o kolejnych sześciu ofiarach COVID-19. To osoby w wieku od 71 do 87 lat. Wszystkie miały choroby współistniejące. Od początku epidemii w Polsce w wyniku COVID-19 zmarło 65 osób.

Godzina 16:56

Eksperci medyczni opowiadają się za noszeniem maseczek poza domem w czasie epidemii koronawirusa. Noszenie maseczek jest obowiązkowe między innymi w Czechach, na Słowacji i w Austrii, a polskie MInisterstwo Zdrowia nie wyklucza wprowadzenia takiego zalecenia.

Prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, doktor Bożena Janicka wskazała w Programie Trzecim Polskiego Radia, że w czasach pandemii powinniśmy "nauczyć się" nosić maseczki. - Powinniśmy wykorzystać każdą możliwość, która zmniejszy narażenie (na wirusa) dla nas i dla otoczenia. Wielu ekspertów podkreśla, że maseczka ogranicza przenoszenie wirusa. A jest to konieczne, bo często nie wiemy czy mamy do czynienia z osobą zakażoną i czy sami nie jesteśmy zakaźni

Zalecenie noszenia maseczki poparł rzecznik GIS Jan Bondar. Jak mówił, nawet jeśli nie zdołamy jej kupić, możemy uszyć ją sami. Jego zdaniem, maseczki lepszej jakości - medyczne - powinny być przeznaczone w pierwszej kolejności dla personelu służby zdrowia, któremu często brakuje maseczek.

Wcześniej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił - również w Programie Trzecim Polskiego Radia - że w związku z przybywaniem osób zakażonych, ale nie mających objawów choroby, konieczne może być wprowadzenie zalecenia noszenie maseczek ochronnych przez wszystkich.

Jak mówił, do szpitali onkologicznych docierają dzisiaj duże transporty środków ochrony. - I tam zalecimy, aby maseczki nosili wszyscy - cały personel medyczny niezależnie od tego, czy się stykają z osobami podejrzanymi o zakażenie koronawirusem, czy nie. Prawdopodobnie będziemy to rozszerzać także na inne szpitale i na pewno wyjdą zalecenia byśmy wszyscy używali tych maseczek - dodał wiceszef resortu zdrowia.

Wiceminister Waldemar Kraska tłumaczył, że prócz maseczek chirurgicznych o wysokim standardzie, które są przeznaczone głównie dla personelu medycznego, możemy używać tak zwanych maseczek higienicznych.

Godzina 16:52

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli substancje hamującą rozwój koronawirusa. Pierwsze pozytywne testy wykazały, że może być to pierwszy krok do przygotowania leku. Przygotowana przez specjalny zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małopolskiego Centrum Biotechnologii, substancja to związek chemiczny o nazwie HTCC. - Silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ale i też jego nie mniej groźnym kuzynem MERS - mówi Polskiemu Radiu profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Jak stwierdził prof. Pyrć, związek HTCC charakteryzuje się bardzo prostym działaniem, ponieważ zapobiega zakażeniu komórki wirusem, poprzez hamowanie interakcji wirusa z jego receptorem komórkowym. Oznacza to, że nawet jeśli wirus znajdzie się w ludzkim organizmie, nie jest w stanie wywołać zakażenia.

HTCC jest opatentowana, była wcześniej testowana na zwierzętach, ale do stosowania u pacjentów nie jest jednak zatwierdzona. Przeprowadzone eksperymenty nie wykazały toksyczności środka. Teraz naukowcy szukają firm i instytutów, które wsparłby dalsze testy i badania.

HTCC stworzone zostały na bazie chitozanu - związku otrzymywanego z krewetek lub grzybów.

Godzina 16:50

"Kultura w sieci" - to nowy program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowany do artystów, twórców oraz instytucji, którzy ze względu na stan epidemii przenoszą swoją działalność do internetu. Budżet programu wynosi 20 milionów złotych.

Program składa się z dwóch elementów - programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu dotacyjnego, zarządzanego przez Narodowe Centrum Kultury.
Program stypendialny jest skierowany do twórców, artystów, animatorów i edukatorów zajmujących się: literaturą, muzyką, tańcem, teatrem, filmem, sztukami wizualnymi, twórczością ludową, animacją i edukacją kulturalną oraz zarządzaniem kulturą i wspieraniem kadr kultury. Zgłaszane projekty mogą przyjmować formę dialogu i nawiązania do tradycji oraz osiągnięć dziedzictwa polskiej i światowej kultury, jak również poszukiwania nowatorskich rozwiązań, w zakresie form wyrazu, jak i środków komunikacji.

