KRYPTOSCAM
MASKI
Kim jest klaun? Pociesznym wesołkiem, rozbawiaczem, uroczym niezdarą? Do takiego wizerunku klauna jesteśmy przyzwyczajeni. Ale… klaunem może być także lekarz, terapeuta, poeta. W klinice “Budzik” znajdują się dzieci przebywające w śpiączce. A klaun, za pomocą swoich działań, próbuje dotrzeć do tych zakamarków ich mózgów, gdzie drzemie niepokonana wola życia.Przewodniczką po klinice „Budzik” jest Claudia Wawrzyńczyk, której asystuje Dominika Sell-Kukułka. Obie panie są klaunami medycznymi, działającymi w Fundacji Czerwone Noski. W reportażu Katarzyny Michalak z Polskiego Radia Lublin występuje też doktor Macieja Piróg. Reportaż zrealizował dźwiękowo Piotr Król a muzykę stworzył Artur Giordano.
KROWA W PROKURATURZE
Karkonosze, wieś Czadrów koło Kamiennej Góry. Konflikt sąsiedzki o krowy. Spór pokazuje głębsze podłoże relacji międzyludzkich, kontrowersyjne reakcje urzędników i bezsilność instytucji zajmujących się sprawą. To samodzielna walka hodowców krów z lokalnym układem. Doprowadzają do wszczęcia śledztwa przez prokuraturę w sprawie nadużywania władzy przez urzędnika państwowego – brata nękających ich sąsiadek. Reportaż Adama Bogoryji – Zakrzewskiego ze Studia Reportażu I Dokumentu Polskiego Radia.
OD NOWA
PO
SIEDEM TAKTÓW DO SŁAWY
ŚLADAMI ELSE
Else Pintus była autorką wspomnień „Moje prawdziwe przeżycia”, w których opisała swój pobyt w Gdańsku podczas II wojny światowej oraz ucieczkę z miasta w chwili ekstremalnego zagrożenia. W 130. rocznicę jej urodzin, autorka reportażu wyruszyła jej śladami, by przywołać pamięć o tej niezwykłej – zwykłej kobiecie, a jednocześnie pokusić się o wspomnienie gdańskich Żydów w najtrudniejszym okresie ich historii. Autorką reportażu jest Magdalena Świerczyńska – Dolot, produkcja własna/stypendium kulturalne Miasta Gdańska 2024
ŁATA NA ŁACIE. POZSZYWANA HISTORIA ICKA Z UJAZDU
Reportaż Kamili Litman z Polskiego radia Łódź to historia „innego” w małym przedwojennym miasteczku. Bohaterem audycji jest żyjący przed stu laty Icek Płotek – bezdomny mieszkaniec Ujazdu koło Tomaszowa Mazowieckiego. Czym było wykluczenie społeczne w przedwojennej Polsce? Czy byliśmy tolerancyjni? I wreszcie – co pozostaje w pamięci po ludziach samotnych?
Z KULTURĄ NA BOKU
Bohaterem reportażu Moniki Gosławskiej z Polskiego Radia Łódź jest Piotr – muzyk autor tekstów piosenek, pisarz i poeta. Towarzyszy mu jego partnerka – Katarzyna. W audycji wystąpili też goście „Kultury na boku”, wyjątkowego miejsca w Bełchatowie. To opowieść o miłości do muzyki i poezji, a także o walce z uzależnieniami.