REKLAMA

Ekonomia na co dzień – 2022-07-18

Dwa nowe urlopy w prawie pracy. Polacy nadal bojkotują Rosję, a ZUS rozpoczyna wypłaty 300+
Ekonomia na co dzień
Ekonomia na co dzień
Ekonomia na co dzień - 2022-07-18
/

Dwa nowe urlopy w prawie pracy

W prawie pracy niebawem pojawią się dwa nowe urlopy. To efekt konieczności wdrożenia do polskiego prawa dwóch unijnych dyrektyw. O jakie zmiany chodzi ? To tłumaczy doktor Katarzyna Kaleta z Wyższej Szkoły Bankowej w Łodzi.

taśma

Rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw, wprowadzający nowe urlopy trafił do Sejmu na początku czerwca. Polska unijną dyrektywę dotyczącą tych kwestii powinna wdrożyć najpóźniej do 2 sierpnia tego roku.

Polacy nadal bojkotują Rosję

Jak informuje Rzeczpospolita, powołując się na analizę firmy I – łaj, 61 procent klientów stara się unikać produktów rosyjskich, jak też firm z innych państw, które w Rosji nadal działają.

Co więcej chociaż minęło kilka miesięcy od ataku Rosji na Ukrainę, 54 procent Polaków deklaruje, że wie, jakie firmy zachodnie czy polskie w Rosji nadal działają a 48 procent procent przekonuje, że ma świadomość, kto i w jaki sposób wspiera Ukraińców. Jak się okazuje stanowczość decyzji konsumentów w zakresie bojkotu agresora rośnie wraz z wiekiem. Podczas gdy 76 proc. osób w wieku 55+ deklaruje rezygnację lub rzadsze wybieranie towarów produkcji rosyjskiej lub białoruskiej, to w przypadku grupy 18–24 lata odsetek ten spada do 57 procent.

W przypadku pozostałych aspektów, jak podejście do firm np. handlowych, które w Rosji nadal działają, widać podobną zależność. Unika ich 67 proc. konsumentów w najstarszej grupie wiekowej, zaś wśród najmłodszych badanych już tylko 50 proc.

Wypłaty 300+

Od dzisiaj Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna wypłaty w programie „Dobry start”. Tak zwane 300+ na dziecko to jednorazowe świadczenie na zakup wyprawki szkolnej. Jak poinformowała szefowa Zusu Gertruda Uścińska zakład przyznał pierwsze kilkaset tysięcy świadczeń.

Pierwsze środki zostaną wypłacone w poniedziałek (18 lipca) i zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany we wniosku.

Nabór wniosków rozpoczął się na początku lipca skończy się 30 listopada.

Wniosek można złożyć jedynie elektronicznie, przez platformę usług elektronicznych, system bankowości elektronicznej i portal empatia. Trzysta złotych na wyprawkę w ramach rządowego programu dobry start, przysługuje raz w roku na każde uczące się dziecko, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci z niepełnosprawnościami uczące się w szkole, otrzymują świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Radio Łódź na dzień dobry z kawą Radio Łódź na dzień dobry z kawą Radio Łódź na dzień dobry z kawą
REKLAMA
Następny artykuł

Witamy ponownie!

Zaloguj się do swojego konta

Odzyskiwanie hasła

Podaj nazwę użytkownika lub adres e-mail konta, dla którego chcesz zresetować hasło.

Add New Playlist

Skip to content