O dotację z programu NCK mogą się starać organizacje pozarządowe oraz instytucje kultury. To dofinansowanie na realizację warsztatów i wydarzeń kulturalnych on-line, a także udostępnianie i ponowne wykorzystywanie cyfrowych zasobów oraz tworzenie: stron, gier internetowych, aplikacji mobilnych z dziedziny kultury i wydawnictw audio-video. W ramach programu można uzyskać dotacje w wysokości od 5 do 150 tysięcy zł.

Wnioski do programu "Kultura w sieci" można składać do 20 kwietnia. 5 milionów złotych zostanie przeznaczonych na stypendia dla artystów, a 15 milionów złotych złotych - dla instytucji i organizacji.

Godzina 16:25

Około 5 milionów złotych przeznaczyła grupa PKP na pomoc w walce z koronawirusem. Spółka poinformowała, że część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na zakup specjalistycznego sprzętu do badań laboratoryjnych

Jako pierwsza sprzęt wraz z odczynnikami otrzyma Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie. Przedstawiciele PKP podkreślają, że zakup specjalistycznego sprzętu medycznego, jest jednym z kilku przedsięwzięć, które pozwalają zwiększać szanse powodzenia w walce z pandemią.

Kolejowe spółki starają się wykorzystywać wszystkie swoje możliwości i zasoby. Na przykład pracownicy WARS rozpoczęli dostawy przygotowanych przez własnych kucharzy obiadów dla lekarzy i pielęgniarek z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Także Fundacja Grupy PKP wspiera między innymi produkcję i dystrybucję maseczek ochronnych.

Godzina 16:09

Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasów.

Godzina 16:05

Jest zgoda Komisja Europejskiej na zwolnienie z VAT-u sprzętu medycznego importowanego spoza Unii, o co zabiegała między innymi Polska. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej sprzed kilku dni. Urzędnicy w Komisji mówili Beacie Płomeckiej, że sytuacja jest szczególna i decyzja będzie pozytywna.

Początkowo grupa krajów, która chciała, by importowany sprzęt medyczny był zwolniony z VAT-u nie była liczna, dziś okazało się, że wszystkie państwa zdecydowały się prosić Brukselę o zgodę.

Z VAT-u zwolnione zostaną maski i środki ochrony osobistej, a także testy na koronawirusa, oraz respiratory. Ta decyzja ma obowiązywać przez sześć miesięcy z możliwością wydłużenia.

Godzina 15:55

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w pierwszych dwóch dniach kwietnia pracę straciło ponad 6 tysięcy osób. Według minister, większych negatywnych skutków pandemii koronawirusa dla rynku pracy możemy się spodziewać w wakacje.

Jak mówiła Marlena Maląg w wywiadzie dla Polskiego Radia 24, w pierwszych 2 dniach kwietnia zarejestrowano 6,3 tysiąca nowych bezrobotnych, w tym około 1400 wczoraj. W tym samym czasie wyrejestrowało się 3500 bezrobotnych.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej ocenia, że większy wzrost bezrobocia będzie w Polsce widoczny najwcześniej pod koniec kwietnia, a potem także w maju i miesiącach letnich. Wynika to z tego, że zwalnianym osobom przysługuje często okres wypowiedzenia, a część osób nie przechodzi na bezrobocie, a jedynie wyrejestrowuje się.

Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego, w lutym poziom bezrobocia w Polsce wyniósł 5,5 procent.

Godzina 15:35

Pracodawca może obecnie nie wysyłać pracownika na okresowe badania lekarskie. Jak podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy Tomasz Zalewski, w związku z epidemią koronawirusa przepisy dotyczące tej kwestii zostały zmodyfikowane.

Nowe rozwiązanie przewiduje, iż wszystkie orzeczenia lekarskie zachowują ważność do upływu 60 dni od dnia zniesienia stanu epidemii. Pracownik, któremu teraz kończą się badania okresowe może być obecnie dopuszczony do pracy bez odnowienia ich.

Inaczej jest w przypadku badań wstępnych. - Przy przyjmowaniu pracowników nowych lub tych, którzy wracają po długiej chorobie, są one niezbędne - podkreśla Tomasz Zalewski.

Wyjaśnia, iż w przypadku braku dostępności lekarza medycyny pracy, takie badanie może przeprowadzić każdy inny lekarz. Takie orzeczenia utracą moc po upływie 30 dni od dnia odwołania stanu epidemii.

Godzina 14:54

W Holandii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 1487 - poinformował narodowy instytut zdrowia. W ciągu ostatniej doby zmarło tam 148 osób.

