REKLAMA

Rząd przedłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do końca roku

fot. pixabay
Ekonomia na co dzień
Ekonomia na co dzień
Rząd przedłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do końca roku
/

Obniżone stawki VAT obowiązują nadal

Rząd przedłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do końca roku. Nadal obowiązywać będą obniżone stawki VAT na żywność, paliwa, energię elektryczną czy nawozy. Według szacunków Ministerstwa Finansów budżet państwa będzie kosztowało to prawie pięć miliardów złotych.

Lojalni wobec pracodawców

Polakom coraz rzadziej w głowach zmiana pracy. Rośnie za to poziom lojalności wobec pracodawców. To wnioski z badania przeprowadzone przez firmę doradczą Kincentric.
Polska pod tym względem wyróżnia się na tle Europy. Na Zachodzi nadal obserwowane jest zjawisko tak zwanej “Great Resignation” polegające na masowym odchodzeniu z dotychczasowej pracy. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest brak satysfakcji i samorealizacji w pracy oraz częste zmiany priorytetów życiowych. Zjawisku sprzyjają: rynek pracownika i niski poziom bezrobocia.
O zmianie posady najczęściej myślą osoby, które chcą zarabiać więcej lub nie widzą możliwości rozwoju czy pogodzenia swojego stylu życia z wymaganiami firmy.

Mniej niż 30 proc. zadowolonych z zarobków

Zjawisko to obserwowaliśmy również w Polsce. Niska satysfakcja z wynagrodzenia nadal jest faktem: tylko 27 proc. Polaków jest zadowolonych ze swoich zarobków. Z ustaleń Kincentric wynika jednak, że w porównaniu do ubiegłego roku Polacy rzadziej chcą odchodzić z pracy. Poziom lojalności względem pracodawców wzrósł z 52 do 58 proc. – do poziomu obserwowanego w trakcie pandemii Covid-19. Tymczasem w Europie lojalność pracowników wciąż spada.
Według badaczy Polacy, nie spieszą się do zmiany pracy, także ze względu na pogorszenie gospodarczej koniunktury. Ta przynajmniej na razie nie przekłada się na rynek pracy.

Według opublikowanych dziś wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, bezrobocie  w lipcu nie wzrosło w stosunku do czerwca i wyniosło 4,9 proc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Radio Łódź na dzień dobry z kawą Radio Łódź na dzień dobry z kawą Radio Łódź na dzień dobry z kawą
REKLAMA
Następny artykuł

Witamy ponownie!

Zaloguj się do swojego konta

Odzyskiwanie hasła

Podaj nazwę użytkownika lub adres e-mail konta, dla którego chcesz zresetować hasło.

Add New Playlist

Skip to content