Konkurs reportaży audio | 34. Festiwal Mediów “Człowiek w Zagrożeniu”

KRYPTOSCAM

Reporterski serial Radia 357 autorstwa Agnieszki Szwajgier i Doroty Salus, które przeniknęły do niebezpiecznego świata oszustów kryptowalutowych… między innymi zatrudniając się w jednej z firm scamerskich. W toku śledztwa reporterki dotarły zarówno do ofiar, które straciły oszczędności, mieszkania czy sens życia, jak i do samych oszustów. Łączy ich jedno – pragnienie posiadania pieniędzy.

MASKI

Kim jest klaun? Pociesznym wesołkiem, rozbawiaczem, uroczym niezdarą? Do takiego wizerunku klauna jesteśmy przyzwyczajeni. Ale… klaunem może być także lekarz, terapeuta, poeta. W klinice “Budzik” znajdują się dzieci przebywające w śpiączce. A klaun, za pomocą swoich działań, próbuje dotrzeć do tych zakamarków ich mózgów, gdzie drzemie niepokonana wola życia.Przewodniczką po klinice „Budzik” jest Claudia Wawrzyńczyk, której asystuje Dominika Sell-Kukułka. Obie panie są klaunami medycznymi, działającymi w Fundacji Czerwone Noski. W reportażu Katarzyny Michalak z Polskiego Radia Lublin występuje też doktor Macieja Piróg. Reportaż zrealizował dźwiękowo Piotr Król a muzykę stworzył Artur Giordano.

KROWA W PROKURATURZE

Karkonosze, wieś Czadrów koło Kamiennej Góry. Konflikt sąsiedzki o krowy. Spór pokazuje głębsze podłoże relacji międzyludzkich, kontrowersyjne reakcje urzędników i bezsilność instytucji zajmujących się sprawą. To samodzielna walka hodowców krów z lokalnym układem. Doprowadzają do wszczęcia śledztwa przez prokuraturę w sprawie nadużywania władzy przez urzędnika państwowego – brata nękających ich sąsiadek. Reportaż Adama Bogoryji – Zakrzewskiego ze Studia Reportażu I Dokumentu Polskiego Radia.

OD NOWA

Lęk, bezradność i wstyd. To najczęściej czują kobiety – ofiary przemocy domowej. Uwikłane w poczucie winy i przytłoczone codziennością nie mają siły, by prosić o pomoc. Niektóre próbują wyplątać się z takiego związku po pierwszym uderzeniu, inne nie przyznają się nigdy. Te, które decydują się na ucieczkę, jak bohaterka reportażu, muszą przejść długą drogę do normalności. Reportaż Joanny Sikory z Polskiego radia Białystok.
 

PO

Jak sobie radzić ze skutkami przemocy seksualnej? Jak żyć z takim doświadczeniem? Ola zmagała się z traumą i syndromem ofiary gwałtu. Dziś twierdzi, że kocha i jest kochana. Opowiada o tym, jak dzięki ciężkiej pracy nad sobą odzyskała podmiotowość i sprawczość. Jak radzą sobie inne kobiety? Autorkami reportażu są Magdalena Skawińska i Urszula Żółtowska-Tomaszewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
 

SIEDEM TAKTÓW DO SŁAWY

Obaj bohaterowie reportażu urodzili się niemal w tym samym czasie. Mieszkali w Siemianowicach Śląskich, zaledwie kilka ulic od siebie. Kochali muzykę, marzyli o koncertach i komponowaniu, jednak ich życiorysy potoczyły się kompletnie inaczej.   Historia zaczyna się od znalezionej w kuchennej szufladzie pożółkłej fotografii z początku lat 30 przedstawiającej muzyczny zespół „The Jolly Boys Band”. Reportaż Anny Dudzińskiej, produkcja własna/stypendium kultury Województwa Śląskiego 2024.
 

ŚLADAMI ELSE

Else Pintus była autorką wspomnień „Moje prawdziwe przeżycia”, w których opisała swój pobyt w Gdańsku podczas II wojny światowej oraz ucieczkę z miasta w chwili ekstremalnego zagrożenia. W 130. rocznicę jej urodzin, autorka reportażu wyruszyła jej śladami, by przywołać pamięć o tej niezwykłej – zwykłej kobiecie, a jednocześnie pokusić się o wspomnienie gdańskich Żydów w najtrudniejszym okresie ich historii. Autorką reportażu jest Magdalena Świerczyńska – Dolot, produkcja własna/stypendium kulturalne Miasta Gdańska 2024

ŁATA NA ŁACIE. POZSZYWANA HISTORIA ICKA Z UJAZDU

Reportaż Kamili Litman z Polskiego radia Łódź to historia „innego” w małym przedwojennym miasteczku. Bohaterem audycji jest żyjący przed stu laty Icek Płotek – bezdomny mieszkaniec Ujazdu koło Tomaszowa Mazowieckiego. Czym było wykluczenie społeczne w przedwojennej Polsce? Czy byliśmy tolerancyjni? I wreszcie – co pozostaje w pamięci po ludziach samotnych? 

Z KULTURĄ NA BOKU

Bohaterem reportażu Moniki Gosławskiej z Polskiego Radia Łódź  jest Piotr – muzyk autor tekstów piosenek, pisarz i poeta. Towarzyszy mu jego partnerka – Katarzyna. W audycji wystąpili też goście „Kultury na boku”, wyjątkowego miejsca w Bełchatowie. To opowieść o miłości do muzyki i poezji, a także o walce z uzależnieniami.

Witaz ponownie!

Zaloguj się poniżej do swojego konta

Przypomnij hasło

Please enter your username or email address to reset your password.

Dodaj nową listę

Przejdź do treści