Godzina 14:34

Rzecznik prasowy rządu Steffen Seibert poinformował, że Angela Merkel zakończyła dwutygodniową kwarantannę domową i wraca do pracy w urzędzie kanclerskim. Kanclerz została w tym czasie poddana trzem testom na obecność koronawirusa. Wszystkie dały wynik negatywny.

Godzina 14:25

Ministerstwo Zdrowia przedstawia zalecenia bezpieczeństwa dla fizjoterapeutów w związku z koronawirusem. 

Godzina 14:22

Na Ukrainie od 6 kwietnia będzie obowiązywać nakaz noszenia maseczek ochronnych w miejscach publicznych. To jedno z wprowadzonych przez rząd obostrzeń mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nad Dnieprem jest wykrywanych coraz więcej zakażeń.

Godzina 14:18

Ministerstwo Finansów zapewnia, że rządowe programy socjalne nie są zagrożone w związku z pandemią koronawirusa. Świadczenia z tytułu 500 Plus i trzynastej emerytury będą wypłacane tak jak do tej pory.

Godzina 14:04

„STOP. Ktoś w tym domu ma ograniczoną odporność", czy „Jestem medykiem, nie zastawiaj mi auta" - karty z takimi apelami pojawia się w ostatnich dniach na drzwiach mieszkań i za szybami aut w całej Polsce. To część akcji #JESTEŚMYODPOWIEDZIALNI, która swój początek miała w Łodzi. Dokoła nas widać coraz więcej zorganizowanych akcji i form wsparcia w walce z koronawirusem. Czytaj więcej

Godzina 14:02

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Służby Zdrowia biskup Romuald Kamiński, podziękował za inicjatywy wspierające lekarzy w walce z koronawirusem. Biskup Romuald Kamiński podziękował wszystkim tym, którzy z narażeniem życia i bezpieczeństwa swojego i swoich najbliższych troszczą się i opiekują chorymi, niosąc im pomoc i wsparcie.

Godzina 13:43

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli substancje hamującą rozwój koronawirusa. Pierwsze pozytywne testy wykazały, że może być to pierwszy rok do przegotowania leku. Teraz badacze poszukają wsparcia w dalszych testach i badaniach.

Godzina 13:30

Dziś w nocy w Warszawie odbyło się pierwsze odkażanie miejsc publicznych wodą wysokoozonowaną. Było ono zgodne z wytycznymi, które wydał Główny Inspektor Sanitarny w tej sprawie - poinformowała o tym Karolina Gałecka - rzecznik prasowy stołecznego Urzędu Miasta.

Godzina 13:18

Wznowienie obrad Sejmu przeniesiono na godz. 13:30 - czytamy na stronie Izby.

Godzina 13:16

Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Łodzi obniża czynsz najemcom lokali użytkowych. Tym samym firma zarządzająca nieruchomościami postanowiła realizować taką samą politykę czynszową wobec najemców jak miasto. Czytaj więcej

Godzina 12:37

W niedzielę zakończy się akcja LOTdoDomu. Do tej pory w jej ramach tej akcji powróciło do kraju prawie 50 tysięcy osób. Polskie Linie Lotnicze LOT zorganizowały do tej pory ponad 300 specjalnych rejsów. Polski przewoźnik latał między innymi z Australii, Wietnamu, Argentyny, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Sri Lanki i państw europejskich.

Godzina 12:30

Blisko 90 osób zakażonych COVID-19 jest pod respiratorami w szpitalach jednoimiennych - powiedział TVP Info rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W każdym województwie jest co najmniej jeden taki szpital, w którym mają być leczeni wyłącznie pacjenci zakażeni koronawirusem.

Godzina 12:26

Na Ukrainie wykryto 138 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej zachorowań zarejestrowano w stolicy. Ukraińskie władze chcą zaostrzyć ograniczenia mające zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Godzina 12:07

W ciągu doby wykonano ponad 5,7 tys. testów na obecność koronawirusa. 

Godzina 12:02

Potwierdzono przypadek zakażenia koronawirusem w akademiku Uniwersytetu Łódzkiego. Chodzi o studenta mieszkającego w VIII Domu Studenckim na osiedlu Lumumby. Czytaj więcej

Godzina 12:00

Kapitan Jacek Siewiera, lekarz z Wojskowego Instytutu Medycyny, powiedział, że polska misja medyczna w Lombardii pomaga włoskim służbom medycznym, ale i zbiera doświadczenie w zwalczaniu koronawirusa. Polski oddział funkcjonuje od trzech dni i bierze aktywny udział w leczeniu pacjentów, u których zdiagnozowano COVID-19.

Kapitan Jacek Siewiera mówił w Programie 1 Polskiego Radia, że jednym z zdań polskich lekarzy przebywających we Włoszech, jest nauczenie się sposobów walki z epidemią. Włoskie służby medyczne włączyły polskich lekarzy wojskowych do systemu pomocy osobom zakażonym koronawirusem. Pozwala to skuteczne leczenie pacjentów i zbieranie cennych doświadczeń.

Misja polskich lekarzy wojskowych potrwa do 9 kwietnia. Została ona zorganizowana dzięki współpracy Wojskowego Instytutu Medycznego i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. W skład ekipy wchodzi 15 osób, w tym siedmiu lekarzy.

Godzina 11:53

Kolejne tragiczne dane na temat koronawirusa w Hiszpanii. Miejscowe służby ratunkowe poinformowały, że minionej doby z powodu COVID-19 zmarły 932 osoby. Tym samym całkowita liczba ofiar to prawie 11 tysięcy. Według przedstawicieli tamtejszego resortu zdrowia, liczba wszystkich zakażeń w kraju to ponad 117 tysięcy.

Godzina 11:40

Na Łotwie z powodu koronawirusa zmarła pierwsza osoba. W Estonii zarejestrowano prawie tysiąc zakażeń. Na Litwie w niektórych miastach na ulice wyszła żandarmeria wojskowa. W krajach bałtyckich patogen stwierdzono u prawie 2200 osób.

Godzina 11:33

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że szczyt zachorowań na COVID-19 nastąpi w nadchodzącym lub w kolejnym tygodniu. Gość Programu 3 Polskiego Radia spodziewa się, że w najbliższych dniach liczba osób zakażonych wzrośnie.

Jak mówił, szczyt epidemii jest wciąż przed nami. Dodał, że z modeli matematycznych wynika, iż nastąpi on w nadchodzącym albo w następnym tygodniu. - Musimy się przyzwyczaić do tych nowych przypadków - ich niestety będzie z dnia na dzień przybywało - stwierdził Waldemar Kraska, wyrażając jednocześnie nadzieję, że krzywa przyrostu zakażonych będzie "w miarę płaska".
Wiceminister ocenia, że w szczycie liczba zachorowań będzie wynosić kilkanaście tysięcy. Zwrócił uwagę na to, że przygotowane w szpitalach jednoimiennych prawie 10 tysięcy miejsc dla pacjentów z koronawirusem świadczy o spodziewanej dużej liczbie osób zakażonych.

Gość radiowej Trójki podkreślił też znaczenie ograniczenia kontaktów dla zahamowania epidemii. Wskazywał konieczność przestrzegania tego również w Wielkanoc. Waldemar Kraska zaznaczył, że martwi go, iż szczyt zachorowań może nastąpić w okresie świąt Wielkanocnych, kiedy jesteśmy przyzwyczajeni do odwiedzania rodzin. - Myślę, że tegoroczne Święta Wielkanocne powinny być inne niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni, ponieważ nasze kontakty powinny być zdecydowanie ograniczone - podkreślał wiceszef resortu zdrowia.

Godzina 11:18

Największy szpital w Polsce będzie mógł wykonywać nawet 1500 testów na koronawirusa dziennie. Szpital Uniwersytecki w Krakowie uruchomił w swoim laboratorium, automatyczne urządzenie do wykonywania testów na obecność Covid-19. To jedyna tego typu maszyna w szpitalu w Polsce.

Godzina 10:50

Niemieckie landy wprowadzają kary za nieprzestrzeganie zasad ograniczających życie społeczne. Nie reguluje tego bowiem federalna ustawa dotycząca ochrony przed zakażeniami koronawirusem. Według policji tymczasem dochodzi do wielu przypadków łamania przepisów.

Godzina 10:40

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz powiedział, że akcja "LOT do domu" kończy się w najbliższą niedzielę - 5 kwietnia. Przypomniał, że akcja prowadzona jest od ponad dwóch tygodni.

Marcin Przydacz, który był gościem Polskiego Radia 24, wyjaśnił, że z rządowej pomocy skorzystali wszyscy, którzy chcieli.

Godzina 10:00

Ministerstwo Zdrowia informuje o 203 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. W tym gronie nie ma nikogo z województwa łódzkiego. 

Resort informuje jednocześnie o śmierci dwóch kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 80-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu oraz 87-letnia kobieta ze szpitala w Poznaniu. Obie miały choroby współistniejące.

Godzina 9:47

Około 600 przypadków naruszenia kwarantanny stwierdzili minionej doby policjanci. W tym czasie służby sprawdziły ponad 130 tysięcy osób poddanych kwarantannie.
Rzecznik komendanta głównego policji inspektor Mariusz Ciarka przypomina, że obecnie podstawowym narzędziem weryfikacji przebywania na kwarantannie jest aplikacja "Kwarantanna domowa". Funkcjonariusze przed mieszkaniami takich osób nie pojawiają się codziennie.

Godzina 9:27

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że epidemia COVID-19 wchodzi w Polsce w kolejną fazę. W Programie 3 Polskiego Radia wyjaśnił, że w związku z przybywaniem osób zakażonych, ale nie mających objawów choroby, konieczne może być wprowadzenie zalecenia noszenie maseczek ochronnych przez wszystkich.

Godzina 8:52

W Czeczenii od dziś obowiązuje godzina policyjna. W związku z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa, piętnaście rosyjskich regionów wprowadziło ograniczenia w podróżowaniu, a w ponad czterdziestu ogłoszono powszechną samoizolację. Na obszarze całego kraju, do 1 maja obowiązuje okres dni wolnych od pracy. Do tej pory w Rosji wykryto 3548 przypadków zakażenia koronawirusem.

Godzina 8:28

Ministerstwo Zdrowia przedstawia dzienny raport dot. koronawirusa w Polsce. 

Godzina 8:20

Gościem Rozmowy Dnia była prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Maciej Trojanowski rozmawiał z nią m.in. o pomocy samorządu w walce z epidemią koronawirusa.

Godzina 7:43

Ministerstwo Zdrowia przypomina, które branże mogą prowadzić działalność handlową w galeriach.

Godzina 7:36

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że konstytucyjnie rzecz biorąc, nie ma możliwości odłożenia wyborów prezydenckich. Prezes PiS odniósł się w Programie 1 Polskiego Radia do oczekiwań przedstawicieli opozycji, którzy chcą przełożenia wyborów, tłumacząc to epidemią koronawirusa. Jarosław Kaczyński powoływał się na ustawę zasadniczą.

- Ludzie, którzy nieustannie powołują się na konstytucję jednocześnmie tej konstytucji całkowicie nie szanują. Zgodnie z konstytucją te wybory powinny się teraz odbyć, chyba że zostałby wprowadzony stan nadzwyczajny. Ale żeby ten stan nadzwyczajny był wprowadzony - to zgodnie z konstytucją muszą być spełnione pewne warunki. Te warunki nie są spełnione - powiedział gość Programu 1 Polskiego Radia.

Sejm może dziś rozpatrzyć projekt ustawy umożliwiającej korespondencyjne głosowanie wszystkim wyborcom. - Te wybory, które w tej chwili proponujemy, to życie i zdrowie obywateli całkowicie zabezpieczają. To są wybory całkowicie bezpiecznie - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Proponowane przepisy dotyczą wyborów prezydenckich, które zaplanowano na 10 maja. Celem projektu przygotowanego przez posłów PiS jest umożliwienie głosowania osobom, które ze względu na koronawirusa mogą obawiać się pójść do lokalu wyborczego.

Godzina 7:30

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa doprowadzi do kryzysu gospodarczego - powiedział premier Francji. Edouard Philippe odpowiadał przed kamerami francuskiej telewizji na pytania telewidzów.

Premier podkreślił, że wyhamowanie rozwoju jest tak gwałtowne, nagłe i brutalne, że państwo wymaga pomocy, a potem nowego rozruchu. Deficyt budżetowy, według szacunków, ma się zwiększyć dwukrotnie. Dramatycznie wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia. Cztery miliony pracowników korzysta z częściowego bezrobocia, które dofinansowuje skarb państwa.

Godzina 7:20

W ciągu 24 godzin w USA wykryto aż 30 tys. przypadków koronawirusa. Łącznie w całym kraju jest już co najmniej 240 tys. osób chorych na Covid-19. Co czwarty zdiagnozowany na tę chorobę na świecie znajduje się w USA.

/Zespół dziennikarzy Radia Łódź/IAR

Koronawirus - co musisz wiedzieć?

ZDJĘCIA, NAGRANIA WIDEO, WIĘCEJ INFORMACJI Z ŁODZI I REGIONU 
ZNAJDZIESZ W DZIALE "WIADOMOŚCI". KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ.

Uwaga! Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach statystycznych i reklamowych. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu (przeglądarce internetowej) można zmienić ustawienia dotyczące plików cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Zgadzam się z polityką Polityka plików cookies